darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

FBI'ın gazetecileri gizli bir yöntemle dinlediği ortaya çıktı!

FBI'nin son beş yıldır gazetecileri gizli bir şekilde dinlediği The İntercept'in Pulitzer Ödüllü editörlerinden Glenn Greenwald tarafından yayınlanan gizli belgelerle ortaya çıkarıldı.

The İntercept'ten alınan bilgilere göre, ABD'de ulusal güvenlik amaçları doğrultusunda bilgi toplayan kurumlardan 'Ulusal Güvenlik Belgeleri'ndeki yeni düzenlemede "Yerli İncelemeler ve Operasyon Kuralları" güncelleştirildi. Bu güncelleştirmeler arasında FBI'nin gazeteci ve haber kuruluşlarının telefonlarının dinlenilmesi ve medya kaynaklarının gizli haberlerinin tespit edilmesi doğrultusunda yeni bir karar alındı.

ABD'deki hukuk kurallarına göre, FBI'nin gazetecileri gizlice dinlemesi için eyaletin başsavcısından izin alması gerekiyor. Ancak bu yeni güncellemeyle birlikte FBI'nin gazetecileri dinlemek için kendi hukuk danışmanına başvurması yeterli oluyor.

Basın Vakfı Özgürlüğü Başkanı Trevor Timm, yeni kuralların kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek "Bir zamanlar teröristlere ve katiller için yapılan uygulama bugün gazetecilere karşı yapılıyor. Bu yeni güncelleme tam anlamıyla gazetecilerin FBI'nin hedefine konulmasına yeşil ışıktır" ifadelerini kullandı. Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Thomas Andrews Drake de yabancı ajanslara verdiği demeçte, yapılan bu değişiklik ABD'nin birinci anayasa değişikliği özgürlükleri kapsamında değerlendirilen 'first amendment freedoms'a aykırı olduğunu belirtti.

ABD'de tartışmaya açılan yeni belgelerle ilgili FBI yetkilileri henüz bir yorum yapmadı.

ABD'li gazetecilere göre bu yasa sadece basın özgürlüğünün ihlali anlamına gelmiyor. Birçok gazeteci bu yeni güncellemenin Amerikan Anayasası'nı da ihlal ettiğini belirtiyor.

GLENN GREENWALD KİMDİR?

The İntercept editörü Glenn Greenwald, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Joseph Snowden'den gelen belgeleri yayınlayarak Pulitzer ödülü kazanmıştı. Greenwald uzun süre ABD yönetiminin hedefinde olmuştu. 2013 yılında Glenn Greenwald’ın partneri David Miranda gizli belgeleri taşıdığı için “terörizm' suçlaması yöneltilmişti. 9 saat sorgulandıktan sonra serbest bırakılan Greenwald'ın partneri Miranda polisi sorgunun ardından Miranda’nın üzerinde 57 bin gizli belge içeren bir hafıza kartı ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Greenward ise gözdağı vermeye çalışanlardan korkmadığını, elindeki bilgileri artık daha da büyük bir şevkle paylaşacağını ifade etmişti.

Kaynak: Dünya Bülteni

İlgili Haberler

Dünya

Suriyeliler, ABD varlığı nedeniyle evlerine dönmekten korkuyor

Dünya

'İsrail'i tanımayı askıya almanın vakti gelmiştir'

Dünya

ABD, Türkiye'de yapılacak olan 'Suriye zirvesi'ne katılacak mı?

Dünya

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli

Dünya

Cenova'da 12 ay süreyle OHAL ilan edildi

Dünya

İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı

Dünya

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Dünya

İdlib operasyonu için geri sayım

Dünya

Tanıdık senaryo! 'İnanç sömürüsüyle' ABD'de rahipler, 70 yılda yüzlerce çocuğa istismarda bulundu

Dünya

ABD'li dergiden önemli iddia: Tesadüfen nükleer savaş başlatılabilir

Dünya

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan af ilanı

Dünya

Mescid-i Aksa'da 8 Filistinli kadın gözaltına alındı