unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'FETÖ'nün malları hayır işlerinde kullanılacakmış!

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, 'FETÖ' ile bağı bulunan 129 vakfın kapatıldığını ve bu kapsamda 2 binin üzerinde taşınmazın Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçtiğini belirterek, bu taşınmazlardan sağlanacak gelirin tamamının vatandaşlar için eğitim, sağlık ve sosyal yardım uygulamaları gibi hayır işlerinde kullanılacağını öne sürdü. 

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan vakıfların taşınmazlarının arasında, arsadan, tarladan başlayarak ticari fonksiyonları olan yapılara, dükkandan, mağazadan, markete, küçük imalathanelere kadar birçok gayrimenkul olduğunu söyleyen Ertem, 'Henüz ekonomik anlamda hiç kullanılmayan bir tarladan, arsadan ekonomik değeri çok olan, mal sahibi vakfına gelir getiren mülkler de var. Tarla, değirmen, yurt, okul, hastane bu mahiyette lokanta, market, mağaza, restoran gibi birçok gayrimenkul şu anda devredilenler arasında.' dedi.

'FETÖ İLE İLGİLİ BİR İFADE GEÇMİYOR'

Kapatılan vakıfların kuruluş amaçlarında 'FETÖ' ile ilgili bir ifadenin geçmediğini ve vakfiyelerinde eğitim, sağlık, hayır işleri gibi genel amaçların yer aldığını vurgulayan Ertem, "Bunların hepsi genel ifadeler olduğu için bizim de kendi vakfiye amaçlarımıza uygunluk arz ediyor. Yani sakın şöyle anlaşılmasın, 'Elde ettikleri gelirleri vakfiye doğrultusunda yine Fetullahçılara verecekler.' Yok öyle bir şey. Biz, oradaki genel amaç ne ise kendi amaçlarımızla da örtüştüğü için yol haritamız doğrultusunda o vakfiye gereklerini yerine getireceğiz. Temel bakış açımız bu." açıklamasında bulundu. 

'HAYRA YÖNELİK HARCAMA YAPACAĞIZ'

 

Vakıfların kuruluş felsefesinin hayır amaçlı olarak kullanılması olduğunu söyleyen Ertem, "Buradan elde ettiğimiz gelirler kesinlikle hayır amaçlı olarak kullanılacak. Ticari maksatla vakıf kurulmaz. O mülkü gelir getirici mahiyette kullanacağız ama o gelirin kesinlikle hayır şartına yönelik harcamasını yapacağız." diye konuştu. 

'BORÇ YÜKLENMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Kapatılan okullardaki öğrencilerin okul paralarının Vakıflar Genel Müdürlüğünce ödenmediğinin ve bu sürecin KHK'da net bir şekilde açıklandığını söyleyen, "Bir şekilde vakıftan alacaklı olanlar olabilir. Örneğin, restoran işleten, vakfın mülkünde kiracı olan birisi vakıftan alacaklı olabilir veya bu vakıf bir bankadan kredi kullanmış olabilir, bir başkasına çek, senet vermiş olabilir. Eğer vakıftan kaynaklanan bir borçsa onların Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ödenmesi gerekiyor. Ödeme de namütenahi değil o vakfın elindeki mülkün değeriyle uyumlu olması lazım. Eğer onun değerini aşıyorsa bizim artı bir borç yüklenmemiz söz konusu değil." sözlerine yer verdi. 

 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Güncel

Muğla'da iş cinayeti

Güncel

27 yıldır cezaevinde olan Serhat Tuğan'ın annesini görmesine onay

Güncel

İki gündür haber alınamıyordu: Evine döndü

Güncel

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

Güncel

Fabrikaları kim yakıyor?

Güncel

AVM'lere bayram düzenlemesi

Güncel

SGK'dan emekli zammı açıklaması! 

Güncel

'Kendinizi Allah mı Sanıyorsunuz?'

Güncel

Trabzon'da turistleri taşıyan minibüs devrildi

Güncel

Bir doktor daha saldırıya uğradı

Güncel

Aydın'da pompalı tüfekli saldırı: Ölü ve yaralılar var 

Güncel

İsrail'den Gazze'ye saldırı