unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Fransa’da sol adayını belirliyor

SARP YALÇIN/ABC GAZETESİ

Yedi adayın katıldığı ön seçim ilk turunda ortaya çıkan sonuçlara göre adayın belirlenmesi ikinci tura kaldı.
Hafta sonu düzenlenen ön seçimlere 7 aday katıldı. Sandıktan yüzde 36.35 oy ile Benoit Hamon birinci çıkarken onu yüzde 31.11 ile eski Başbakan Manuel Valls izledi.  

Fransız kamuoyunun eğilimlerini belirleyen anketlere göre, Cumhurbaşkanlığı yarışını ülke genelinde yüzde 27’yle aşırı sağcı aday Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen önde götürürken,  onun en büyük rakibi yüzde 25’le Cumhuriyetçi aday François Fillon olarak gözükmekte. Fransız sosyalistlerinin alacağı tutumun ise seçimlerin ikinci turunda belirleyici rol oynaması bekleniyor. 

Hali hazırda iktidarda olan ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belirleyici olabilecek Fransız solunun geçtiğimiz Pazar günü 7 adayla yaptığı ön seçimlerin ilk tur sonuçları belli oldu. Sosyalist Parti’nin 4 adayının yanı sıra Yeşiller Partisi, Aşırı Sol Parti ve Demokratik Cephe’nin de yarıştığı önseçimlerde ilk turda 1 milyon 249 bin 126 oy kullanıldı. 

Kullanılan oyların yüzde 36.35’ini alan sosyalist aday Benoit Hamon en yüksek oyu alarak ikinci tura devam etmeye hak kazanırken onu Sosyalist Parti’nin diğer adaylarından Manuel Valls yüzde 31.11 oy ile takip etti.
İlk turda oyların yüzde 17’sini alan ve üçüncü olan bir diğer sosyalist aday, Ekonomi eski Bakanı Arnaud Montebourg ikinci turda Hamon’u destekleyeceğini açıklayarak seçmenlerinden de kendisini takip etmesini istedi. Montebourg’un desteği Hamon’un kazanma olasılığını arttırdı. 

Yüzde 6.85 oy alan ve ön seçimi geçemeyen sosyalist adaylardan Vincent Peillon, herhangi bir adayı desteklemediğini açıklarken, yüzde 2 oy alan Aşırı Sol Parti adayı Sylvie Pinel desteğini Valls’ten yana kullanacağını açıkladı. Yeşiller Partisi’nin adayı François De Rugy, yaptığı açıklamada destekleyeceği adayı partisinin yapacağı değerlendirme sonucu açıklayacağını ifade etti.

İlk tur sonuçlarının açıklanmasıyla ikincilik koltuğunda oturan Manuel Valls verdiği demeçte, ikinci turda verilecek oyların Cumhurbaşkanlığı seçiminde solun kesin mağlubiyetini veya olası galibiyetini belirleyeceğini iddia etti. 
Ekolojik transformasyon, çalışanlara 21. yüzyıla uygun sosyal güvenlik imkanları, gerçek demokrasiye geçiş ve tek adamlıktan uzaklaşma, azınlıkları kucaklayıcı bir siyasete yönelme ve esrarın medikal amaçlarla kullanımı için yasallaşması ilk turu kazanan Benoit Hamon’un en popüler vaatlerinin arasında. Diğer aday Manuel Valls ise daha milliyetçi bir söylem kullanmakta ve genel olarak; Fransız halkının refahını arttırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek, dünya arenasında Fransa’nın saygınlığını yükseltmek gibi vaatleri bulunmakta.

Adayların ön seçim kampanyalarının son basın toplantısını Paris’te tamamlamalarının ardından seçimlerin ikinci turu 29 Ocak’ta yapılacak ve solun adayı belirlenecek.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'