darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Gizli belgeyi medyaya kim sızdırdı?

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Alman İçişleri Bakanlığı'nın gizli Türkiye belgesine ilişkin açıklamada bulundu. Alman ZDF Televizyonu'na konuşan Dağdelen, gizli belgeyi kimin medyaya sızdırdığını bilmediğini söyledi. Federal İçişleri Bakanlığı'na soru önergesini veren Sol Parti'nin milletvekillerinden Dağdelen, belgeyi Federal Meclis Dışişleri Komisyonu üyelerine ilettiğini belirtti. Dağdelen, belgenin ayrıca Meclisin birçok idari birimine de ulaştığını kaydetti. 

Dağdelen gizli belgede yer alan iddiaları, "Şaşırmadım. Uzun süredir zaten bunun haberleri çıkıyordu. Uluslararası basını izlemeniz yeterli" sözleriyle yorumladı. Silahlı İslamcıların Türkiye tarafından desteklendiğine ilişkin iddialar hakkında yeterince kanıt bulunduğunu belirten Sevim Dağdelen, "Önemli olan bundan bir sonuç çıkarılması. Alman hükümeti teröre hamilik yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi biriyle işbirliğine gitmemeli" dedi.

alman-vekil-sevim-dagdelen-erdogan-in-almanya-ya-girisi-yasaklanmali-147537-5.jpg

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen

Dağdelen, "Alman Ordusu'na ait Tornado keşif uçakları terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında istihbarat topluyor, bunları IŞİD'le mücadele koalisyonunun ortağı Türkiye ile paylaşıyor. Türkiye'nin bunu terör kardeşleri, İslamcı gruplar ve terör gruplarıyla paylaşma ihtimali sorun yaratır" diye konuştu.

Sosyal Demokratlar'ın tepkisi

İktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) de konuyla ilgili açıklamalar yapıldı. SPD Meclis Grup Başkan Vekili Rolf Mützenich, "Frankfurter Rundschau" gazetesine verdiği demeçte, "İçişleri Bakanlığı Türkiye'nin Ortadoğu bölgesindeki İslamcı grupların eylem platformu haline geldiğini iddia ediyorsa, bu son derece önemli bir suçlamadır" dedi. Bakanlıktan elindeki bilgileri biran önce parlamentoya sunmasını isteyen Mützenich, Türkiye'den şiddet eylemlerinin merkezi olarak yararlanıldığı kesinlik kazandığı takdirde ikili işbirliğinin gözden geçirilmesi gerekeceğini ifade etti.


SPD'li Johannes Kahrs ise rapora Dışişleri Bakanlığının dahil edilmemesini eleştirdi. "Handelsblatt" gazetesine konuşan Kahrs, "Hata olur. Ama burada sanki bilinçli olarak yapılmış gibi" dedi. CDU'lu İçişleri Bakanlığı, belge hazırlanırken SPD'li Dışişleri Bakanlığı'nın dahil edilmemesini "iletişim hatası" olarak değerlendirmişti.

Gizli belgede ne deniyor?

Alman medyasında yer alan haberlere göre Almanya İçişleri Bakanlığı Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Ortadoğu'daki İslamcı ve terörist grupların destekçisi olarak değerlendiriyor. Alman ARD Televizyonu, Sol Parti'nin soru önergesine İçişleri Bakanlığı tarafından verilen yanıtı, "İktidardaki AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır'daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye'deki silahlı muhalefete verdiği dayanışma mesajları ve fiili destek, iktidarın ve Cumhurbaşkanı'nın Müslüman Kardeşlere duyduğu yakınlığı vurgulamaktadır" cümlesiyle aktardı.

Haberde, Alman dış istihbarat servisinin değerlendirmelerine dayanılarak hazırlanan İçişleri Bakanlığı'nın yorumunda, "Türkiye'nin iç ve dış politikalarının son yıllarda adım adım İslamlaştırılması sonucunda Türkiye Ortadoğu'daki İslamcı grupların merkezi eylem platformuna dönüşmüştür" değerlendirilmesine yer verildiği de belirtildi.

© Deutsche Welle Türkçe
 

İlgili Haberler

Dünya

Şili'de huzurevi yangını: 10 ölü

Dünya

Cumhuriyetçi Ohio Valisi, Trump'a Putin GIF'iyle cevap verdi

Dünya

Çin'den Türkiye'ye flaş çağrı!

Dünya

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Dünya

Şam- SDF görüşmelerinde ikinci tur: İdari formüller ve İdlib

Dünya

Fotoğrafını çekmeye çalışan turisti ısıran su aygırı öldürüldü

Dünya

Facebook teleSUR'un sayfasını açıklama yapmadan kaldırdı

Dünya

'Trump'ın yaptırımları yüzünden İran, Rusya, Çin ve Türkiye daha da yakınlaşacak'

Dünya

İtalya'da otoyol köprüsü çöktü: 20 Ölü ve çok sayıda yaralı

Dünya

'Rusya, Çin, İran ve Türkiye'nin birlikte hareket etmesi Washington'ı zor durumda bırakır'

Dünya

Suriye'deki Rus üssüne saldırı girişimi: 5 İHA etkisiz hale getirildi!

Dünya

Çin: ABD, gerilimi büyütmeye devam ediyor