darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Haftanın Kitabı: "Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi"

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim
[email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede,"Haftanın Kitabı" kategorisinde, Erendiz Atasü'nün "Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi" kitabını seçti.

Erendiz Atasü, Türkiye tarihindeki kırılma anlarına dair ayrıntılı eserleriyle ince ince ördüğü edebiyatına Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi'yle önemli bir tuğla daha koyuyor. Geçmişi, bugünü ve yarınıyla dünya tarihinde farklı isimlerle, defalarca karşımıza çıkan hayalî Baharat Ülkesi'nin "modernleşme" macerasını, akıllarda uzun süre yer edecek çarpıcı karakterlerle birlikte sunuyor.

HAFTANIN KİTABI

baharat-ulkesi-nin-hazin-tarihi40ce8cff19f3400a8d7dd760f1edc882.jpg

Erendiz Atasü
BAHARAT ÜLKESİ’NİN HAZİN TARİHİ
Can Yayınları

Erendiz Atasü, Türkiye tarihindeki kırılma anlarına dair ayrıntılı eserleriyle ince ince ördüğü edebiyatına Baharat Ülkesi'nin Hazin Tarihi'yle önemli bir tuğla daha koyuyor. Geçmişi, bugünü ve yarınıyla dünya tarihinde farklı isimlerle, defalarca karşımıza çıkan hayalî Baharat Ülkesi'nin "modernleşme" macerasını, akıllarda uzun süre yer edecek çarpıcı karakterlerle birlikte sunuyor.

Radikal Kitap ekinde, Bahar Çuhadar’ın Erendiz Atasü ile yaptığı söyleşinden kısa bir alıntı alırsak;

“Romanın başına düştüğünüz notta kişi ve olayların düş ürünü olduğunu belirtiyorsunuz. Yine de 'Baharat Ülkesi’nin çektiği devrim, modernleşme sancılarını bir noktadan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sancılarıyla  paralel okuyor insan. Bu romanı tam da Türkiye’nin bu sancılı döneminde yazmış olmanız, hikâyenin yaratıcısı olarak ne ifade ediyor size?

Erendiz Atasü;
Herhalde yaşadığımızın bir yıkım süreci olduğuna dair bilincim çok keskin, izlenimim çok güçlü ve çok üzücü. O nedenle düş gücümde böyle bir kurgu belirdi. Türkiye’yi anlatayım diye çıkmadım yola. Zihnimde beliren olaylar ve kişiler kalemimden yol bulup bu romana aktı.

Yaşadığımız yıpranma süreci tüm insanlığa, hatta gezegenimize ait. Belki -umarım öyledir- geçici bir dönem bu, ama damgasını vurup öyle geçecek. Yalnızca bizim Kurtuluş Savaşı’mızdan ve Cumhuriyet devrimimizden yansımalar yok kitapta. Başka ülkelerden de var. Onun için düş ürünü bir ülkede geçiyor roman. Yirminci yüzyılda, Sovyet devriminin başını çektiği büyük devrimler yaşandı. 'Üçüncü dünya’ ülkeleri Mustafa Kemal, Gandi, Nelson Mandela ve yakınlarda yitirdiğimiz Castro gibi seçkin evlatlar yetiştirdi.
Hindistan’ı gördükten sonra hem ülke, hem Gandi zihnimi kurcaladı. Orada da soluğu kesilmiş bir devrim söz konusu. Şurası gerçek ki devrimler olmasaydı, insanlığın büyük kısmı içinde debelendiği maddi ve manevi sefaletten bir parçacık olsun kurtulamazdı. Ama devrimlerin de çıkmazları var... Atatürk’le Gandi –ki çok farklı karakterde insanlar- arası ama kendi başına ayakta durabilen bir karakter yaratabilme arzusu içimde tutku boyutuna yükseldi. Böyle bir kurgusal kişi, devrimlerin açmazını sorgulamaya yardımcı olabilirdi ve Cavahar Mehta doğdu.' 

Kitaptan;

"Yeniden bir birlik kurulabilecek miydi? Bilmiyordu; kurulmasını diliyordu, sonucu göremeyeceğini biliyordu. Yeni bir barış dönemi, her şeyden önce insanlığın hoyratlığıyla hırpalanmış gezegen doğasının, bu şaşkın canlı soyuna yeni bir fırsat tanıyıp tanımayacağına bağlıydı. Barış yeniden kurulsa bile kusursuzluktan çok uzak olacak, çatışma döneminin bütün yara izlerini taşıyacaktı; bugüne dek kurulmuş bütün barışlar gibi." 

264 s. İstanbul 2016


İlgili Haberler

ABC Kitap

ABC Kitap / Yeni Çıkanlar / 20 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 20 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap / Haftanın Kitabı / 20 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap / Haftanın çok satan kitapları / 20 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Haftanın Kitabı | 14 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Editörün Seçtikleri | 14 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Yeni Çıkanlar | 14 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Haftanın Kitabı | 6 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 6 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Yeni Çıkanlar | 6 Ağustos 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Haftanın Kitabı | 30 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Editörün Seçtikleri | 30 Temmuz 2018