unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

First Lady'ler buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, himayesinde gerçekleştirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılışını yaptı. Her yıl 25 Mayıs'ta kutlanan Afrika Günü'ne denk gelen açılışa Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım da katıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda, MÜSİAD, TİKA, THY ve BEM-BİR-SEN gibi kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen projenin açılış töreni, Ankara’nın tarihî semti Hamamönü’nde gerçekleştirildi.

Afrika Birliği’nin kuruluş günü olan 25 Mayıs’ta hayata geçirilen projenin açılış törenine; Burundi, Somali, Etiyopya, Nijerya, Gine, Mali, Uganda, Gana, Gambiya gibi bazı Afrika ülkelerinin devlet başkanlarının eşleri ve bakanlarının yanı sıra; milletvekilleri, bakan eşleri, büyükelçiler ve eşleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

5745c15e18c7736e8ca70b10.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, "Artık Ankara’da da bir eviniz var ilişkilerin artırılmasına katkı sunacağını umuyorum. Sahra Altı Afrika’ya 2000 yılında 330 bin dolar kalkınma yardımı yapılırken 2013’te bu rakam, 193 milyon dolara çıkmıştır. Devletimiz Afrika’ya kalkınma desteğini sürdürme kararlılığındadır. Uluslararası alanda her zaman Afrika’nın sesi olacaktır. Kıtanın istikbali parlaktır. Genç nüfusu ile Afrika büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak, sömürge tarihinden kalmış birikmiş sorunları mevcuttur. Kıta bugün onlarla yüzleşmektedir. Sorunlar, Afrika’nın gücünü elinden almıştır. Tüm dünyada insanların yaşam süresi artarken, Afrika’da bunun tam tersi olmaktadır. Bu uçurumun ortadan kalkması gerekmektedir. En büyük zorluğu kadınlar ve çocuklar yaşamaktadır. Öğrendim ki kadınların el emeği ürünleri, hak ettiklerinin çok altında ihraç ediliyor maalesef. Batılı ülkelerde pahalı butiklerde satılıyor. Bir nevi emek sömürüsü yapılıyor. Afrika El Sanatları Pazarı, adil bir Pazar anlayışı ile kurulmuştur. Kar amacı gütmeden Dışişleri Bakanlığımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın nezaretinde Afrikalı kadınlara gönderilecektir. Bu nedenle hayır çarşısıdır. Eğitim Afrika’nın yegane kurtuluş yoludur" diye konuştu.Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

İlgili Haberler

Güncel

MEB'in sitesi çöktü

Güncel

Bodrum'da büyük yangın: 16 futbol sahası büyüklüğünde alan kül oldu

Güncel

Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'FETÖ ile görüştü' iddialarına yanıt

Güncel

Mustafa Ceceli'den açıklama: Görüntüler benim elime...

Güncel

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Güncel

YAŞ'ın üye yapısı ve görevleri değişti!

Güncel

Kutlamalarda kullanılan top mermisi patladı: 4 çocuk yaralı

Güncel

'Adnan Oktar'a yönelik operasyonda Tülay Kumaşçı gözaltına alındı'

Güncel

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

Güncel

Ahmet Hakan'dan Mustafa Ceceli skandalına tepki

Güncel

İş merkezinde şüpheli ölüm

Güncel

Adnan Oktar hakkında çok sayıda 'cinsel istismar' şikayeti