darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Gürsel Tekin: Çözüm ortak akıl hükümeti

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Pazar günü Yenikapı’da gerçekleşecek miting hakkında açıklamalarda bulundu.

Tekin, "Halkımız kanlı bir darbe tehlikesini siyasi partilerin dirayetle demokrasiden yana durmasıyla atlattı. Böyle bir tehlikenin ardından sorulması gereken, cevap bekleyen onlarca soru var. AKP bunları yok sayarak bizden koşulsuz destek beklemesin. Pazar günü Yenikapı’da demokrasi ve adalet için saf tutulacaktır, AKP için değil. '’dedi.

 

HALKIMIZ DEMOKRASİ İÇİN NÖBETTE

Tekin sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye’nin son 15 yıldır yaşadığı sıkıntıların hiçbirini unutmadık, unutmamız mümkün de değil. Türkiye bugün; dış politikası ile ev hapsine mahkum, hukuk sistemi çökmüş, eğitime ayırdığı gayri safi milli hasıla 5 yıldır savaşta olan Suriye ile aynı, binlerce işçiye, binlerce kadına mezar olmuş, toplumsal barışını kaybetme riski ile karşı karşıya bir ülkedir. Bu 14 Temmuz’da da böyleydi, 16 Temmuz’da da böyle devam etti. Halkımız günlerdir bu tablonun mimarları için değil, demokrasi için nöbettedir."

"ÇÖZÜM ORTAK AKIL HÜKÜMETİ"

Çözümün Ortak Akıl Hükümeti olduğunu vurgulayan Tekin, "Darbe girişimi Türkiye’nin içinde olduğunu durumu sadece derinleştirmiş, devlete karşı büyük bir güven sorunu doğurmuştur. Çünkü devlet kendi sınavı, mülakatı ile aldığı on binleri bir günde açığa almıştır.

Ülkemizin binlerce yıllık, köklü devlet geleneği nasıl bu hale getirildi bunun hesabı sorulmalıdır. Ülkeyi son 15 yıldır tek başına yöneten hükümet, atanamayan binlerce öğretmen başta olmak üzere, yıllarca okuyarak bakanlıklar bünyesinde memur olmak için bekleyip işsiz kalmış gençlere hesap vermelidir. İşte tüm bu hesaplaşma ve temize çekme süreci ancak şeffaf ve adil bir Ortak Akıl Hükümeti ile mümkün olur.

CHP bu hükümetin içinde muhakkak yer almalıdır ve ilk icraatı da kürsü dokulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıkların kaldırılması olmalıdır. Önce seçilmiş miletvekilleri hesap vermelidir. Türkiye ciddi bir yol ayrımındadır; ya ortak aklın yolu seçilir ya da daha derin bir krizin tohumlarını ekilir" dedi.

BU OYUNLARIN MİLADI GEÇTİ

Gürsel Tekin sözlerini şöyle bitirdi: "Bugün kimsenin CHP üzerinden gündem değiştirme lüksü kalmadı. Bu oyunların miladı geçti. CHP’nin safı nettir; CHP, dün olduğu gibi bugünde yarında laiklikten, özgürlükten ve adaletten yana olacaktır."

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı