Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Fikri Sağlar: Başvuruyla Kılıçdaroğlu'nun haklılığını da kanıtlayacağız

Nahit Duru/ABC Gazetesi
Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanının onaylaması üzerine CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar, anayasa mahkemesine iptal başvurusu yapmak için dilekçeyi hazırladığını, yasal süre içinde yeterli imzanın toplanacağına inandığını belirtti.

Sağlar, "dokunulmazlığın, insan hakları mahkemesi kararına göre, milletvekillerine değil millete ait olduğuna" da dikkat çekti.

Sağlar, ABC'nin sorularını yanıtlarken, anayasaya aykırı bir anayasa değişikliğine karşı çıkmamanın hukukun üstünlüğünü reddetmek anlamına geleceğini  belirterek, "Siyasi mülahazalarla sessiz kalmak doğru değildir. Her şeyden önce hukukun üstünlüğüne sahip çıkmalıyız. Hukukun üstünlüğünü de korumak zorundayız" dedi.

Sağlar, "düşünce ve ifade özgürlüğü ile parti içi demokrasinin varlığını" korumak için Anayasa Mahkemesine başvurmanın kaçınılmaz hale geldiğine de işaret etti.

Normal koşullar altında, yasalarda belirtilen biçimde dokunulmazlıkların kaldırılması yerine, hukuka, anayasaya aykırı bir yol seçilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Fikri Sağlar, "insan hakları mahkemesi kararlarına göre, gerçekte dokunulmazlık milletvekillerine değil, millete ait bir haktır" dedi. 

Sağlar amacının "yol göstermek olduğunu" da ifade ederek, hukukun üstünlüğü için bütün yolların denenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sağlar, 1994 yılında milletvekillerinin TBMM'den götürülüşlerini de anımsatarak, o tablonun bir daha yaşanmaması gerektiğini söyledi.

"GENEL BAŞKANIN HAKLILIĞINI DA KANITLAYACAĞIZ"

Fikri Sağlar, anayasaya ve hukuka aykırı bir yasaya sessiz kalındığı için gelecekte sıkıntı yaşamamak, hukukun üstünlüğüne inandıklarını göstermek amacıyla ilk adımı attıklarını ve desteğini açıklayan Erem Erden'den sonra diğer arkadaşlarının da bu girişime imza vereceklerini umduğunu söyledi.

"Kaldı ki, ilk gündem beri, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu değişikliğin anayasaysa aykırı olduğunu söylüyor. Biz bu başvuru ile Sayın Kılıçdaroğlu'nun haklı olduğunu da kanıtlamış olacağız" diyen Sağlar sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir gazete bizim bir başka partinin dilekçesine imza vereceğimizi yazmış, şunu herkes bilmelidir, biz 134 milletvekili ile TBMM'de temsil ediliyoruz. Arkadaşlarımızın  tümünün demokrasiye inançlı olduğuna, hukukun üstünlüğünü savunduğuna, o nedenle de 110 imzayı bulmakta sıkıntı çekmeyeceğimize inanıyorum."

 

İlgili Haberler

Politika

Yıldırım, damada 'başarılı evliliğin sırrı'nı verdi: İtaat et, rahat et

Politika

AKP'li seçmen: Refah seviyesi düştü

Politika

AKP-MHP ittifakında yeni gelişme

Politika

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Politika

Yılmaz Polat | AKP'den lobi şirketlerine milyonlarca dolar yağdırmaya devam

Politika

MHP'li aday Bucak: Seçime değil ölmeye geliyorum

Politika

Kavala soruşturmasında 13 kişi serbest, 1 kişi tutuklu

Politika

Dışişleri Bakanlığı: Kıbrıs'ın doğal kaynakları her iki tarafa ait

Politika

Afrin'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Politika

Trump'tan Kaşıkçı tapesi açıklaması

Politika

Tutuklanma gerekçesi: İçeriğini bilmedikleri ‘şiddetsiz eylem' toplantısı…

Politika

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında