unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fed faiz kararını açıkladı!

Toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 1'e karşı 9 oyla aldığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George'un bir önceki toplantıda olduğu gibi muhalif tarafta yer aldığı belirtildi.

Fed'in karar metninde, "FOMC’nin haziran toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmeye ve ekonomik faaliyetlerdeki genişlemeye işaret ediyor. Haziran'daki iş gücü artışı Mayıs'taki zayıf yükselişe göre çok güçlüydü." değerlendirmesine yer verildi.

ABD ekonomisinde hanehalkı harcamalarının güçlü büyüme gösterdiği, ancak iş yatırımlarının zayıf kaldığı belirtilen karar metninde, geçmişteki düşük enerji fiyatları nedeniyle enflasyonun FOMC'nin yüzde 2'lik hedefinin altındakaldığı ifade edildi.

Metinde, ekonomik faaliyetlerin makul hızda, iş piyasası göstergelerinin ise güçlü şekilde artmasının beklendiği vurgulanırken, "Enflasyonun yakın dönemde düşük kalması bekleniyor. Ancak, düşük enerji fiyatlarının geçici etkileri yok olup iş piyasası daha da güçlenince, orta vadede enflasyonun yüzde 2'ye yükseleceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı bildirilen metinde, enflasyon göstergeleriyle finansal ve ekonomik gelişmelerin yakından takip edileceği kaydedildi.

Eylül'de faiz artışı gelebilir

Fed'in karar metninde, "Ekonomik görünüme yönelik kısa vadeli risklerin azaldığı" ifadesine yer verilmesi, bazı uzmanlar tarafından "bankanın eylülde faiz artışına gidebileceği"nin işareti olarak yorumlandı.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak. Eylül toplantısı, Fed Başkanı Janet Yellen'in kararların açıklanmasını takiben basın konferansı düzenleyecek olması nedeniyle önem taşıyor. Ekonomistler, eylüle kadar gelecek verilerin, enflasyonda istenilen iyileşmeyi yansıtması ve yeni bir finansal dalgalanma yaşanmaması durumunda, Fed'in bu toplantıda yeniden faiz artışına gidilebileceğini öngörüyor.

Piyasalar, FOMC kararını fiyatlıyor

Fed kararı öncesi New York borsasında satış ağırlıklı seyreden Dow Jones ve Standard and Poor's endeksleri, toplantının karar metnini takiben kayıplarını geri aldı ve yükselişe geçti. Nasdaq Teknoloji Endeksi de şu sıralar yüzde 0,8 değer artışıyla işlem görüyor.

Diğer taraftan, karar öncesinde 0,9093 seviyesinde seyreden dolar/avro paritesi, metnin yayınlanmasının ardından 0,7560'a kadar geriledi.

Dolar/TL paritesi de karar öncesi 3,0385 seviyesindeyken, karar sonrasında 3,0160 düzeyine indi.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, karar sonrasında 43,91 dolardan44,12 dolara, ABD türü ham petrolün varil fiyatı da 41,88 'ten 42,17 dolara yükseldi.Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

İlgili Haberler

Ekonomi

IMF, Türkiye için büyüme beklentisini açıkladı

Ekonomi

DİSK-AR İşsizlik Raporu'nu açıkladı: TÜİK yalan mı söylüyor?

Ekonomi

İşte AKP'nin yarattığı 'güçlü' Türkiye: Beş tarım ürünü dışında her şey ithal

Ekonomi

Emekçiye zulüm bitmiyor... O şirkette et kullanımı yasakladı

Ekonomi

Bütçede dev açık

Ekonomi

Altının gramı haftaya nasıl başladı?

Ekonomi

İşsizlik rakamları açıklandı!

Ekonomi

Fed'in 'yarı yıl para politikası raporu' açıklandı

Ekonomi

Merkez Bankası ve kamu bankaları damadına, TMSF Erdoğan'a bağlandı

Ekonomi

SPK, o düzenlemeyi kaldırdı

Ekonomi

İmar Barışı'nda başvurunuz iptal olabilir!

Ekonomi

Simit fiyatı ekmeği geçti!