unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Gülen için ilk defa 'terör' iddianamesi hazırlayan Yüksel: Yalan söylüyorlar!

Yüksel, o dönem cemaatin haritasını çıkarmış ve "Bu yöntem ve yapılanma ile 10 yıl içinde TSK içerisinde söz sahibi olacağı bir konuma gelmeyi planlamaktadır" tespitini yapmıştı.

Darbe girişiminin ardından eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel yeniden hatıra geldi. CNN Türk'te yer alan habere göre, Yüksel, Gülencilerin o dönemde devlete sızma çabalarını, yapılanmalarını anlattı.

Nuh Mete Yüksel, "Devleti ele geçirme çabasına girişti, ilk defa emniyetten başladı. Ondan sonra kendi tabiriyle mülkiye, adliye, askeriye üzerinde yoğun bir çaba sarfetti. Sonra okullarını kurdu. Fethullah'ın okulları başlı başına bana göre bir ihanet yuvasıdır" dedi.

Eski DGM Savcısı Yüksel, o dönemde soruşturma aşamasında polisten hiç destek alamadığını, aksine dönemin Emniyet Müdürleri Osman Ak ve Cevdet Saral dışındakilerin tamamının Fethullah Gülen'in yanında yer aldığını söyledi. Yüksel, şunları anlattı:

"Şimdi çıkıp şu anda ahkam kesiyorlar, 'Biz soruşturma yaptık, biz şunu yaptık, biz bunu yaptık'. Bu yalan. O zaman hepsi, söylediğim kişiler hariç hepsi Fethullah'ın yanında yer aldı. Çünkü Fethullah o zaman bir hayli itibarlı bir kişiydi. Fethullahçı olmak demek istikbalinin de açılması önündeki yolların açılmasıydı. Aldığım her kararın, attığım her imzanın gene arkasındayım ama kalleşlik yapanlara kızarım, Fethullahçı görünenlere, Fethullah'tan menfaat bekleyerek arkasından gidenlere onlara hala kızgınlığım devam eder."

Yüksel yürüttüğü soruşturmanın ve açılan davanın nasıl sonuçsuz bırakıldığını da anlattı. Yüksel, "Davaya katılan ve tanıklık yapan insanları bana göre korkuttular ve teker teker davadan çekilmesini sağladılar" diye konuştu.

15 Temmuz darbe teşebbüsünü de değerlendiren eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, "Bu kadar güçlendiklerini düşünemezdim. Emniyete girmişlerdi, emniyette güçlülülerdi ama benim tespitime göre Silahlı Kuvvetlerde ve Adliyede bu derecede güçlü değillerdi ama belki de biz yanılıyorduk, güçlenmeye başlamışlardı. Nitekim şimdi de bu kadar güçlendiklerini düşünemezdim" şeklinde konuştu.

Nuh Mete Yüksel'in eleştiri ve suçlamalarda bulunduğu emniyet mensuplarıyla ilgili bir tartışma geçtiğimiz günlerde de yaşanmıştı. Fethullah'ın Copları adlı kitabın yazarı Zübeyir Kındıra, Cemaat'in son dönemde yürüttüğü davalarda sanık durumuna düşen Hanefi Avcı, Sabri Uzun ve Emin Arslan gibi eski emniyet müdürlerini hedef alarak, bu isimleri görevde oldukları uzun yıllar boyunca Cemaat ile birlikte hareket etmekle suçlamıştı.Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Sayın Başkan...

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

İlgili Haberler

Güncel

Çıplak aramaya itiraza beraat

Güncel

MEB'in sitesi çöktü

Güncel

Bodrum'da büyük yangın: 16 futbol sahası büyüklüğünde alan kül oldu

Güncel

Eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den 'FETÖ ile görüştü' iddialarına yanıt

Güncel

Mustafa Ceceli'den açıklama: Görüntüler benim elime...

Güncel

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Güncel

YAŞ'ın üye yapısı ve görevleri değişti!

Güncel

Kutlamalarda kullanılan top mermisi patladı: 4 çocuk yaralı

Güncel

'Adnan Oktar'a yönelik operasyonda Tülay Kumaşçı gözaltına alındı'

Güncel

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

Güncel

Ahmet Hakan'dan Mustafa Ceceli skandalına tepki

Güncel

İş merkezinde şüpheli ölüm