Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

FBI uyardı: IŞİD, Noel'de vurabilir!

ABD İç İstihbarat Kurumu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) Noel döneminde IŞİD'in ABD topraklarında terör saldırısı düzenleyebileceği uyarısında bulundu. FBI ve NSA konuyla ilgili uyarılarını yerel emniyet birimlerine ileterek teröristlerin, saldırı hazırlığında olma ihtimali bulunduğun bildirdi. Somut bir tehdidin bulunmadığı belirtilirken yetkililerden yine de olası saldırılara karşı 'uyanık' olmaları istendi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, saldırıların Noel döneminde kalabalık yerlerde ve kiliselere yönelik düzenlenebileceği belirtildi. FBI ve NSA'in açıklamasından bir süre önce bazı radikal İslamcı internet sitelerinde ABD'deki bazı kiliselerin adlarının yer aldığı listeler yayımlanmıştı. Federal Emniyet Teşkilatı, söz konusu listeyle ilgili bilgi sahibi olduklarını ve konuyla ilgli incelemenin sürdüğünü duyurmuştu.

Amerikan CNN kanalı, istihbarat kurumlarının yerel emniyet birimlerine yolladığı uyarı yazısında 'şüpheli' kategorisinde değerlendirilecek davranışlarla ilgili de detaylı bir açıklama yer aldığını duyurdu.

ABD'DEN MISIR İÇİN SEHAYAT UYARISI

Radikal İslamcılar tarafından düzenlenebilecek olası terör saldırıları ABD gündemini son günlerde yoğun biçimde meşgul ediyor. Geçen hafta Berlin'de bir Noel pazarına düzenlenen terör saldırısından hemen sonra Twitter üzerinden açıklama yapan ABD'nin seçilmiş Başkanı Donald Trump olayı "İslamcı teröristlerin Hristiyanlara yönelik saldırısı" olarak yorumlamıştı.

Ancak Trump'ın bu açıklamayı yayınladığı esnada Alman emniyet birimlerinin elinde henüz olayın bir saldırı mı olduğu konusunda kesin bir bulgu yoktu. Berlin saldırısından sorumlu tutulan Anis Amri'nin saldırıyla ilgli videosunun internette yayımlanmasının ardından Trump, "net bir dini tehlike"  üzerinde durdu.

Trump, Twitter hesabında, "Bu açıkça gerçeğe dönüşmüş bir dini tehdittir. Böyle bir nefret! ABD ve diğer ülkeler ne zaman karşılık verecek" ifadelerini yazdı.

trm.jpg

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarını Mısır'a yönelik seyahatler konusunda uyardı. Yayınlanan açıklamada, ülkede saldırı tehlikesinin büyük olduğu belirtilirken, aralık ayında bir çok terör saldırısı meydana geldiği vurgulandı. Buna son örnek olarak Mısır'ın başkenti Kahire'de Kıptilere ait bir katedrale düzenlenen saldırı gösterildi.

 

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan şehirlerin Müslüman isimlerini değiştiriyor

Dünya

'Dünyanın en acımasız ve tehlikeli insanı' olarak nitelendirilen örgüt lideri ilk kez hakim karşısında

Dünya

Suriye: Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmediği için İdlib'de siyasi süreç durdu

Dünya

İngiltere ile AB arasında Brexit anlaşmaya varıldı

Dünya

İsveçlilerin seferber olduğu down sendromlu çocuktan kötü haber

Dünya

Aranan eski Makedonya Başbakanı'ndan Macaristan'a sığınma talebi

Dünya

Gazze'de ateşkes sağlandığını duyuruldu

Dünya

Dortmund Alevi Kültür Merkezi 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Dünya

Malezya Başbakanı Muhammed: Goldman Sachs tarafından kandırıldık

Dünya

CNN'den Trump'a dava

Dünya

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson: İngiltere halkı sömürge statüsü için oy vermedi

Dünya

Trump'tan Macron'a: ABD gelmeden önce Paris'te Almanca öğreniyordunuz