Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi Sancaktepe'de

İlk konuşmayı CHP eski Milletvekili ve Aydınlanma Hareketi ilk çağrıcılarından Hüseyin Aygün yaptı. AKP eliyle katledilen, terörize edilen, ne zaman bomba patlayacak korkusuyla hareket edemez hale getirilen toplum gerçeginin karşısında, toplantıya katılanları selamlayarak konuşmasına başladı. Aydınlanma Hareketi'nin bir partilileşme hareketi olmadığına değinen Aygün, "Erdoğan'ı göndermenin yolları aranıyor. Bu sadece Türkiye'de değil birçok ülkede yazılıp tartışılıyor. Yerine de Arınç ya da Gül'ü getirme planları konuşuluyor. Türkiye'nin geleceğini, AKP veya AKP benzeri bir yapıya emanet etmeyi düşünen herkes hata yapar. Türkiye'nin AKP ve benzerlerinden kurtuluşu, ortak bir mücadeleyle gerçekleşebilir" dedi. Aygün, halkın laiklik arayışında olduğunu, IŞİD gibi örgütlerin varlığının bu arayışı artırdığını ifade etti.

Gazeteci-yazar Orhan Gökdemir ise aydınlanma hareketinin tarihsel süreçlerine değindi. Gökdemir, 1960’lı yılların ilerici atılımlarına öncülük eden Türkiye'nin, 2000’li yılların büyük gerici kalkışmasının da öncüsü olduğunu, 1960’lı yıllarda Ankara’da başlayıp Mısır’a, Suriye’ye, Yemen’e yayılan devrimci dalganın geri çekildigini, Türkiye’den başlayarak Arap ülkelerinin kıyılarını döven gerici bir dalgaya dönüştüğünü ifade etti. Gökdemir, “Arap Baharı' Ankara’nın düşürülüp gerici AKP’ye teslimiyle başlamış, oradan doğusuna yayılmıştır. Gericiligin  gidecek yolu kalmamıştır. Aydınlanma için bir yol açıldı ve bu açılan yolda Aydınlanma Hareketi'ne çok görev düşüyor" dedi.

Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler de konuşmasında yıllardır Türkiye'de yaşanan tecavüz, katliam ve hırsızlıklara değinerek, "İçinde yaşadığımız gericiligin tarifini yapmayacağım. Asıl olan, Türkiye'de her geçen gün etkisini biraz daha artıran gericiliğe karşı hep birlikte Aydinlanma Hareketi olarak neler yapılması gerektiğini konuşmalıyız" dedi. 

Atilla Özdemir ise konusmasinda Ensar Vakfı skandalıyla gericiliğe bir kez daha tanık olunduğunu vurguladı. Özdemir, "Bu skandal sadece kendi başına sapıklık değil, AKP'nin düpedüz siyasi egemenliğini bu tür saldırılara borçlu olduğunu gösteren bir olaydır. Toplumun topyekün gericileştiği bu dönemde, alevi işçi nüfusunun yoğunlaştığı Sarıgazi gibi mahallelerde dinci zorbalığa karşı harekete geçmek gerekiyor" dedi. 

Sarıgazi'den yurttaşların da söz aldığı toplantıda, bölgede yaşanan gerici uygulamalardan örnekler anlatıldı. 

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da doğalgaz patlaması

Güncel

Meteoroloji'den sağanak ve kar yağışı uyarısı

Güncel

2019 yılında kaç gün tatil yapılacak?

Güncel

Bu da 'Fessiz Kadir': Gülen'i öven Mustafa Armağan, 23 Nisan'ı hedef aldı!

Güncel

'FETÖ' ile böyle mi mücadele ediliyor? Kumpas davalarını onaylayan Ekrem Ertuğrul'a tahliye

Güncel

Hasan Cemal hakkında yakalama kararı mı var?

Güncel

Avrasya Tüneli trafiğe kapandı

Güncel

AİHM'in Demirtaş kararı uygulanmazsa ne olur?

Güncel

Sokak hayvanları için eylem

Güncel

Zonguldak'ta maden ocağında patlama

Güncel

İstanbul çocuk hakları için mavi ışık yaktı

Güncel

FETÖ'nün 'askeri mahrem yapılanmasına' operasyon: 8 gözaltı