unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Göğüs çatalları görünmesin’ diyen orkestra müdürü, genel müdür yardımcısı oldu

DOB’nin orkestradaki kadın sanatçılarına 10 yıl önce 'göğüs çatalları görünmesin’ uyarısını yapan orkestra müdürü, genel müdür yardımcısı oldu.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, DOB Genel Müdürü Selman Ada tarafından vekâleten genel müdür yardımcılığı görevine atanan Sugüneş, 10 yıl önce genel müdürlük binası içindeki panolara “sanatçıların dekolte kıyafet giymemeleri konusunda' bir uyarı yazısı yazmıştı. Sugüneş’e tepkiler artınca, Sugüneş o dönem bir gazeteye, konuyla ilgili, “Göğsünün çatalı gözüken elbise giyiyorlar, hiç hoş olmayan görünüm sergiliyorlar. Kurumda askılı giyiliyor, bunlara karşı olamayız, tutucu değiliz, ama abartıya da kaçmamalıyız. Orkestramızdaki bayanlar kendilerini teşhir edecek şekilde dekolte giyiniyorlar. Bir mini etek giyip donunun görünmesi hiç de uygun bir davranış değil' açıklamasında bulunmuştu.

Dönemin DOB Genel Müdürü Meriç Sümen de “Arkadaşlarım alınmışlar, herhalde yanlış düşünmüşler. Kimse burada hiç kimseye 'şunu giy, bunu giy’ demez' diyerek, Sugüneş’in istifa ettiğini duyurmuştu. Dönemin DOB Genel Müdürlüğü Orkestrası Teknik Kurul Temsilcisi Mustafa Alpaslan ise o dönem “dekolte uyarısıyla' ilgili gelişmelerden sanatçılar olarak büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “Bu orkestradaki sanatçılar nasıl giyineceklerini çok iyi bilirler. Ancak, Arzu Hanım da çok üzüldüğünü dile getirerek bizlerden özür diledi' diye konuşmuştu.

VEKALETEN GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU

DOB Genel Müdürü Selman Ada, 15 Kasım tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, “Genel Müdürlüğümüzde boş bulunan 1. derece +3600 ek göstergeli Genel Müdür Yardımcılığı görevine Ankara DOB Müdürlüğü orkestra sanatçısı Arzu Gürerk Sugüneş’in 1309 sayılı Kanun’un 5-b maddesi uyarınca vekâleten atanması düşünülmektedir, olurlarınıza arz ederim' yazısını yazdı. Bakan Avcı ise görevlendirmeye onay vererek boşalan genel müdür yardımcılığı görevine vekâleten Sugüneş’i getirdi. Boşta bulunan diğer genel müdür yardımcılığına da vekâleten bariton solist sanatçı Serkan Kocadere getirildi.

'4 MİLYONLUK ÖDENEK İADE EDİLDİ'

Öte yandan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, opera binasının dış cephe boyası ve onarımı için 2016 bütçesinden Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü’ne verilen 4 milyon TL’lik ödeneğin kullanılmadığı için bakanlığa iade edildiğini öne sürdüler.

Yüceer, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması için Meclis’e verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“2016 yılı bütçesinde opera binası dış cephe boyası ve onarımı için 4 milyon TL ödenek tahsis edildiği halde neden herhangi bir bakım yapılmamıştır? Ödenek tahsil edilip, ihalesi yapıldığı halde binanın dış cephe boyamasının yaptırılmama gerekçesi nedir? İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi binasını yıkmayı düşündüğünüz gibi Ankara’daki opera binasını da yıkma yönünde herhangi bir çalışma var mıdır? Binanın tadil edilmeme gerekçesi yıkılmak istenmesinden midir? 2015 yılı bütçesinden 1 milyon 700 bin TL ödenerek Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne alınan üç adet piyano halen kurum bünyesinde midir? Astronomik ücretlerle alınan söz konusu piyanolar ile kaç kez konser verilmiş, ne kadar gelir elde edilmiştir?'

AVCI SESSİZLİĞİNİ KORUDU

CHP’li Çakırözer de konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde dile getirdi. Çakırözer, Bakan Avcı’ya “Opera binasının onarımı için verilen bütçelerin iade edildiği doğru mudur? ' diye sordu. Bakan Avcı, Çakırözer’in sorularını yanıtsız bıraktı.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Güncel

Mustafa Ceceli'den bir hamle daha: Yurt dışı çıkış yasağı...

Güncel

Dolmabahçe'de yol çöktü

Güncel

Muharrem İnce'den Kıbrıs Barış Harekatı mesajı

Güncel

İşçisini öldürdüğü iddia edilen patron hakkında müebbet istendi

Güncel

Malatya'da kaybolan gençten kötü haber 

Güncel

İstanbul'da maç düzenlemesi: Bazı yollar trafiğe kapatılacak

Güncel

'Kimyasal koku' soruşturması tamamlandı: 11 kişiye dava açıldı

Güncel

ÖSYM'den 'DGS' uyarısı

Güncel

33 düş yolcusu katliamın gerçekleştiği Suruç'ta anıldı

Güncel

Eski Milletvekili Akın Özdemir vefat etti

Güncel

Çalışma Bakanı'ndan Yatağan'daki faciayla ilgili açıklama

Güncel

AKP'den son açıklama: Kışlaya girmeden bedelli