unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

"Grup Yorum aleyhine yapılan haberleri siyasi şube servis ediyor"

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, "Halktan birçok insan ve aydınlar sosyal medyada Grup YORUM’un tutuklanmasını protesto etti. Farklı kesimlerden açıklamalar yayınlandı ve Grup YORUM hakkında köşe yazıları yazıldı. Bu sahiplenmeyi gören ve yine korkudan titreyen iktidar büyük bir panikle harekete geçti. Siyasi şube polisleri aracılığıyla iktidar medyasına haberler yaptırmaya başladı." ifadeleri kullanıldı.

İşte Halkın Hukuk Bürosu'nun yaptığı o açıklama:

"GRUP YORUM HAKKINDAKİ YALAN HABERLER VE AÇIKLAMALARA CEVABIMIZDIR

“GRUP YORUM ÜYELERİ, ÖRGÜT YÖNETİCİLERİ TOPLANTISINDAN' GÖZALTINA ALINMIŞ. NEREDEYSE ÖRGÜTÜN ÖNEMLİ YÖNETİCİLERİ “PİYANO, KEMAN, BATERİ VE GİTARLARI' ETKİSİZ HALE GETİRDİK DİYECEKLER!

GRUP YORUM’U TUTUKLATANLAR ve TUTUKLAYANLAR, HİÇBİR GEREKÇE OLMADAN HİKÂYELER UYDURARAK TUTUKLAMAYI MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Grup YORUM üyesi müvekkillerimiz ortada hiçbir delil olmadan polis-savcı-hakim işbirliği ile tutuklandı. Tutuklama kararı tamamen siyasidir, kararın hiçbir hukuki dayanağı yoktur. 

Tutuklama kararının ardından halkın safında olan milletvekilleri, avukatlar, gazeteciler ve halkta ciddi bir sahiplenme oluştu. Halktan birçok insan ve aydınlar sosyal medyada Grup YORUM’un tutuklanmasını protesto etti. Farklı kesimlerden açıklamalar yayınlandı ve Grup YORUM hakkında köşe yazıları yazıldı. 
Bu sahiplenmeyi gören ve yine korkudan titreyen iktidar büyük bir panikle harekete geçti. Siyasi şube polisleri aracılığıyla iktidar medyasına haberler yaptırmaya başladı. İktidarın yayın organı olan “Star, Yenişafak, Akit vb...' gazetelerde aynı haber servis edildi. 

Bu habere göre: “emniyet görevlileri bir örgüt toplantısı yapılacağı bilgisini almış, bu örgüt toplantısında bölge sorumluları seçiliyormuş. Bu toplantı esnasında polis operasyonu gerçekleşmiş ve örgüt üyeleriyle birlikte Grup Yorum üyeleri de oradaymış.' Yani polis doğrudan Grup Yorum’a saldırmamış, Grup Yorum üyeleri böyle örgütsel toplantılara katıldıkları için “hukuk' çerçevesinde gözaltına alınmışlar. Bu haber büyük bir yalandan ibarettir. 

Yapılan bu haberlere ilişkin olarak NTV, Vatan gazete haber sorumluları ve DHA Haber müdürü Mustafa Erdoğan ile görüşülmüştür. NTV ve Vatan gazete haber müdürleri, hiçbir somut veriye dayanmayan bu haberi savunamazken, haberlerini yayından kaldıracaklarını belirtmişlerdir. Ancak DHA Haber Müdürü Mustafa Erdoğan, haberin kaynağının siyasi şube polisleri olduğunu itiraf ederek, polislerin haberi yapan muhabire bilgi verdiklerini söylemiştir. Bu bilgilerin dosyadaki hangi somut veriye dayandığı kendisine sorulduğunda ise çaresizlik içerisinde kıvranmış verecek cevap bulamamıştır.

Bu haberler dışında Star gazetesinde çalışan Ersoy Dede, Grup YORUM ile ilgili bir köşe yazısı yazmıştır. Bu köşe yazısı da iktidarın gerçek amacını ve düşmanlığını ortaya koymaktadır. Ersoy Dede, Grup YORUM’un tutuklanmasını yapmış olduğu şarkılar üzerinden meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Yazının özü “Terör sevici müzik' propagandasına dayanıyor. 

Ersoy Dede “Terörle böylesine mücadele verdiğimiz bir dönemde, tarihi polis katillerine övgüyle yüklü bir Grup Yorum fetişizmini artık kaldıramıyorum...' sözleriyle iktidarın asıl amacını ortaya koymaktadır. Bütün dertleri Grup YORUM’un sanat yapma biçimidir. Ersoy Dede kimdir? İktidarın maaşlı papağanı olmaktan başka nasıl bir sıfatı vardır? Ne zaman sıfat sahibi olmuştur da 31 yıldır her türlü bedele rağmen aynı çizgiyi sürdüren Grup YORUM’a katlanmaktadır belli değildir. Belli olan halkın bu faşist iktidara ve onun çanak yalayıcılarına baskı ve terörle katlanmak zorunda kalmasıdır. Halkın da bu çanak yalayıcılarına tahammülsüzleşeceği günler yakındır. 

HABERLERDEKİ YALANLAR: 

YALAN-1: Polis operasyonu Cumhuriyet Savcılığı’nın 2016/140837 sayılı arama kararı ile doğrudan Grup YORUM’a yönelik olarak gerçekleşmiştir. Grup YORUM’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi bir ay içinde ikinci defa polis tarafından zorla girilerek talan edilmiştir. İktidar ve siyasi şube polisleri Grup YORUM’a yönelik sahiplenmeden korktukları için “hedefimiz YORUM değildi ama onlar da örgüt toplantısındaydı' yalanını söylemektedirler. 

YALAN-2: Ne karakolda ne savcılık sorgusunda ne de Sulh Ceza Hakimliği’nde müvekkillere yönelik “bölge sorumlularının seçildiği örgüt toplantısına katılmak' gibi bir iddia yöneltilmemiş, böyle bir soru sorulmamıştır. Tutuklanma gerekçesinde de böyle bir suçlamanın bahsi geçmemektedir. Tutuklanma gerekçesi olarak yalnızca Grup YORUM üyesi olmak yazılmıştır. 

YALAN-3: Haber hiçbir somut veriye dayanmamaktadır. CMK uyarınca dosya üzerinde kısıtlılık kararı bulunmaktadır. Buna göre, dosya içinden herhangi bir evraka veya bilgiye ulaşılması mümkün değildir. Dosyayla ilgili somut veriler sorgu ve ifade tutanaklarıdır. Bu tutanakların hiçbirinde haberde geçen iddialar yer almamaktadır. Bu haber açıkça Grup YORUM’un tutuklanmasına meşruluk kazandırılmak için yapılmıştır. 

YALAN-4: Bazı haber kuruluşlarında yer aldığı üzere müvekkillerimizin Şafak Yayla ilgili bestelemiş olduğu bir şarkı yoktur. Ancak böyle bir beste olsaydı da suç sayılamazdı. TCK’da veya hukukta adına şarkı yapmak, değer vermek ve anmak gibi suçlar yoktur. Bir kişi anısına şarkı yapmak ya da bestelemek suç değildir. Siyasi olarak mücadele etmek yerine hukuksal olarak tasfiye etmeye çalışmak kendine güvensizliğin ve politikasızlığın göstergesidir. 
Hem haberi servis eden siyasi şube polisleri hem de haberi hazırlayan “gazeteciler' CMK uyarınca soruşturmanın gizliliğine uymayarak suç işlemişlerdir. Haklarında derhal suç duyurusu yapılacak ve tarihe not düşülecektir. Bu şüpheliler halkın haber alma hakkını engellemek suretiyle gerçekleri sansürlemek, adil yargılanma hakkını ihlal gibi suçları işlemişlerdir. 

Yapılan haberler ve köşe yazıları dışında Grup YORUM üyesi müvekkillerimizin tutuklanması Meclis’te de tartışılmıştır. CHP milletvekili Orhan Sarıbal’ın Grup YORUM üyelerinin tutuklanmasının hukuksuz olduğunu açıklaması üzerine AKP milletvekilleri tartışma yaratmıştır. Bu tartışma esnasında AKP Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Grup YORUM’un suçlu olduğunu söylemiştir. İnceöz, çeşitli şarkılar bestelemenin suç olduğuna karar vermiş ve müvekkillerimizi suçlu ilan etmiştir. Konuşmanın devamında müvekkillerimizle ilgili olarak 'Bunların gitarının tellerine on binlerce Suriyelinin kanı bulaşmış.' demiştir utanmadan. 

Bilindiği üzere, ülkesinde ABD üssü bulunmayan, NATO üyesi olmayan, başından beri Filistin davasını savunan, bu yüzden de İsrail’in düşman ilan ettiği Suriye hükümetine ve halklarına ABD ile ittifak halinde saldıran AKP’dir. Suriye halklarının kafasını kesip, ciğer yiyen, işbirlikçi çeteleri Kırşehir Hirfanlı’da ABD ile birlikte eğiten, bu çetelere “muhalif', ölülerine “şehit' adı veren AKP’dir. Tırlarla Suriye’ye silah taşıyıp, binlerce halktan insanın katledilmesinden doğrudan sorumlu olan AKP’dir. Bütün bunlara karşı Grup YORUM ve devrimciler, Suriye hükümetine emperyalizm tarafından yönelen saldırıya karşı çıkmış ve emperyalizme karşı Suriye halkının yanında yer almıştır. 

Bu gerçeklere rağmen İlknur İnceöz’ün Suriye konusundaki utanmazlığı faşizmin karakterini yansıtmaktadır. İnceöz gerçeklerle istediği gibi oynayabileceğini, yalanlarla gerçekleri çarpıtabileceğini düşünmektedir. Ortadoğu halklarının kanını içen İsrail’in en büyük düşmanı Lübnan Hizbullah’ını Hizbulşeytan olarak adlandırıp, İsrail’e iyi dostumuz diyen AKP iktidarını utanmazca savunabilmektedir. Bu durum faşizmin ilkesizliği ve cehaletini yansıtmaktadır. İnceöz o kadar pervasızdır ki işledikleri onca suça rağmen bu yalanları söyleyebilmektedir. 

Tüm bu yalanların en büyük nedeni Grup YORUM’un halk ve halkçı aydınlar tarafından sahiplenilmesidir. Grup YORUM ile ilgili köşe yazıları, ABD’li ünlü demokrat sanatçı Joan Baez’in sahiplenme mesajı, saldırının doğrudan Grup YORUM’un devrimci sanatçılık pratiğine yönelik olduğu gerçeğinin teşhir edilmesi AKP’yi panikletmiştir. Bu panikle türlü yalanlar söylemektedirler. 

Bütün bu yalanlara rağmen gerçek ortadadır: HALK İÇİN SANAT YAPMAK SUÇ DEĞİLDİR! 

Şirketlerin çıkarları için değil, halkın çıkarları için hareket etmek meşrudur. Grup YORUM, Umudun Çocukları Korosu Orkestrası ile yoksul halk çocuklarına müzik eğitimi vermektedir. Tiyatro oyunları, sinema günleri ve festivaller hazırlayıp, halkı ücretsiz olarak sanatla buluşturmaktadır. Bu pratik 31 yıldır sürmektedir. Mehmet Ağar’lar, Necdet Menzir’ler, Çiller’ler, Demirel’ler vb. hiçbir faşist bürokrat ve iktidar halk için sanat pratiğini engelleyememiştir. AKP de aynı şekilde, Grup YORUM’un sanat faaliyetlerini asla engelleyemeyecektir. Grup YORUM üyesi oldukları için tutuklanan müvekkillerimiz derhal serbest bırakılmalıdır! "

Kaynak:İnsanhaberÇok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

CHP'de imza sayısında son durum

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

Netflix'den yeni bir bilimkurgu: Nightflyers

Kültür Sanat

2018 Homeros ödülü Haluk Şahin'e verildi

Kültür Sanat

Sinemalarda bu hafta: 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

1700 yıllık bir Aristokrat

Kültür Sanat

Eski bilgisayar parçaları sanat eserine dönüştü

Kültür Sanat

Mayakovski 125 yaşında

Kültür Sanat

Fatma Girik'i 40 yıldır taciz ediyor: Yargılanmasına bugün başlandı

Kültür Sanat

Türk oyuncu Spiderman'de

Kültür Sanat

Türkiye'nin ilk köy filminin çekildiği Nilüfer'de ‘Köy Filmleri Festivali' yapılacak

Kültür Sanat

Uluslararası Adana Film Festivali hazırlıkları başladı