darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Financial Tımes: Erdoğan artık Başbakanlık istemiyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Davutoğlu'nun Erdoğan'ın isteğiyle görevi bırakmasını "Partinin yaratıcısı artık bir kişinin başbakanlığını istemiyor" şeklinde yorumladı.  Financial Times'taki haberin başlığı ise "Davutoğlu iktidar mücadelesinin kurbanı oldu".

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Mehul Srivastava'nın imzasını taşıyan haberde, Davutoğlu'nun, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı makamını güçlendirmeye yönelik planları karşısında isteksiz göründüğü, bu nedenle de eleştirildiği belirtiliyor.

Srivastava'ya göre, Davutoğlu'na muamele Türkiye'de bazı çevrelerin tanımladığı gibi "saray darbesi" ya da "sivil darbe" değil. Financial Times muhabiri, "Bu sadece AKP'nin iç siyasetiyle ilgili bir karar. Partinin yaratıcısı artık bir kişinin başbakanlığını istemiyor" yorumunu yapmış.

Mehul Srivastava dahil üç muhabirin ortak imzasını taşıyan Financial Times'taki başka bir haberde ise Davutoğlu'nun istifası sonrası Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göçmen anlaşmanın geleceğinin tehlikede olduğu belirtiliyor. 

TİMES: DAVUTOĞLU'NA SAPLANAN SON HANÇER

İngiliz Times gazetesi, Davutoğlu'nun olağanüstü kongrede aday olmama kararını değerlendirerek, Erdoğan Davutoğlu'nu devirdi dedi. "Türkiye Başbakanı, Erdoğan tarafından devrildi" başlıklı haberde, Başbakan Davutoğlu'nun yaralayıcı bir iktidar mücadelesinin ardından görevden alındığı belirtiliyor.

Times, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun geçen hafta 4'e karşı 46 oyla il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini Davutoğlu'ndan geri almasını, "Partisinin Başbakana sapladığı son hançer" olarak nitelendirmiş.

Gazeteye göre başbakanlık için favori gösterilen kişi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ. Times Bozdağ'ın, ilahiyat kökenli biri olarak AKP'nin özündeki muhafazakar değerlere tamamen bağlı ve Cumhurbaşkanına sadık biri isim olduğunu aktarıyor. Gazete Bozdağ dışında, Enerji Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın adının da başbakanlık için geçtiğini aktarmış okurlarına. 

ECONOMİST: ERDOĞAN DAVUTOĞLU'NUN ALTINDAKİ HALIYI ÇEKTİ

İngiltere'de yayınlanan haftalık Economist dergisi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sonrası aldığı AKP'yi olağanüstü kongreye götürme ve aday olmama kararlarını değerlendirdi. Economist, "Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun altındaki halıyı çektiğini" yazdı.

Dergiye göre, Economist'in deyimiyle "AB-Türkiye göçmen anlaşmasının mimarı" Davutoğlu, Erdoğan tarafından görevi bırakmaya zorlandı. Economist'teki yazının başlığı ise "Ilımlılara yer yok".

Dergi, Başbakan Ahmet Davutoğlu için 4 Mayıs Çarşamba gününün iyi başladığını yazmış, AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun Türkiye vatandaşlarının Schengen bölgesinde vizeden muaf tutulmalarını tavsiye ettiğini hatırlatıyor ve ekliyor: "Akşam ise Başbakanın işinden olduğu netleşmişti."

'Erdoğan giderek daha da otoriterleşti'

Economist'teki yazı şöyle devam ediyor:

"Davutoğlu'nun altından halıyı çeken, onu iki yıldan az bir süre önce bu göreve atayan kişi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Giderek daha da otoriterleşen Sayın Erdoğan ile Başbakanı arasında aylardır gerilim yaşanıyordu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Kürt isyancılarla barış görüşmelerinin geleceği ile Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanına icracı yetkiler verilmesi için anayasayı değiştirme planları yaparak hükümet ve AKP üzerindeki kontrolünü artırmasından dolayı görüş ayrılığı içindeydi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, ekonomi yönetimi ile Sayın Erdoğan'ın kendisini eleştirenlere sert tavrı gibi konularda da tartışmıştı."

Economist'e göre Cumhurbaşkanı Başbakanı "tüm ilgiyi üzerine çekmekle" suçladı.

Dergi Erdoğan'ın vize muafiyeti pazarlıkları sırasında sarfettiği şu sözleri de hatırlattı: "Ben başbakanken, Schengen bölgesine vizesiz seyahatin Ekim 2016’da yürürlüğe gireceği duyuruldu. Bunun 4 ay önceye çekilmesinin neden kazanımmış gibi sunulduğunu anlayamıyorum."

Blogdaki Economist mülakatına atıf

Economist, Pazar günü internette "Pelikan Dosyası" adıyla açılan ve Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasındaki ilişkiyle ilgili bazı iddiaların yer aldığı blog yazısına da değinmiş. Blog yazısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun göreve gelişi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde yaptığı öne sürülen hatalara ve yanlışlara değinilmişti. Dergi, blog yazısında dosyada vahsedilen "hatalar" arasında Başbakanın geçen yıl Economist dergisine verdiği mülakatın da sayıldığını vurguluyor.

'AKP'de parti içi muhalefete yer yok'

Economist'e göre, Başbakan Davutoğlu'nun ekarte edilmesi, AKP'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalefete artık hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceğini gösteriyor. "Yaşananlar ayrıca, Sayın Erdoğan'ın kendi gündemi doğrultusunda hareket etmek için ödeme niyetinde olduğu bedeli de gösteriyor" demiş Economist. Dergi bununla birlikte Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinden sonra Türk Lirasının Amerikan Doları karşısında yaklaşık yüzde 4 değer kaybettiğini, bunun 2008'den bu yana bir günde gözlenen en büyük düşüş olduğuna dikkat çekiyor. Economist'in vurguladığı bir diğer nokta da, Başbakan Davutoğlu'nu ciddi bir muhatap olarak gören AB'nin, Türkiye'yle bütünleşme iştahının azalacağı yönündeki korkuların artması.

'Davutoğlu bir engeldi, gitmeliydi'

Yazı şu satırlarla noktalanmış:

"AKP destekçilerinin çoğu için, geçen sonbaharda partilerini ileri iterek çok büyük bir zafer kazanan başbakanlarının aniden görevden alındığını görmek, kafa karıştırıcı. Araştırma şirketi Metropoll'ün kurucusu Özer Sencar'a göre yaşananlar, Sayın Erdoğan'ın icracı başkanlığını bu yıl referandumda oylatmak istediğini gösteriyor. Sancar şöyle diyor: Davutoğlu bunun önünde bir engeldi, gitmeliydi."

İlgili Haberler

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı

Dünya

Eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'dan flaş karar

Dünya

Fiji'de 8,2 büyüklüğünde deprem

Dünya

İran: Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerimiz var

Dünya

Trump'tan Suriye açıklaması