Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

TBMM'yi karıştıran sağlık teklifinde 'geri adım attılar'

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Güneydoğu'da ağır bilanço; şehitlerin dışında bir tugay düzeyinde yaralı asker ve polis var

Güneydoğu’daki kent ve ilçe merkezlerinde PKK ile meydana gelen ve bir iç savaş görüntüsü veren çatışmalar nedeniyle, geçen Aralık ayından bu yana, meydana gelen ölümlerin yanı sıra bir tugay düzeyinde yaralı asker ve polis bulunduğu belirtiliyor. Personel sayısı ihtiyaçlara göre değişmekle birlikte, bir tugay 5 bin askerden oluşuyor.

Yürütülen operasyonlarda şehit ve yaralı güvenlik güçleri açısından Diyarbakır’ın Sur, Hakkari'nin Yüksekova, Şırnak'ın Cizre ve Silopi, Mardin’in Nusaybin ilçeleri en yoğun çatışmaların yaşandığı il ve ilçeler olarak öne çıkıyor.

YARALILAR UNUTULUYOR

Güneydoğu’daki kent ve ilçe merkezlerinde geçen aralık ayından bu yana yürütülen operasyonlarda şehitlerin yanı sıra yaralandıkları için fazlaca gündeme gelmeyen yaralı güvenlik güçleri de bulunuyor. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre kent çatışmalarında güvenlik güçleri ciddi oranda yaralı verdi. Yürütülen operasyonlarda şehit ve yaralı güvenlik güçleri açısından Diyarbakır’ın Sur ve Mardin’in Nusaybin ilçeleri en yüksek oranda şehit ve yaralı sayının oluştuğu kentler olarak dikkat çekiyor.

Sur’un ardından zorlu geçen operasyonlardan biri de Nusaybin’de sürüyor. Nusaybin’de 50 gündür süren operasyonlarda hedeflenen bölgenin henüz yüzde 54’lük bölümüne güvenlik güçleri girebildi. Bu operasyonlarda 54 güvenlik görevlisi şehit düşerken 303’ü de yaralandı. Operasyonlar kapsamında Silopi’de 129, Cizre’de 165, İdil’de 42, Yüksekova’da 121, Şırnak merkezde şu ana kadar 126 güvenlik görevlisi yaralandı. Şırnak’ta operasyon bölgesinin yüzde 75’inin temizlendiği belirtilirken Nusaybin’le birlikte bu iki bölgede şehit ve yaralı sayısının artması endişesi sürüyor.

GATA'DA YENİ BÖLÜMLER KURULDU

Operasyonlar nedeniyle askeri hastanelerin, özellikle de çatışmalarda yaralanmaları doğrudan ilgilendiren servisleri, sivil hastalara kapatıldı. Bu kapsamda Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) hastanesinin plastik cerrahi ve ortopedi servislerinin dolu olduğu öğrenildi. Özellikle yaralanmalara müdahale edilen ortopedi servisi için diğer servislerden yataklı koğuş isteğinde bulunulduğu bildirildi.

Çatışmalarda yaralananların durumuna göre hava değişimi izni veriliyor. Hafif yaralıların kısa tedavilerinin ardından birliklerine döndüğü, iyileşmesi uzun süre alan yaralıların izinli olduğu belirtilirken tedavisi süren asker/polis sayısının 107 olduğu bunlardan 58’inin Ankara’da tedavilerinin sürdüğü dile getirildi.,

Tedavilerinin ardından uzuv kaybı nedeniyle rehabilitasyona ihtiyacı olan güvenlik güçlerinin ise önümüzdeki dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderilmesi bekleniyor. Yaralanmaların ardından güvenlik güçlerine hastanede psikolojik destek de verildiği öğrenildi. Bu kapsamda çatışma sonrası oluşan travmalar konusunda uluslararası ölçekte en deneyimli uzmanların GATA’da olduğu, bu kapsamda yardımların süreceği dile getirildi.

İlgili Haberler

Güncel

Adıyaman'da Atatürk heykeline saldıran kişinin Suriyeli olduğu iddiası yanlış çıktı

Güncel

Sait Yılmaz | Gizli Bilimler ve Görünmeyen Dünya...

Güncel

Elektriği kesilen Yavuz Selim Cami'nin aboneliği iptal edildi

Güncel

Yunanistan'dan çıplak gönderilen göçmenler anlattı: Demir çubukla dövdüler

Güncel

Canice öldürülen müzisyen Deniz Değer davasında karar

Güncel

Atatürk büstüne saldıran çarşaflı kadın hakkında karar çıktı

Güncel

15 yaşındaki çocuğa camide istismarda bulunan imam tahliye edildi

Güncel

80 yaşındaki annesini bakanlığın kapısına bırakıp gitti

Güncel

Muhtar, cami hoparlöründen köylülerine sitem etti

Güncel

‘Hastanemi kapatma' eyleminde beş gözaltı

Güncel

Yılın ilk kar tatili haberi

Güncel

Musa Anter Davası tanığı: 'Yeşil' yaşıyor