unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Haftanın Kitabı: "Dünyaya ve Kendimize Dair"

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim:
[email protected]

-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Zygmunt Bauman ve Stanislaw Obirek'in "Dünyaya ve Kendimize Dair" kitabını seçti.
 

HAFTANIN KİTABI

Stanislaw Obirek, Zygmunt Bauman
DÜNYAYA VE KENDİMİZE DAİR
Çeviren:Burcu Halaçoğlu
Ayrıntı Yayınları / İstanbul 2017, 256 s.

Zygmunt Bauman ve Stanislaw Obirek, du¨nyaya ve kendilerine dair bu sohbetlerinde parçalanmış, bireyselleşmiş bir toplumun sakinlerinin yu¨z yu¨ze kaldığı sorulara, sorunlara ve karşılaşmalara kendi kişisel tarihlerinden devşirdikleri bilgelik ve deneyimle, u¨stelik bu karşılaşmaların nasıl dönu¨ştu¨ru¨cu¨ olabileceğinin ipuçlarını da vererek bakıyor.

Yola farklı yerlerden çıksalar da –belki de aslında tam da bu nedenle- ikisinin de rotasını çizen, sorularına ve cevaplarına ışık tutan hep aynı kaygı oluyor: Sahici bir diyalog kurabilmenin yollarını ararken, bu diyalogu halihazırda, burada ve şimdi, kendi sohbetlerinde hayata geçirebilmek...

1-385.jpg

Bauman ve Obirek'e göre, dolaşımda olan kelimelerin her geçen gu¨n bir boş gösterene dönu¨ştu¨ğu¨, dijital çağın bireyi tu¨rlu¨ ekranlar karşısında kelimelere boğarak ve her gu¨n, her an bu birbiri u¨zerine yığılan sesler korosuna katılmaya çağırarak “konfor adacıkları' oluşturduğu gu¨nlerde yaşıyoruz.

Bauman ve Obirek, bu kitabın içeriğini oluşturan nehir sohbetlerinde iyi ve kötu¨yu¨ nasıl tanımladığımızı, seçimlerimizin sorumluluğuyla nasıl yaşadığımız ve yu¨zleştiğimizi, insan haysiyetini/saygınlığını hangi değerleri gözeterek tanımlayabileceğimizi, arkadaşlık, bellek, vicdan gibi meselelerde pusulamızı hangi yöne çevireceğimizi gerek du¨nyaya gerekse kendilerine bakarak sorguluyorlar. Bu sorgulama serisi sırasında kendilerini salt biyografik arka planlarından beklenecek şekilde birer teolog ve sosyolog olarak konumlandırmaktansa, birbirlerine yönelttikleri sorulara ve takdim ettikleri öğretilerden alıntıladıkları anekdot ve argu¨manlara odaklanıyor, okurlarını da bu sohbet ve sorgulamaların birer tanığı kılıyorlar.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

ABC Kitap

Haftanın çok satan kitapları / 9 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Haftanın Kitabı / 9 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Editörün Seçtikleri / 9 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Yeni Çıkanlar / 9 Temmuz 2018

ABC Kitap

Haftanın çok satan kitapları / 2 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Haftanın Kitabı / 2 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Editörün Seçtikleri / 2 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Yeni Çıkanlar / 2 Temmuz 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Haftanın Kitabı / 25 Haziran 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Editörün Seçtikleri / 25 Haziran 2018

ABC Kitap

ABC Kitap - Yeni Çıkanlar / 25 Haziran 2018

ABC Kitap

Yeni çıkan kitaplar | 11 Haziran 2018