YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

Cehennem herkes için yeterince büyük

12.03.2018 13:53

Suriyenin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Beşar Caferi geçtiğimiz günlerde, yaptığı konuşmayı Dostoyeskiden bir alıntı ile bitirdi;

"Cehennem herkes için yeterince büyük, kimin en kötü olacağına dair bu sıkı rekabeti hak etmiyor"

Suriye üzerinde 7 yıldır oynanan emperyalist oyunları düşününce sanıyoruz söylenmiş hiçbir söz Dostoyevskinin ifadesi kadar karşılamıyor durumu.

Üzerinden günler geçmesine rağmen bu konu üzerine kalem oynatmanın yersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Batı medyasının yalan söylemek konusunda kendisini her geçen gün geliştirdiği gerçeğini göz önünde bulundurulduğunda o yalanları deşifre etmek de bizlere düşüyor.

Medyanın Halep konusunda geçtiğimiz yıl yaptığı çığırtkanlığın bir benzeri şimdi de Doğu Guta için yapılıyor.

Arsızca,

Utanmazca,

Küstahça,

Cihatçılarla kurdukları yakın ilişki herkesçe bilinen İHH, adı Vicdan Konvoyu olan aslında bir Yalan Konvoyu olarak işlev gören bir organizasyon yapıyor örneğin. Doğu Gutada sıkışıp kalan aşağılık cihatçılara paravan olmak için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kullanarak yapıyor üstelik.

Rengi kızıl olan Martı…

Yandaş ve merkez medyada yer alan haberlerin istisnasız hepsi, Suriye ordusu ablukasında olan Doğu Guta cümlesi ile başlıyor.

Doğu Gutanın bir abluka altında olduğu doğru ancak bir farkla; sivil halkı abluka altına alan cihatçı çetelerin kendisi. 
Örnek mi, cihatçıların çekilmesinin ardından Doğu Gutanın Aftris köyünde yapılan temizlik sırasında bulunan kimyasal mühimmat üretimi amacıyla kullanılan atölye sanıyoruz gerekli açıklama için yeterli bir örnek.

Devam edelim

İnsanları canlı kalkan olarak kullanan, onlara cehennem hayatı yaşatan selefi yapılar içinde bulundukları çember daraltıkça birbirlerine saldırmaya başlamış şimdi de.

Rusyanın Suriyedeki ateşkesi izleme merkezinin sözcüsü Vladimir Zolotuhine verelim sözü;
Merkezin Feylak el Rahmandan bölgeden tahliyelerini görüşebilmek için terör örgütü El Nusrayla ilişkisini derhal kesmesini talep etmesinin ardından, gruplar arasında bir zıtlık başladı. Yasadışı silahlı örgütlerin üyeleri arasında sokak çatışmaları gerçekleşiyor. Siviller çatışmaların kurbanı olmamak için sığınak bulmak zorunda kalıyor"

Evet çember daralıyor.

Suriye işgalinde kritik bir aşamaya geliniyor.

İşgalci korkuyor, Doğu Gutanın ikinci bir Halep olmasını istemiyor.

Doğu Gutanın cihatçılardan temizlenmesi, ABDnin bölgede attığı adımların boşa düşmesi demek, Şamı Ürdün sınırına bağlayan hattın elden çıkması demek.

Bu yüzden cehennemin hak etmediği bu sıkı rekabette öne geçmek için birbirleri ile yarışıyorlar.
Peki Doğu Guta ikinci bir Halep olursa?

Bu sorunun da yanıtını Beşar Caferiye verip bitirelim yazımızı;

Doğu Gutanın ikinci bir Halep olacağından endişe duyanlara sesleniyorum, sizi Halepe gelip, teröristlerden kurtarıldıktan sonra milyonlarca kişinin normal hayatlarını nasıl geri kazandıklarını görmeye davet ediyorum. Evet, Doğu Guta ikinci bir Halep olacak, İdlib ikinci bir Halep olacak, silahlı grupların terörü altındaki her yer ikinci bir Halep olacak. Çünkü Suriye terörü destekleyenlere teslim olmayacak.

 

Eğitim