Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Haftanın Kitabı: 'Hz. Ömer'in Kur'an'daki İzleri"

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim
[email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede,"Haftanın Kitabı" kategorisinde, Arif Tekin'in 'Hz. Ömer'in Kur'an'daki İzleri" kitabını seçti.

Hz. Ömer nasıl bir kişidir? Hz. Muhammed'le olan ilişkileri nasıldır? Kur'an karşısında nasıl bir tutum izlemiştir? Halifelik dönemindeki tutum ve davranışlarının ne kadarı İslam âlemince bilinmektedir? Arif Tekin, "Hz. Ömer'in Kur'an'daki İzleri" kitabında bu soruları yanıtlıyor.

Yazar, bu kitabında, Hz. Ömer'in, birçok ayetin inmesindeki rolünü irdeliyor; Hz. Muhammed'le olan sıkı ilişkilerini ve halifeliği dönemindekini davranışlarıyla Kur'an hükümlerine uyup uymadığını araştırıyor. Konuyu özellikle Buhari ve Müslim'den verdiği sağlam kaynaklar eşliğinde mercek altına alıyor. Arif Tekin, Bakara, Nisa, Maide, Enfal sureleriyle Hz. Ömer arasındaki bağlantıları, ayetlerin sebep-sonuç ilişkilerine girerek açık ve net bir şekilde okuyucuya sunuyor.

HAFTANIN KİTABI

hz-omer-in-kur-an-daki-izlerieb574a8aa60494d49c083c686ac3562e-001.jpg

Arif Tekin

HZ. ÖMER’İN KUR’AN’DAKİ İZLERİ

Berfin Yayınları

Arif Tekin, kitabın önsözünde şöyle diyor; “Hz. Ömer bazen bir konuda Hz. Muhammed’e görüşünü, isteğini söyler; keşke bununla ilgili ayet inse der, bazen de diretirdi. Onun bu diretmesi sonucunda kimi konularda hemen aynı anda, kimilerinde ise daha sonra ayetin geldiği Hz. Muhammed tarafından ilan edilirdi. Öyle ki, bazen Hz. Ömer konu hakkında istekte bulunurdu, isteğiyle ilgili cümleyi de kendisi kurardı. Daha sonra inen ayet, Ömer’in kurduğu formatın neredeyse aynısı olurdu. Yani hem içerik Ömer tarafından teklif edilir, hem de Ömer kjendisi o konuda cümle kurar; inen ayet de Ömer’in kurduğu denklem şeklinde olurdu. Bazen de Muhammed tarafından geldiği ilan edilen ayet de genellikle onun görüşü-isteği doğrultusunda olurdu.'

Yazar Arif Tekin yeni kitabında, Hz. Ömer'in iktidar ve hâkimiyeti eline almak için dini, iktidar yolunda araç olarak kullandığını sağlam kaynaklarla açıklıyor. Yazar, sonuç olarak, egemen güçlerin dini, siyasal bir egemenlik aracı ve ekonomik çıkar/rant sağlamak için tarihin her döneminde kullandıklarını önemle belirtiyor.

Ülkemizde siyasallaşmış islamın (dinciliğin) iktidara tırmanma yöntemine ve İslam âleminin bugün içinde bulunduğu sosyal, siyasal ve ekonomik bakımdan geriliğe, hatta ilkelliğe baktığımızda, Arif Tekin'in ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz. Tekin'in, "Hz. Ömer'in Kur'an'daki İzleri" kitabı size bu bakımdan yeni ufuklar açacak bir derinliğe sahip. Arif Tekin'in de belirttiği gibi, "Özgürlüğün en büyük düşmanı, halinden memnun olan kölelerdir."

213 s. İstanbul 2016

ARİF TEKİN KİMDİR?

Diyarbakır iline bağlı Kulp ilçesinin Gavgas köyünde doğdu. Köyünde ilkokul olmadığından medreselerde Arapça tahsiline başladı. Bşirkaç yıl okuduktan sonra hastalandı ve zorunlu olarak öğrenimine ara verdi. Daha sonra kendi çabasıyla hocalara gitmeden kaldığı yerden devam etti; özellikle İslam felsefesi hakkında bilgisini geliştirmeye çalıştı.

Zaman içinde Latin alfabesini öğrendi. Türkçesini geliştirdi ve okul dışından ilkokul diplomasını aldı. Bu arada bölge düzeyinde yapılan sınavı din görevlisi olarak kazanarak Diyarbakır’a bağlı Alıcık köyü cami imamlığına atandı. Süreç içinde sınavlara hazırlandı ve sonuçta Diyarbakır İmam Hatip Lisesi diplomasını yine okul dışından aldı. Girdiği sınavlarda İnönü Üniversitesi matematik bölümünü kazandı, ancak ailevi sorunlar yüzünden okuyamadı.

Daha sonra yine sınavlara girip İzmir 9 Eylül Üniversitesi, İlahiyat bölümünü kazandı ve 1994’te mezun oldu. 1999 yılında “Kur’an’ın Kökeni' adlı ilk çalışmasıyla Turan Dursun Araştırma Ödülü’nü kazandı. Arif Tekin halen, Kur’an, hadis, ve İslami ilimler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

oda-kitap-002.jpg

İlgili Haberler

ABC Kitap

ABC Kitap | Çok satanlar | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Haftanın Kitabı | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Bilal Erdoğan ABD'nin yaptırım listesine girecekti!

ABC Kitap

ABC Kitap | Çok satanlar | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Haftanın çok satan kitapları | 29 Ekim 2018

ABC Kitap

Haftanın Kitabı | Özlem Özdemir - İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 29 Ekim 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 29 Ekim 2018