Haftanın Kitabı: Öyle Küçük Şeyler

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim
abcgazetesikitap@gmail.com

-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde,Haydar Ergülen'in "Öyle Küçük Şeyler" adlı kitabını seçti.

****

"Ya dünya ölecek ya kapitalizm"
Böyle diyor Eva Morales
Derelerin kardeşliği sirkleri de yıkacak
İçerde dışarda kafesleri parçala!

***


HAFTANIN KİTABI

oyle-kucuk-seyler008c080cf0c186ce0e41b1fff8b75127.jpg
Haydar Ergülen
ÖYLE KÜÇÜK ŞEYLER
Kırmızı Kedi Yayınları

Şükrü Erbaş Radikal kitap ekinde “Öyle Küçük Şeyler''e ilişkin değerlendirmesinden bir bölüm şöyle:
“Tevazu, daha kapakta yakalıyor sizi: ''Öylesine Küçük Şeyler’. Adı, bizi sessizce hazırlıyor karşılaşacağımız zarafete, çekinik iddiaya, hayatın üzerinde yükseldiği ''sıradan’ ayrıntılara... Ağıdını bile, karşısındakine yük olmasın diye incecik bir ironiye sarıp sarmalayarak, sakallarıyla gülümseyerek, hatta susarak bize duyuran, bizden, söylemeden bir derinliği anlamamızı bekleyen şiirimizin bu sonsuz emekçisi, ilk şiirde bunu öyle güçlü başarıyor ki, kitabın sonuna kadar aynı şaşkınlık ve sakinlikle, içinizde bir acı, yüzünüzde sonsuzluğun harfleri, kendi kendinize ışıyıp duruyorsunuz: 

Rüzgârı alıp çıkıyorum/ ev senin/ pencere senin/ ceket senin.'' Bu çırılçıplak şiir bize farkında olmadan, dışarıya ait olduğunu sandığımız rüzgârın, odalarda göllenip duran hayatımız olduğunu bir sızıyla duyumsatacaktır. Ev, pencere, ceket içerde kalmamıştır. Seslenilen kişiyi de yanlarına alarak, bizden önce binlerce iç çekişin ortasına atmıştır kendisini. Aslında evde kimse kalmamıştır. Ya da, aslında dışarıya kimse çıkmamıştır. Şair, yepyeni bir bakışı dört dize, dokuz sözcükle öyle bir işlemiştir ki içimize, biz bu söylediklerimi düşünmeden biliveririz önümüze konulan fotoğrafı.

''Öylesine Küçük Şeyler’, Nar’ın elinden tuttuğu bir babanın, Nar’ın kalbiyle biz büyüklere konuştuğu, ''büyük’ hayatlarımızı şaşkın bir sevince, bir yaşama kederine çevirdiği çok güzel bir şiir kitabı... Nar’a dönüşmüş kalbinden öperek Haydar’a bırakalım sözü: “İnsan bazen yalnızlığını başkasıyla gezdirir/ bazen de başkasında gezer yalnızlığıyla/ hem insan yaşarken sudan/ severken yalnızlıktan başka nedir?''''

Derelerin Kardeşliği

"Ya dünya ölecek ya kapitalizm"
Böyle diyor Eva Morales
Derelerin kardeşliği sirkleri de yıkacak
İçerde dışarda kafesleri parçala!

128 s. İstanbul 2016
 

unnamed-040.jpg

 

YAZARLAR