darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Gökçek her olayda sahaya sürdüğü taşeron işçileri kapıya koydu

İki seçim döneminde de zorla seçim çalışmalarında yer alan işçiler, yaşananlar hakkında, “Seçimden sonra taşeron yasası gelecek dediler, bizi kandırdılar. Ankara’nın her ilçesine gittik kendi araçlarımızla. Gidilmezse eğer sıkıntıya sokacaklarını söylediler' dedi.

Ozan Çepni'nin Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, AKP’nin 1 Kasım seçimlerinin ardından sağladığı “istikrar'ın işçi kıyımı devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ’de tesislerin güvenliğini sağlayan 1192 işçinin sözleşmesi, hiçbir gerekçe gösterilmeden feshedildi. 7 Haziran seçimleri öncesinde işe alınan, seçim çalışmalarında kullanılan, 1 Kasım seçim döneminde de kadro vaadiyle, zorla AKP çalışmalarında yer alan işçiler, tek başına iktidarın istikrarında işten atıldı. Duruma isyan eden işçiler ise yaşananları tek cümle ile özetledi: “AKP bizi kullandı.'

ASKİ (Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi) Genel Müdürlüğü ve birimlerinde çalıştırılmak üzere 4 Mayıs 2015’te sözleşme imzalanan 1192 işçi, ilk olarak 7 Haziran seçimlerinin ardından işsiz bırakıldı. Seçim sonuçlarına göre AKP tek başına iktidar olamayınca, işçiler CHP ile devam eden istikşafi görüşmeleri boyunca, 40 gün boyunca işsiz kaldı. Hükümet kurulamayınca seçimlerin yenilenmesi döneminde aynı işçiler 4 Ağustos 2015’te yeniden işe alındı. İki seçim döneminde de aktif olarak seçim çalışmalarına katılmaları zorunlu kılınan, rapor hakkı olmayan, kişisel arabalarıyla miting miting gezdirilen işçiler, kadro beklerken 1 yıllık sözleşmelerinin dolmasına 4 ay kala gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı.

Başbakan 'mağdur etmeyeceğiz’ demişti

İşten atılan işçilerden 100’e yakını kendilerine imzalatılmak istenen tebligatın ardından dün, Çam Güvenlik önünde haklarını aramak için toplandı. 1192 işçinin sözleşmesinin feshi ise bir çok üstü kapalı olayın ortaya çıkmasını sağladı. Bina önünde toplanarak ne yapacaklarını düşünen işçilerden biri mağduriyetlerini, “Bir ay öncesinde Başbakanımız 1 Kasım’dan önce çalışan işçileri kadroya alıcağım dedi ama ASKİ bünyesinde işe alınacağız diye sevinmişken, kimseyi magdur etmeyeceğim derken, 1192 aile işsiz kaldı' sözleriyle anlattı. Bir diğer işçi ise, “Benim 5 arkadaşım bu işe güvenerek evlendi, şimdi biz ne yapacağız. Bunlara güvenmiştik ama şimdi kredilerimizi nasıl ödeyeceğiz' diyerek çaresizliğin geldiği boyuta dikkat çekti.

10-001.jpg

'AKP bizi kullandı’

İki seçim döneminde de zorla seçim çalışmalarında yer alan işçiler, yaşananlar hakkında, “Seçimden sonra taşeron yasası gelecek dediler, bizi kandırdılar. Ankara’nın her ilçesine gittik kendi araçlarımızla. Gidilmezse eğer sıkıntıya sokacaklarını söylediler' dedi. Seçim çalışmalarında işçilerin faaliyetlerini düzenleyenin Çam Güvenlik Müdürü Özlem Kaplan olduğunu iddia eden işçiler, işten çıkarılmalarının ardından Kaplan’ın kendilerine, 'Silah dayayarak mı götürdüm?’ sözlerini kullandığını söyledi. İşçiler bu duruma tepkilerini ise, “Silah dayayarak götürdün tabi, 'isim alıyoruz, hesabını sorarız’ dedi. Seçim zamanı ASKİ’nin önüne dayadılar otobüsleri, 'geleceksin’ dediler. 'Gelmezsek ne olur’ diye sorduğumuzda da, isim alıyoruz, işiniz sıkıntıya girer’ dediler' diyerek anlattı. İşçiler, 2 seçim döneminde de katıldıkları seçim çalışmalarında, amirleri tarafından isimlerinin alındığını ve kendilerine imza attırıldığını kaydetti.

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı