Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Fed faiz kararını açıkladı!

Toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 1'e karşı 9 oyla aldığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George'un bir önceki toplantıda olduğu gibi muhalif tarafta yer aldığı belirtildi.

Fed'in karar metninde, "FOMC’nin haziran toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmeye ve ekonomik faaliyetlerdeki genişlemeye işaret ediyor. Haziran'daki iş gücü artışı Mayıs'taki zayıf yükselişe göre çok güçlüydü." değerlendirmesine yer verildi.

ABD ekonomisinde hanehalkı harcamalarının güçlü büyüme gösterdiği, ancak iş yatırımlarının zayıf kaldığı belirtilen karar metninde, geçmişteki düşük enerji fiyatları nedeniyle enflasyonun FOMC'nin yüzde 2'lik hedefinin altındakaldığı ifade edildi.

Metinde, ekonomik faaliyetlerin makul hızda, iş piyasası göstergelerinin ise güçlü şekilde artmasının beklendiği vurgulanırken, "Enflasyonun yakın dönemde düşük kalması bekleniyor. Ancak, düşük enerji fiyatlarının geçici etkileri yok olup iş piyasası daha da güçlenince, orta vadede enflasyonun yüzde 2'ye yükseleceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı bildirilen metinde, enflasyon göstergeleriyle finansal ve ekonomik gelişmelerin yakından takip edileceği kaydedildi.

Eylül'de faiz artışı gelebilir

Fed'in karar metninde, "Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı" ifadesine yer verilmesi, bazı uzmanlar tarafından "bankanın eylülde faiz artışına gidebileceği"nin işareti olarak yorumlandı.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak. Eylül toplantısı, Fed Başkanı Janet Yellen'in kararların açıklanmasını takiben basın konferansı düzenleyecek olması nedeniyle önem taşıyor. Ekonomistler, eylüle kadar gelecek verilerin, enflasyonda istenilen iyileşmeyi yansıtması ve yeni bir finansal dalgalanma yaşanmaması durumunda, Fed'in bu toplantıda yeniden faiz artışına gidilebileceğini öngörüyor.

Piyasalar, FOMC kararını fiyatlıyor

Fed kararı öncesi New York borsasında satış ağırlıklı seyreden Dow Jones ve Standard and Poor's endeksleri, toplantının karar metnini takiben kayıplarını geri aldı ve yükselişe geçti. Nasdaq Teknoloji Endeksi de şu sıralar yüzde 0,8 değer artışıyla işlem görüyor.

Diğer taraftan, karar öncesinde 0,9093 seviyesinde seyreden dolar/avro paritesi, metnin yayınlanmasının ardından 0,7560'a kadar geriledi.

Dolar/TL paritesi de karar öncesi 3,0385 seviyesindeyken, karar sonrasında 3,0160 düzeyine indi.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, karar sonrasında 43,91 dolardan44,12 dolara, ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 41,88 'ten 42,17 dolara yükseldi.

İlgili Haberler

Ekonomi

Moody's nedenleriyle açıkladı: ABD'nin mali gücünü baltalayacak...

Ekonomi

Fitch, Türkiye'nin notunu açıkladı: Yatırım yapılabilir seviyede değil!

Ekonomi

Noyan Umruk | Ah şu dünyanın öfkelileri

Ekonomi

Merkez Bankası açıkladı: Özel sektörün dış borcu ekim sonunda 228.9 milyar dolar

Ekonomi

Şeker fabrikalarında yeni skandal: Belgelerle milyonluk peşkeş

Ekonomi

THY, dünyaca ünlü İngiliz kulüple sponsorluk anlaşması yapacak

Ekonomi

KDV indirimi ve sıfır ÖTV de çare olmadı: İnşaat sektörünü kurtarmak için şimdi de Ziraat faiz indirdi

Ekonomi

Dolar endeksi yükseliyor

Ekonomi

Seçim sandığına göre ayar: BOTAŞ'tan gaz fiyatlarında indirim kararı

Ekonomi

7 milyon çalışanı ilgilendiren toplantı başladı

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Ekonomi

Ender Helvacıoğlu | İnsanlar birleşin, ‘İnsanlık' olun!