darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Gazeteciler ve gazeteci adayları haklarını öğrendi

Seminere iletişim fakültelerinden öğrencilerin katılımı oldukça yoğun oldu. Karaca Otel’de gerçekleşen etkinlik 3 oturumdan oluştu. İlk sunumu gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük, meslek hastalıkları ve iş güvenliğine dair yaptığı sunumda, ülkemizde meslek hastalığı kayıtlarının tutulmadığına dikkat çekti.

Küçük, "Mevzuatla ilgili problem yok. Son dönemde AB uyum yasaları çerçevesinde 48 de yönetmelik çıktı. Ama mevzuat ve yönetmeliklerin uygulanmasında sorun var. İşyerlerinin denetiminin özel şirketler aracılığı ile yapılması da en büyük sorunlardan birisi" dedi. Gazetecilerin haber izlemek için gittikleri yerlerine geçirdikleri kazaların iş kazası olduğunu ifade eden Küçük, "Polis ya da göstericiler tarafından darp edilmek, Can Dündar'ın yanındaki muhabirin kurşun yemesi de iş kazasıdır. Yapılan iş ruhen özre uğratıyorsa  o da iş kazası içerisinde değerlendirirlir" diye konuştu

Basın kanununda gazetecilerin haklarını anlatan TGS Hukuk Müşaviri Meliha Selvi, fazla mesai, yayının tatile girmesi veya kapatılması durumunda gazetecilerin hakları, hizmet akdinin sona ermesi, gazete ve televizyonların yayın politikalarının değişmesi, feshe itiraz gibi gazetecileri yakından ilgilendiren konular hakkında hukuk eğitimi verdi.

fa069d19-f482-4f4f-a584-32ea222643f6.jpg

3. oturum ise TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli’nin "Yeni Medya" konulu sunumuyla devam etti. Kuleli, sunumunda, teknolojideki değişimin haberciliğe yansıması, etkileşim, medyaların içiçe geçmesi, "robot gazetecilik", "veri haberciliği" konularına değindi.

TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş ve İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner'in de katıldığı seminerde gazetecilere açıklamalarda bulunan Mustafa Kuleli, "Sosyal haklarımız konusunda gazetecilerin açığı olduğunu tespit ederek bu projeye imza attık. Eğitimlerimizde evet sorunlar var ama o sorunlara çözüm önerilerimiz de var. Yıl içerisinde 6 ilde eğitim programı düzenleyeceğiz" dedi.

2c754b94-269f-4838-a9b4-cd5e199bf823.jpg

İzmir’de bu kadar genç kitlenin eğitime katılım göstermesinde mutluluk duyduğunu belirten Kuleli, Türkiye Gazeteciler Sendikası çatısı altında örgütlenmenin önemine dikkat çekti. Yaz aylarında eğitimine ara vereceklerini söyleyen Kuleli, Eylül ayı itibariyle Eskişehir, Bursa ve Ankara’da olacaklarını duyurdu.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte düzenlenen eğitim programının ardından katılımcılara sertifika verildi.

İlgili Haberler

Medya

Fatih Portakal'dan dikkat çeken 'Uğur Gürses' paylaşımı

Medya

Ahmet Hakan'dan ilginç Bülent Arınç yazısı

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya