Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Furkan Vakfı'ndan darbe girişimi açıklaması

Cemaat’in darbe girişiminden bir gün önceki “Erdoğan'ın kalemi kırılmıştır' sözleriyle gündeme gelen Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un darbe girişiminin olduğu gece canlı yayındaki sözlerine dair vakıftan açıklama geldi.  

Furkan Vakfi'nın açıklaması şu şekilde;

Sahih İslam anlayışını yaşamak ve yaşatmaktan başka bir derdi olmayan, tüm çabasını İslam medeniyetinin yeniden inşası için yapılan faaliyetlere ve özellikle de insan yetiştirmeye yoğunlaştıran Vakfımız, çalışmalarının Allah’ın izniyle büyümesi ve halkımızın teveccühünü kazanmaya başlamasıyla iftiralara ve kumpaslara maruz kalmıştır.

Hiçbir parti, kurum ve cemaatle alakası olmayan ve bu konuda gereken şeffaflığa ve netliğe sahip olan vakfımız Muhterem Hocamızın samimiyetle ve ferasetle yaptığı uyarılar, eleştiriler ve siyasi analizler sebebiyle adeta bombardımana tutulmuştur. Hiçbir merciden korkmadan İslami bakışla ülkemizde yaşanan olayları değerlendirmek ve hükümeti yanlışlarında uyarmak elbette ki âlimlerin görevidir. Bu suç olmaktan öte takdir edilecek bir durumdur ki Muhterem Hocamız bunu bu hükümete mahsus olarak değil İslami hizmetlere başladığı ilk yıllardan itibaren yapmıştır. Görünen odur ki bazı karanlık güçler eleştiri ve uyarıları bahane ederek ve bir takım yetkilileri ve sosyal medyayı yanlış yöne kanalize edip bizi hedef haline getirmeye çalışmaktadır.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu operasyonu yapanların bir ekip olduğu ve bu ekibin gece –gündüz Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin yaptığı açıklamalardan saniyelik cımbızlamalar yaparak videoların istedikleri şekilde anlaşılmasını sağladıkları ortadadır. Bu şekilde sosyal medya üzerinden servis edilen videolarla pek çok kişi ve sitenin bizi yanlış tanıyıp yanlış tanıtmasına sebep olmaktadırlar. IŞİD’ci, HDP’ci, İrancı, Rus taraftarı, FET֒cü vs. iftiraları bunlardan sadece bir kaçıdır. (Bu konuda sitemizde bir bölüm bulunmaktadır. Bkz.: http://www.furkanvakfi.net/iftiralara-cevaplar) Biz Furkan Hareketi mensupları ise cımbızlanan videoların asıllarını yayınlayarak bu oyunları daima deşifre ettik. Videoların asıllarını iyi niyet ve önyargısız dinleyen herkes ne kastedildiğini anlamış ve Hocamızın haklılığını onaylamıştır. Hatta bu yanlış algıya itibar edenlerden bazıları videoların asıllarını dinleyince Alparslan Kuytul Hocaefendi’den özür dilemişlerdir.

Son olaylarda yapılmaya çalışılan yanlış algı operasyonlarına karşı gerçekleri ortaya koyacağız. Sosyal medyada Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 1 Temmuz 2016 tarihinde bir soruya verdiği cevaptan  31 saniyelik kısım kırpılarak açıklaması saptırılmış ve bu açıklama 14 Temmuz 2016’da yapılmış gibi gösterilmiş, böylece Alparslan Kuytul Hocaefendi darbeyi bir gün önceden biliyormuş gibi algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Asıl itibariyle açıklamanın darbe konusuyla bir alakası yoktur. (Video-1)

Alparslan Kuytul Hocaefendi 1 Temmuz tarihinde samimi bir Müslüman olarak ülkesinin gidişatını değerlendirmiş ve siyasi bir analiz yapmıştır. Sözü geçen konuşmasında; Obama’nın Cumhurbaşkanı ile görüşmek istememesi, Muhammed Ali’nin cenazesinde Cumhurbaşkanına gösterilen tavır, Uganda Devlet Başkanı’nın tahta oturup Cumhurbaşkanı’nı alçak bir sandalyede oturtarak yaptığı terbiyesizlik gibi davranışlardan yola çıkarak bazı büyük ve derin güçlerin AKP’yi bitirmeye karar vermiş, kendilerince kalemini kırmış olduklarını ifade etmiştir. Bugüne kadar hükümetin icraatlarıyla kazandığı puanların elinden teker teker alınmaya başlandığını, hükümetin dünyada yalnızlaştırılmaya ve sevenlerinin azaltılmaya çalışıldığını söylemiş ve Hükümetin bu konuda dikkatli olması gerektiği hususunda samimi ve iyi niyetle ikazda bulunmuştur.

Basiret ve iyi niyetle yapılan bu değerlendirme takdir edileceğine bundan rahatsız olan bazı güçler tarafından 1 Temmuz tarihinde yapılan bu açıklama 14 Temmuz tarihinde yapılmış gibi gösterilerek darbe ile ilişkilendirilmiş ve sanki Cumhurbaşkanının, MİT’in ve Amerikan istihbaratının bile bilmediği bu darbeyi Hocaefendi’nin bildiği ve Hükümeti tehditte bulunduğu gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Alparslan Kuytul Hocaefendi 15 Temmuz gecesi yaptığı ilk sözlü açıklamada, üç saat sonra attığı ilk tweette, 21 Temmuz Perşembe günü darbe girişimine karşı yaptığı miting şeklinde basın açıklamasında (Video-2) ve 22 Temmuz Cuma günü yaptığı açıklamada darbeyi kınamış ve internet ortamında kendisini “darbecilere destek veren birisi' gibi göstermek isteyenlere karşı gerekli cevabı vermiştir. (Video-3)

Hocaefendi’nin yıllar önce yaptığı konuşmalar ve sorulara verdiği cevaplar incelendiğinde darbelere baştan beri ve ilkesel olarak karşı olduğu görülecektir. Bu duruş Hocaefendi’nin 4 Haziran 2011’de 12 Eylül’ü yapan darbecilerle ilgili bir soruya verdiği cevapta da görülmektedir. (Video-4) Ayrıca 17-25 Aralık 2013’te yapılan operasyonları da darbe girişimi olarak gördüğü ve kınadığı 27 Aralık 2013 tarihli konuşmalarına bakıldığında da açıkça anlaşılacaktır. (Video-5)

Hocaefendi’nin Gülencilerle uzaktan yakından alakası olmadığına yıllardan beri onlara yönelttiği tenkitler şahittir. Hem de bu tenkitler camianın en güçlü olduğu ve hükümetle birlikte olduğu yıllarda yapılmış çok sert tenkitlerdir. (Video-6: Türkçe Olimpiyatları, Dinler arası diyalog, Filistin’e yardım için İsrail otoritesinden izin alınması)

Bazı iftiracı haber sitelerinde “Alparslan Kuytul Hoca Darbeden medet umdu' şeklinde yayınlanan video, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 15 Temmuz gecesi darbe olduğunu duyduğu ilk anda yaptığı konuşmanın kırpılmış halidir ve çarpıtılmıştır. Bu video bizleri darbe yanlısı gibi göstermek isteyen art niyetli kişiler tarafından özellikle hazırlanmış ve kırpılarak servis edilmiş bir videodur.

Hocaefendi 15 Temmuz gecesi saat 23.30 civarında ve canlı yayında yaptığı tefsir dersinden hemen sonra kendisine verilen bilgiye göre ilk tepkisini göstermiştir. O esnada henüz olay açıklık kazanmamış, TRT’nin yayını kesilmiş ve Cumhurbaşkanı'nın bile nerde olduğu bilinmemektedir. Tüm Türkiye darbeyi TSK’nın emir-komuta silsilesi içinde gerçekleştirdiğini, bütün ordunun işin içinde olduğunu zannetmektedir. Hocaefendi böyle olduğunu zannettiği halde yine de tüm orduyla karşı karşıya gelmeyi göze alarak darbeye razı olmadığını o konuşmasında da ifade etmiştir. Buna rağmen darbe girişimini kullanarak bütün dindarları ve İslam’ın hizmetkârlarını zor duruma düşürmek isteyen İslam düşmanları, konuşmayı kırpıp 30-35 saniyeye indirerek Hocaefendi’yi darbeye dua eder gibi göstermek istemişlerdir. İlgili videonun kırpılmamış hali izlendiğinde bu konuşmanın darbeyi destekleyecek nitelikte olmadığı, aksine darbenin çok kimseye zarar vereceği, bundan sonra her türlü zulme hazır olmak gerektiğini ifade ederek darbelerin kötülüğüne dikkat çektiği görülecektir. (Video-7) Hocaefendi konuşmasının sonunda “ Allah Müslümanlara ve suçsuz insanlara bir zarar vermesin, bu darbe İslamî faaliyetlere bir darbe olmasın' diye dua etmiş ve sonunda da “İslamî faaliyetlerin bundan olumlu yönden etkilenmesine vesile kılsın.' diyerek “Allah bu şerden hayır yaratsın' demek istemiştir ve kastettiğinin bu olduğu konuşmada açıkça belli olduğu halde kötü niyetli iftiracılar bu duanın  “darbeden medet ummak' olduğunu iddia edecek kadar alçalmışlardır.

Hocaefendi’nin duasını böyle anlayacaksak o zaman Cumhurbaşkanı’nın da darbe gecesi dediği “Bu hareket, bu çıkış Allah’ın bize büyük bir lütfu' sözünü nasıl anlayacağız? (Video-8) Bu konuşmaya bakarak Cumhurbaşkanı’nı da darbe yanlısı mı ilan edeceğiz? Neyi kastettiğini doğru bir şekilde anlamamız gerekmez mi?

Bazı site veya şahıslar konuyu incelemeden kırpma videolara bakarak hakaretlerde bulunmuş bazıları ise yorumsuz bir şekilde bu videoları yaymıştır. Haberi yorumsuz bir şekilde veren site ve şahıslar böyle yapmakla haksızlık yapmadıklarını iddia etseler de aslında bu şekilde aleyhimizde bir algı oluşturduklarını inkar edemezler. Konuşmanın aslını izlemeden bu iftiralara inanarak Hocaefendi’ye hakaretlerde bulunanlara ve bu çarpıtmayı yayanlara Muhterem Hocamız hakkını helal etmemektedir. Furkan Hareketi mensupları olarak hareketimize verilen bu zarardan dolayı biz de hakkımızı helal etmediğimizi belirtmek isteriz.

Bizimle uğraşan karanlık bir ekip olduğundan ve bize sürekli iftiralar atıldığından dolayı bizimle ilgili bir şey duyduğunuzda kendi resmi sitemizden incelemenizi, kırpılmış videoları değil videoların asıllarını izlemenizi ve bizi bizden tanımanızı arzu ederiz. Allah’a emanet olun.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu

İlgili Haberler

Güncel

Manisa'da 21 asker zehirlenerek hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan ve Trump telefonda görüştü

Güncel

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Güncel

Aday tanıtım toplantısına giden AKP'liler kaza yaptı: Çok sayıda yaralı!

Güncel

Gözaltına alınan akademisyenler hakkında flaş gelişme

Güncel

Seni de o manşetleri de unutmadık Ahmet Kaya...

Güncel

Ziya Selçuk, Andımız sorusuna böyle cevap verdi

Güncel

ABD'den sınır dışı edilen FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

Güncel

Amatör denizci ehliyeti almak kolaylaştı

Güncel

Atatürk Havalimanı saldırısı davasında karar belli oldu

Güncel

Kadınlar şiddete karşı 'Karar aldım' diyor

Güncel

Aidatını ödeyemediği için çocuğu okuldan atılan veli isyan etti