Fethullahçı bir Amerikan Uşağının Hikayesi

Çağlar Ezikoğlu

Onurunu ve gururunu üç beş kuruşa veya koltuğa satanlar bu ülkenin bağımsızlığı ve geleceği hakkında konuşmaya zerre hakkı olmayanlardır. Ama öyle günlerden geçiyoruz ki, başka ülkelere her şeylerini peşkeş çekenler kendilerini vatansever diye satma cüretinde bulunabiliyor. İşte böylesi bir yüzsüzlüğe dün okuduğum bir haber ile tekrar şahit olmuş bulunmaktayım. Önce habere bakalım;

Hükümete yakın Sabah gazetesinin Washington temsilcisi Ragıp Soylu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın tweetini paylaşarak “Esad’ı vuracak Tomahawk’larına zarar gelmesin reyis. Allah binlercesini Esad’a indirsin inşallah” dedi.  

Soylu, ABD’nin Suriye’yi vurmasını desteklediği belirterek “Evet, ABD’nin Suriye rejimini vurmasını tüm kalbimle destekliyorum. Bunda da utanılacak bir şey göremiyorum. Keşke Obama zamanında vursaydı da bugün Esad diye bir şey olmasaydı” ifadelerini kullandı.

Bu platformdan beni takip eden okuyucular gayet iyi bilir, böylesi Amerikancıları veya memleketlerini satacak denli hıyanette olanların geçmişlerini irdelemeyi ve onları ifşa etmeyi çok severim.

Böylesi bir Amerikan uşağının da geçmişini araştırmak da böylesi bir haberden sonra farz oldu diyebilirim.

Tabi bu araştırma sonrası edindiğim bilgiler elbette beni şaşırtmadı. Amerika’nın emperyal çıkarlar doğrultusunda Ortadoğu’da giriştiği işgal ve katliamları savunan bu şahsın bu görüşe paralel olarak bir Fethullahçı geçmişinin olması da kaçınılmazdı.

Peki kimdir bu Ragıp Soylu adlı Amerikan uşağı? 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuş. Kendisinin kamuoyunda boy göstermeye başlaması da zaten o günlerde başlıyor.

Öncelikle bir Youtube linki bırakalım şuraya; https://www.youtube.com/watch?v=ZLVxnIOYt_A.

Programın adı ‘Başka Yerde Yok’ ve kanalı Cine 5. Programın sunucuları ise İpek Tuzcuoğlu ve Mehmet Altan. Evet doğru bildiniz, FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında en büyük tetikçilerden birisi olan ve FETÖ’den dolayı tutuklu bulunan Mehmet Altan. Programın konukları ise şu ana kadar kaleme alınan birçok FETÖ iddianamesinde Fethullahçı örgüt ile doğrudan organik bağı bulunduğu bütün delillerle tespit edilmiş olan Genç Siviller adlı oluşumdan iki genç. Bu gençlerden birisi de o dönem daha sakalı bıyığı terlememiş Ragıp Soylu.

Program boyunca FETÖ tetikçisi Mehmet Altan ağabeyi soruyor, Genç Sivil Ragıp Soylu böbürlene böbürlene askeri vesayeti sonlandırma hayallerini anlatarak Fethullahçı örgüte hizmetini başlatmış oluyordu. Ragıp’ın kariyeri de o programdan sonra hızla yükselecekti. Genç Siviller’in organize ettiği ve FETÖ kumpasları başta olmak üzere Fethullahçı örgütün ön ayak olduğu birçok eylemde Ragıp Efendi kendini gösterecekti. Örneğin Fethullahçıların başta MEB olmak üzere birçok kurumu tam anlamıyla kontrol ettiği o yıllarda en büyük hedeflerinden birisi olan bu ülkenin bayramlarını kutlatmama projesinde Ragıp başrollerden birisiydi. 2012 tarihli şu habere şöyle bir göz atın;

“Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs’ta gösteri ve etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi. Genç Siviller adına VATAN’ın sorularını yanıtlayan Ragıp Soylu, “Genç Siviller, bu adı henüz almadan yaptığı Buluşma Forumu Toplantılarını 2000 yılından bu yana 19 Mayıs günlerinde yapmaktaydı. İlk Buluşma 19 Mayıs 2000 tarihinde Van’da oldu.

Biz ilk olarak bu toplantıda ‘19 Mayıs’ları stadyumlardan kurtaralım bildirisi’ni okuduk. Bunun ardından İstanbul ve Rize’de yapılan buluşmalarda da aynı bildiri tekrarlandı” dedi. Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne de 19 Mayıs 2011’de yazdığı köşe yazısında 19 Mayıs törenlerinin faşist bir anlayışın ürünü olduğunu iddia etmişti.”

Bitti mi, elbette bitmedi! 2008 yılında Ermenistan ile Türkiye arasında düzenlenen bir dostluk maçı vardı. Ermeni meselesinde o dönem oldukça aktif olan Genç Siviller de maça kafile olarak eşlik edeceklerdi.

Bu konu ile ilgili çıkan ilginç bir yazı var burada; http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=91477.

Yazıda Genç sivillerin maç boyunca neler yaptığı anlatılıyor. Kafilenin başında ise ‘Turgay Abi’ dedikleri şahıs var. Hani şu FETÖ’den yakalanmamak için firar eden kaçak Turgay Abi yani Turgay Oğur. Yazının ilerleyen kısımlarında ise turkuaz renk formasıyla stada foto çektiren bir isim var: Mücteba Kılıç.

FETÖ ile Genç Siviller arasındaki organik bağı doğrudan sağlayan ilk isim ve şu anda FETÖ tutuklusu. Gezi boyunca fotoğrafları çeken isim kim dersiniz? Bingo! Elbette o gencin adı da Ragıp Soylu.

Tabi süreç geçtikten sonra, Ragıp Efendi FETÖ ile AKP arasında bir taraf seçmenin kendi geleceği için daha hayırlı olacağını düşünüyor. Ve yine Genç Siviller’in kurucularından olan Hilal Abla’sının (Hilal Kaplan) izinden giderek AKP saflarında havuz medyasında kariyerini ilerletip kendini büyük bir muhabir olarak ABD’de pazarlamaya çalışıyordu.

Şimdi sormak lazım, Turgay Abi firari, Mücteba tutuklu, Mehmet Altan içeride, peki ya Ragıp? İstediğin kadar ABD uşaklığına devam et Ragıp Efendi, geçmişini hiçbir zaman unutturamazsın ve o geçmişinde yaptıklarından ötürü elbet bir gün hesap verirsin, bunu hiç unutma!...

 

 

YAZARLAR