darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

'Hafız'a sınava girmeden kontenjan kıyağı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaokulda Kuran kursuna giderek hafızlık eğitimi alan ancak bu yüzden TEOG’a giremeyen öğrenciler için imam hatip liselerinde 256 kontenjan ayırdı. TEOG puanı olan ve olmayan hafızlar için 14 proje Anadolu imam hatip lisesi’nde toplamda 902 kontenjan açılması dikkat çekti.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, hafızlık projesinin 2016-2017 eğitim öğretim yılında nasıl uygulanacağının ayrıntılarını bir genelge ile belirledi. Buna göre, hafızlık programı için seçilen Anadolu İmam Hatip liselerine iki türlü öğrenci alınacak. Ortaokul mezunlarından TEOG puanı olanlar, seçtikleri Hafızlık Projesini Yürüten Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirilecek. Bu öğrenciler tercihte bulundukları okula puan üstünlüğüne göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından otomatik olarak kaydedilecek.

TEOG puanı olmayanlar da sanki TEOG puanları varmış gibi istedikleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirilecek. 8. sınıfı bitiren öğrenci hafızlık projesi yürüten Anadolu İmam Hatip Liselerinden birini tercih edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din Öğretim Genel Müdürlüğü arasında ortak bir komisyon kurulacak. Bu komisyon tercihte bulunan öğrencileri, 8. sınıf başarı sırasına göre bir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne Kaydedecek.

14 hafızlık okulu

TEOG puanı olsa da olmasa da hafızlık projesine girmek isteyen öğrencinin bir ortaokulu veya imam hatip ortaokulu bitirmiş olması koşulu aranacak. 18 yaşını bitirmiş öğrenci hafızlık lisesine yerleştirilemeyecek. Evli öğrenciler yasa gereği hafızlık liselerine kaydedilmeyecek. Öğrenciyken evlenenlerin ilişiği kesilecek ve açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine kaydedilecek.

Hafızlık için, 14 Anadolu imam hatip lisesi proje okulu olarak belirlendi. İstanbul’da 3, Bursa’da 2; Denizli, Ankara, Trabzon, Ordu, Amasya, Erzurum, Isparta, Sakarya ve İzmir’de birer İHL’de TEOG puanı olanlar ve olmayanlar için kontenjan ayrıldı. Buna göre; TEOG puanı olan, tercihlerine ve puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek olan öğrenciler için 14 okulda 646 kontenjan açıldı. TEOG puanı olmayan öğrenciler için ise 9. sınıflarda 256 kontenjan ayrıldı. Toplam 902 öğrencinin hafızlık projesine dahil olması öngörüldü.

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var