unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Faşist partinin kapatılması talebi reddine 'komik' gerekçe

Alman Anayasa Mahkemesi, neo-Nazi Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) kapatılmasıyla ilgili davada kararını açıkladı. Mahkeme, NPD'nin kapatılması talebini reddetti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre mahkeme kararında "NPD'nin anayasa düşmanı ve nasyonal sosyalizm ile düşünsel yakınlık içinde bulunduğuna, ancak faaliyetlerinin başarıya ulaşmasını sağlayacak ağırlığa sahip olmadığına" dikkat çekildi.

Eyalet yönetimleri, partinin kapatılması talebi ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. 300 sayfalık kararda, 'NPD'nin düşüncelerini hayata geçirme gücüne sahip olmadığı' iddia edildi.

"Dava sonucunu rahatsız edici bulanlar olabileceğini" söyleyen Anayasa Mahkemesi İkinci Senato Başkanı Andreas Vosskuhle, ancak partinin kapatılması dışında devletin mali yardımının kesilmesi gibi başka tür tepki verme olanaklarının mevcut olduğuna dikkat çekti. Vosskuhle, ancak buna karar vermenin Anayasa Mahkemesi'nin değil, yasamanın işi olduğunu da vurguladı.

MAHKEMEDEN İKİNCİ RET

Böylece mahkeme, NPD'nin kapatılması yönündeki talebi ikinci kez geri çevirmiş oldu. NPD'nin kapatılmasına yönelik ilk dava 2001 yılında açılmış ve partinin yönetim kademesinde Alman istihbaratının muhbirlerinin bulunduğunun ortaya çıkması nedeniyle 2003 yılında başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Anayasa Mahkemesi o dönemde partinin kapatılması için yeterli gerekçe olup olmadığı konusuna girmeden, muhbirlerin varlığı nedeniyle davayı usulen bozmuştu.

Alman Anayasası'nın 21. maddesi, 'özgürlükçü, demokratik temel düzenin zayıflatılması ya da ortadan kaldırılması girişiminde bulunması ya da Almanya Federal Cumhuriyeti'nin temellerini tehdit etmesi' durumunda partilerin kapatılabilmesini öngörüyor. Almanya'da 1956 yılında Komünist Parti'nin kapatılması kararında Anayasa Mahkemesi, partinin düzeni yıkmak için 'faal, savaşçı ve agresif' bir tutum içinde bulunduğu tespitine yer vermişti.

NPD'nin kapatılmasına yönelik ilk girişimden sonuç alınamaması üzerine eyaletler 2012 yılında yeni bir girişimde bulunma kararı almış, 2013 yılı aralık ayında Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Alman federal hükümeti ve Eyalet Temsilciler Meclisi, bir önceki davadan farklı olarak bu sefer dava başvurusuna dahil olmamıştı.

NPD, 'resmi makamlar tarafından anayasaya aykırı bir parti olarak gösterilip ayrımcılığa maruz kaldığı' gerekçesiyle 2016 ekim ayında AİHM'e yaptığı başvurudan sonuç alamamıştı. AİHM yargıçları, şikayetin görünür bir gerekçesinin bulunmadığına işaret ederek başvuruyu geri çevirmişti.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Merdan Yanardağ'dan Muharrem İnce'ye kritik soru

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan'da muson yağmurları yüzlerce can aldı

Dünya

Brezilyalı futbolcunun kaçırılan annesi kurtarıldı

Dünya

Suriye'nin kuzeyinde askeri uçak düştü

Dünya

Trump'tan tarihi itiraf!

Dünya

Macron'dan Sırbistan'ın AB üyeliğine 'şartlı evet'

Dünya

Katar ile Fransa'dan ortak tatbikat

Dünya

İran'daki gösterilerle ilgili 258 kişi hakkında mahkumiyet kararı

Dünya

Rusya ABD ile silahsızlanma iş birliğine hazır

Dünya

Bangladeş'teki uyuşturucu operasyonlarında 200 kişi öldü

Dünya

ABD'den Ortadoğu'ya ilk F-35 sevkiyatı

Dünya

Dünya Kupası'nda yabancılar Rusya'da ne kadar harcadı?

Dünya

Afganistan'da IŞİD, cenaze törenini bastı: 15 Ölü, 5 yaralı