darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Gezi Direnişi'nde gözünü kaybeden Sarıkaya için 'sonucu göze almıştır' savunması

Haziran Direnişi sırasında, polisin attığı plastik mermiyle tek gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya'nın açtığı davada Valilik mahkemeye skandal bir savunma gönderdi.

Cumhuriyet'ten Ali Açar'ın haberine göre, Valilik, Sarıkaya’nın açtığı tazminat davasına sunduğu dilekçede, “Davacı iş veya ikamet adresi olmadığı halde eylemlerin olduğu Gezi Parkı’na gitmiştir. Dikkatsiz ve özensiz davranarak, güvenlik çemberi dışındaki bölgeye gitmiş ve sonucu kendi iradesiyle göze almıştır' dedi. 

Valiliğin dilekçesinde olayda idarenin hizmet kusurunun bulunmadığı belirtilerek şöyle denildi: “Davacı gösterici grupların güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirdiği fiili saldırı sırasında veya başka bir sebeple yaralanmış olabilir. Davacı Gezi Parkı ve civarında eylemler olduğunu bilmektedir. İdare tarafından her türlü uyarı ve ikaz yapılmasına rağmen iş veya ikamet adresi olmadığı halde eylemlerin olduğu Gezi Parkı ve civarına gitmiştir. Basın yayın organlarınca yapılan uyarılara rağmen davacı dikkatsiz ve özensiz davranarak güvenlik çemberi dışındaki bölgeye gitmiş ve sonucu kendi iradesi ile göze almıştır.'

VALİLİK: TAZMİNAT MADDİ KAZANÇ ELDE ETMEYE YÖNELİK

Sarıkaya’nın mahkemeye somut delil sunmadığı savunulan dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: “Davacının uğramış olduğu zararların ve yaptığı harcamaların açık ve net şekilde ispatlanarak ortaya konulması gerektiği açıktır. Ancak davacı maddi tazminat taleplerine işe giriş-çıkış belgesi, aldığı maaşı gösterir belge, zararı gösteren fatura gibi kesin ve somut bir belge sunmamıştır. Manevi tazminat, hukukumuzda kabul edildiği üzere tatmin aracıdır. Sembolik olduğu söylenen manevi tazminat tutarının maddi kazanç elde etmeye yönelik olduğu açıktır. Davacının manevi tazminatı zenginleşme aracı olarak kullanması kabul görmemelidir. Talep edilen miktar fahiştir.'

15 TEMMUZ'DA ÇIKSAYDI GAZİ SAYILACAKTI

Gezi'de her türlü sokak gösterisini 'terör eylemi' ilan eden AKP iktidarı, 15 Temmuz darbe girişmi gecesinde halkı ekranlardan sokağa çağırdı. O gece sokağa çıkanlar aralarında yaralananlar 'gazi' sayıldı. Yaralananlara tazminat ödemesi yapılması ve gazi maaşı bağlanması kararlaştırıldı. Bu örnek de AKP'nin 'demokrasiyi' sadece kendi tabanı için istediğinin en somut kanıtlarından biri oldu.
 

İlgili Haberler

Yaşam

İşte Anadolu'nun en eski 'mola yeri'

Yaşam

'Oğlunun çeyizi' için 10 kamyon çöp biriktirdi

Yaşam

Kızılırmak'ta su azaldı, kirlilik arttı

Yaşam

Her yıl 1.5 milyon kişi hava kirliliğinden ölüyor

Yaşam

Bolu'da orman yangını

Yaşam

Yeşilçam oyuncusu hayatını kaybetti

Yaşam

Evden kaçan papağan, kendisini kurtarmaya çalışan itfaiyecilere küfür etti

Yaşam

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Yaşam

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yaşam

Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Yaşam

Ordu'daki selde bin 100 ton fındık zarar gördü

Yaşam

Rihanna'nın evinin alarmı çalınca polisler seferber oldu: Helikopter bile yolladılar