darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Fransa'daki gazeteciye silahlı saldırı: Eşi hayatını kaybetti

Sürgünde yaşayan Azerbaycanlı gazeteci Rahim Namazov, Fransa'nın Toulouse kenti yakınındaki Colomiers kasabasında uğradığı silahlı saldırı sonucunda ağır yaralandı. Aynı saldırıda hedef olan Namazov'un eşi ise hayatını kaybetti. Fransız yetkililer, çiftin evlerinin önünde gerçekleşen olayın siyasi bir saldırı gibi göründüğünü söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Azerbaycan yönetimine karşı muhalif tavrıyla bilenen bir gazeteci olan Namazov, 2010 yılında Fransa'ya sığınmadan önce bir süre ülkesinde cezaevinde yatmıştı.

EŞİ, YAKIN MESAFEDEN YAPILAN ATIŞLA YAŞAMINI YİTİRDİ

Polis kaynakları Namazov'un eşinin başına yakın mesafeden isabet eden bir kurşunla öldüğünü bildirdi. Yerel medyaya konuşan görgü tanıkları birden fazla silah sesi duyduklarını söyledi. Polis toplamda yedi el ateş edildiğini açıkladı.

AĞIR YARALI OLAN NAMAZOV YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

39 yaşındaki üç çocuk babası Namazov, sırtından aldığı ağır yaraların ardından kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Saldırı gerçekleştiği sırada çiftin 15 yaşındaki çocuklarının evde olduğu ve silah seslerini duyduğu ifade edildi. Psikologların çocukla ilgilendiği açıklandı.

6 AY CEZAEVİNDE HÜCRE HAPSİNDE KALDI

Namazov geçen Aralık ayında sosyal paylaşım sitesi YouTube'a yüklediği bir videoda Azerbaycan'da yaşadıklarını anlatmış, orduda bazı askerlere yönelik şiddet olayları hakkında yazılar yazdıktan sonra 6 ay cezaevinde hücre hapsinde kaldığını belirtmişti.

Colomiers Belediye Başkanı Karine Michelet-Traval "Bugün gazetecilik mesleği, bir aile babası ve basın özgürlüğü saldırıya uğramıştır" dedi.

İKTİDARI ELEŞTİREN GAZETECİLER TEHDİT EDİLİYOR

1993 yılından beri Aliyev ailesi tarafından otoriter bir şekilde yönetilen Azerbaycan ifade ve basın özgürlüğünün baskı altında olduğu başlıca ülkelerden. Azerbaycan'la ilgili İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün 2017 raporuna göre, hükümet muhalif sesleri bastırmaya devam ediyor, muhaliflere yönelik işkence iddiaları geçerliliğini koruyor. Raporda, bağımsız medya organlarının hükümetin taciziyle karşı karşıya olduğu, iktidarı eleştiren gazetecilerin tehditlerle sindirilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

İlgili Haberler

Dünya

Trump'tan eski yardımcısına hakaret

Dünya

İngiliz bakandan AB'ye 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

Dünya

Şili'de huzurevi yangını: 10 ölü

Dünya

Cumhuriyetçi Ohio Valisi, Trump'a Putin GIF'iyle cevap verdi

Dünya

Çin'den Türkiye'ye flaş çağrı!

Dünya

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Dünya

Şam- SDF görüşmelerinde ikinci tur: İdari formüller ve İdlib

Dünya

Fotoğrafını çekmeye çalışan turisti ısıran su aygırı öldürüldü

Dünya

Facebook teleSUR'un sayfasını açıklama yapmadan kaldırdı

Dünya

'Trump'ın yaptırımları yüzünden İran, Rusya, Çin ve Türkiye daha da yakınlaşacak'

Dünya

İtalya'da otoyol köprüsü çöktü: 20 Ölü ve çok sayıda yaralı

Dünya

'Rusya, Çin, İran ve Türkiye'nin birlikte hareket etmesi Washington'ı zor durumda bırakır'