darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Fikri Sağlar, örtülü ödenekteki 'tuhaflığı' sordu: Saray kendi istihbaratını mı kurdu?

Sağlar hükümetin fahiş harcamalarından ötürü bir çok iddanın gündeme geldiğini hatırlatarak, savunma kalemine harcanan para fazlasıyla derinleşirken bu derinleşmenin Suriye ve olası Musul operasyonu ile alakası olup olmadığı mıdır? Radikal terör gruplarına yardım aktarılmakta mıdır ? sorularına cevap istedi.

İşte Fikri Sağlar'ın Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması isteğiyle Meclis'e verdiği o soru önergesi:

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerinde eylül ayında örtülü ödenekte yapılan harcamanın eksi olduğu iddia edilmiştir.

Bu kapsamda “gizli hizmet giderleri' nde eylül ayında yapılan harcama eksi 3 milyon 10 bin lira olarak yer alırken, bu durumun tarihte ilk kez gerçekleştiği kamuoyuna yansımıştır. Böyle bir durumun yaşanması sebebiyle ilgili ekonomistler, “Eylül ayında da örtülü ödenekten harcama yapılmış ancak geçmiş aylardan gelen iade fazla olduğu için böyle bir sonuç çıkmış olabilir' yorumunu yaparken, geçmiş aylarda yapılan bir hatanın düzeltilmiş olabileceği üzerinde durmaktadır.

Öte yandan eylül ayındaki düşmeyle beraber örtülü ödenekten ilk dokuz ayda yapılan harcamanın toplamı 1 milyar 112 milyon 87 bin liradan 1 milyar 109 milyon 77 bin liraya gerilemiştir. Merkezi yönetim bütçesinden güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları için eylül ayında 216 milyon 873 bin lira harcama yapıldığı haberlere yansımıştır. Eylül ayında savunma ve güvenlik kaleminden yapılan harcamaların 46 milyon 763 bin lirasını silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımları oluşturduğu öne sürülmüştür. Dokuz aylık toplam harcama ise 2 milyar 853 bin lira olarak yansımıştır.

Bu çerçevede:

1)      Tarihte ilk defa eksiye düşen örtülü ödenekteki tuhaf hesaplamanın nedeni nedir?Bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?

2)      Sadece eylül ayında savunma ve güvenlik kalemine yapılan harcama 50 milyon liraya yakındır. Fırat Kalkanının ve olası Musul operasyonun maliyeti ne olacaktır?

3)      Bütçeden istihbarat personeli giderleri için eylül ayında 60 milyon 798 bin lira harcama yapıldığına dair iddia doğru mudur? Neden istihbarat ve savunma için örtülü ödenek böylesine pervasızca kullanılmaktadır?

4)      AKP iktidarları ile birlikte örtülü ödenek harcamalarındaki anormal ve katlamalı artışın gerekçesi ve açıklaması nedir?

5)      Suriye ile ilgili gelişmelerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarının illegal bir şekilde kullanıldığına dair iddialar doğru mudur? Bazı kesimlerin iddialarına göre örtülü ödenekten radikal terör gruplarına yardım gönderildiği doğru mudur?

İlgili Haberler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

Politika

AKP'de 'seçim ittifakı' tüzüğe girdi

Politika

4 kişinin öldüğü olaya adı karışan vekil AKP'nin yeni MKYK'sında

Politika

Bedelli askerlikte ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı

Politika

Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşı ile görüştü!

Politika

Erdoğan yeniden aday gösterildi

Politika

İyi Parti'den Erdoğan'a 'Suudi yönetimine tepki gösterin' çağrısı

Politika

Sel felaketinin ardından Karadeniz... İstanbul'u aratmayan trafik!

Politika

AKP'nin yeni MKYK'sı belli oldu

Politika

AKP'li belediyeden 'dolar' genelgesi

Politika

Yemen'de 40 çocuğun öldürüldüğü saldırı için Jim Carey'den tepki dolu tweet