Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Haftanın Kitabı: "Karanlık Çöktüğünde"

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim
[email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede,"Haftanın Kitabı" kategorisinde, Fehim Taştekin'in "Karanlık Çöktüğünde" kitabını seçti.

Tarihi ve fikri temelleri, finans kaynakları, içyapısı, işleyişiyle IŞİD'in dünü, bugünü ve yarını..

Fehim Taştekin’in, IŞİD’in dünü ve bugününü Ortadoğu tanıklıklarıyla anlattığı kitabı “Karanlık Çöktüğünde' Doğan Kitap’tan yayımlandı. Daha önce yayımlanan “Suriye: Yıkıl Git Deren Kal' ve “Rojava: Kürtlerin Zamanı' adlı iki kitabıyla Suriye savaşının güncesini tutan Taştekin, bu kez Ortadoğu’da ve tüm dünyada kanlı terör eylemleri yapan cihadi selefi örgütleri anlatıyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Ortadoğu'nun en hassas bölgesinde sahneye çıktı: İşgaller, siyasi müdahaleler,  sömürgeciliğin mirasları, mezhepçi gerilimler ve zorbalıklardan beslenen "devletsi" bir örgüte dönüştü…

Adalet, tevhid, şahadet, cihat ve hicret kavramlarını kullanarak kısa sürede Suriye ve Irak'ta ahtapot gibi yayıldı. Hilafet ilanının etkisiyle Suriye ve Irak sınırlarını aştı. Yarattığı şokun ardından toparlanan yerel güçler ve uluslararası koalisyon karşısında gerilemeye başladı. Ancak sorun şiddetle hükmettiği toprakları kaybetmesinin çok ötesinde...

HAFTANIN KİTABI

karanlik-coktugunde32ffe9b09e2073ba70af44da0b779673-001.jpg

Fehim Taştekin

KARANLIK ÇÖKTÜĞÜNDE

Doğan Kitap

21 Aralık 2016 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Dilek Şen’in Fehim Taştekin ile yaptığı söyleşinden kitabın konusuna  ilişkin bölümünü aşağıya aldık;

“-Cihadi selefi örgütlerin tarihsel oluşumunu göz önünde bulundurduğunuzda, “Suriye savaşı bittiğinde IŞİD yok edilmiş olur' diyebilir miyiz?

Bunun için şuna bakmak gerekiyor; IŞİD’in toplumsal desteği var mı, yok mu? Örgüt, ne yazık ki toplumsal desteğe sahip. Ayrıca IŞİD ile kendi çıkarları için ittifak kuran yerel aktörler ile IŞİD’i kullanmak niyetiyle finanse eden dış güçler var. IŞİD’in toprak hakimiyeti bitirilebilir, ama IŞİD’i IŞİD yapan faktörler durduğu sürece örgütsel varlığı sürecektir. IŞİD’in tekabül ettiği yer değişmiyor; cihadi selefiler arasında her zaman bir IŞİD damarı olacaktır. IŞİD’in taşıdığı dünya görüşünü onaylayanların oranı, Suudi Arabistan’da yüzde 96 civarında. Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de IŞİD gibi örgütlerin keselerini dolduracak insan çok. IŞİD’i besleyen bu altyapı hiçbir şekilde silahlarla temizlenmez. Belki küçülecekler, belki bir dönem sessizliğe bürünecekler ancak en uygun koşullarda yeniden nüksedecekler ya da coğrafyalar arası kaymalar yaşanacak.

-Nereye gidecekler?

Türkiye başta gelen ülkelerden biri. Türkiye’nin bu örgütlerle içli dışlı olması, bunlar adına taahhütlerde bulunması, bunlar üzerinden pazarlık yürütmesi ve bunları sınırlarına taşıyan operasyonun bir parçası olması nedeniyle enkaz üzerimize doğru geliyor. Bu bir bumerang etkisidir, vuracağı yer Türkiye’dir. Bunu söylemezsek halkımıza ihanet etmiş oluruz. Sorun sadece IŞİD ile sınırlı değil. Türkiye’nin desteklediği çok sayıda örgüt, özleri itibariyle El Kaide çizgisini temsil ediyor ve bunlar Türkiye’de bazı grup ya da cemaatlerle ilişkili. Suriye krizi Türkiye’nin kendi İslamcı örgütlerini de dönüştürüyor. Bu örgütlerin saflarında Türkiye kökenli gençler de az değil. Savaş bitse bile Türkiye’nin başını ağrıtacak berbat bir miras olacaktır.Halep yeniden Suriye rejiminde. Savaştaki dengeler açısından Halep’in önemi nedir?Sünni yoğunluklu Halep, Ortadoğu’nun en önemli şehirlerinden biri. Amerika, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin kurgusuna göre Halep devrimin başkenti olacaktı. Halep bu kurguya aykırı bir tercihte bulundu ve sözüm ona devrimcileri kucaklamadı. Halep düşseydi Suriye ordusunun savunma hattı bugün başka bir yerde olur ya da rejim çökerdi. Halep’in tamamen kurtarılması yönetime güç kattı. Bu psikolojik etki hem halk hem de ordu açısından önemli.'

Deneyimli gazeteci Fehim Taştekin yetkin bir araştırma ve tanıklıklarıyla Selefi akımların dönüşümünü, IŞİ

D'in doğuşunu, cihadi Selefilikle bağını, yaslandığı toplumsal, tarihi ve fikri temelleri, finans kaynaklarını, dış ilişkilerini, içyapısını ve "korku devleti"nde çarkın işleyişini masaya yatırıyor. IŞİD'in bıraktığı mirası, küresel etkilerini ve geleceğini tartışıyor.

400 s. İstanbul 2016

İlgili Haberler

ABC Kitap

Çok Satanlar | 19 Kasım 2018

ABC Kitap

Haftanın Kitabı | 19 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 19 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 19 Kasım 2018

ABC Kitap

ABC Kitap | Çok satanlar | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Haftanın Kitabı | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 12 Kasım 2018

ABC Kitap

Bilal Erdoğan ABD'nin yaptırım listesine girecekti!

ABC Kitap

ABC Kitap | Çok satanlar | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Editörün Seçtikleri | 6 Kasım 2018

ABC Kitap

Yeni Çıkanlar | 6 Kasım 2018