darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Gökçek'in yanmaz dediği AnkaPark'taki oyuncak yandı...

Ankara'nın eski Belediye Başkanı Melih Gökçek'in dış cephesini pürmüz ile yakmaya çalıştığı görüntülerle bilinen Ankara Yenimahalle'deki eğlence merkezi AnkaPark’ta önceki gün yangın çıktı. Yangın daha önce Ankapark için yapılan "kalitesiz malzeme kullanıldı" iddialarını tekrar gündeme getirdi.

Yangının inşaatın teknik şartnamelerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle yaşandığını savunan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu yangın ihale sözleşmesinde belirtilen nitelikte malzemelerin kullanılmadığını ortaya koyuyor' dedi. Kullanılan malzemelerin tespiti için çalışma yapılması ve bunun kamuoyuna açıklanması gerektiğini belirten Candan, “Nitelikli malzemenin maliyeti karşılanamıyorsa can güvenliği için projeden vazgeçilsin' ifadesini kullandı.

'SÖZLEŞME ŞARTLARI YERİNE GETİRİLMEDİ'
Candan dün düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi: "İhale sözleşmesinde 3 milimlik poliretan (dolgu malzemesi) kullanılması gerekirken 0,5 ve 1 milimlik kullanıldı. Sözleşmeye aykırı işler yapıldığını ve olası bir durumda yangına davetiye çıkartacağını daha önceden söylemiştik. En ufak bir yangın alevinde yanan bir çadır, inşaat sürecinin bilimsel ve teknik olmadığını ortaya koyuyor. Dün yaşanan olay, AnkaPark’ın insanların can güvenliğini tehdit eden bir işletme olduğunu gösteriyor.

'ANKAPARK GÜVENSİZLİK OLUŞTURMAYA BAŞLADI'
AnkaPark’la ilgili bir güvensizlik durumu var. Bu yangın da güvensizliği büyüttü. Hızlı yanan malzemeler olduğu için bir anda büyümesi kaçınılmaz olur. Bir de içerde insanların olduğunu düşünürseniz orada güvenlik problemi gündeme geliyor. İşletme modelinden çok insanların canını nasıl koruyacağız noktasına bakılmalı. Bunlar hepsi bir maaliyet ise bu projeden vazgeçeceksiniz.

İNŞAAT ÖNCESİ DÖNEMDE UYARMIŞTIK
AnkaPark’taki eğlence mekanları go-kart çadırı ve kaplamaları üzerine ve orada kullanılan maskotlarda yanıcı nitelikteki polyester kullanıldığını Gökçek döneminde, çalışmalar öncesinde açıklamıştık. Kullanılan malzemelerin yerinde tespitinin yapılması için 'tespit davası’ açmıştık. Tespit davamıza ilişkin hiçbir sonuç alınamadı. Dün yaşanan olay, bizim teknik olarak açıkladığımız süreçlerin doğruluğunu ortaya koyuyor.' 

'YÜZLERCE İNSANIN HAYATINA MAL OLABİLİR'
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de AnkaPark inşaatında teknik şartnameye uyulmadığını ifade ederek 6 Haziran 2017 tarihinde TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesini hatırlatarak yazılı bir açıklama yaptı. Gök’ün açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Geçen sürede cevap verilmediği gibi Ankapark’ın inşasına teknik şartname dikkate alınmadan devam edilmiştir. Yapımının bütün süreçleri sorunlu olan parkın hizmete girdikten sonra büyük facialara gebe olduğu bir kez daha görülmüştür. Ufak bir kıvılcımla dahi tutuşabilen malzemenin kalabalık ziyaret saatlerinde alev alması halinde oluşacak bir panik ortamının yüzlerce kişinin hayatına mal olacağı açıktır."

Kaynak: Hürriyet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler

Arşiv

İyimserlik rüzgarı ve değişen iktidar dinamikleri

Arşiv

Türkiye için değişim vakti

Arşiv

Bilal Erdoğan ABD vergi mükellefliğini neden sürdürüyor?

Arşiv

Dünya Kupası'nda ikinci gün

Arşiv

Eğitimde bireysel ayrılıklar

Arşiv

Angeline Jolie ve Brad Pitt davası: Çocukların velayetini kaybedebilir

Arşiv

Caravaggio, mafya, İsviçre

Arşiv

Hürriyet bayramına doğru

Arşiv

Yurdum insanı Muharrem İnce

Arşiv

Gökhan Özoğuz'dan 'İnce' paylaşım

Arşiv

24 Haziran'daki seçimlerde tercih sizin

Arşiv

Kürt masası