darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hak-İş, Türk-İş ve Memur-Sen 1 Mayıs'ta uzaklarda

1 Mayıs Türkiye'nin dört bir yanında kutlandı. İstanbul'da Bakırköy'de yapılan kutlamaların yanı sıra Taksim'e çıkmak isteyen gruplar oldu. Polis Taksim'e çıkmak isteyen gruplara sert müdahale etti. 

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları böyle geçerken iktidar yandaşı sendikalar halktan kopuk 1 Mayıs kutlaması tercih etti. Hak-İş Sakarya'da, Türk-İş Çanakkale'de 1 Mayıs kutlaması yaptı. Memur Sen ise 1 Mayıs için Kahramanmaraş'ı tercih etti.

Hak-İş Konfederasyonu'nun bu yıl Sakarya'da kutladığı 1 Mayıs’a 32 ilden yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

1 Mayıs kutlamaları için 32 ilden gelen sendika üyeleri Adapazarı Kent Meydanı'nda toplandı. Hak- İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve sendika üyeleri, Yeni Cami önünden etkinliklerin yapılacağı meydana kadar yürüdüler. Arslan, sendika üyeleri ve işçiler yol boyunca vatandaşlara ve polis memurlarına karanfil vererek, herkesin bayramını kutladı. İşçiler, 'Teröre hayır', 'Yaşasın 1 Mayıs', 'İlkeli, onurlu, kararlı sendikacılık', 'Taşerona hayır', '5620 sayılı kanun kaldırılsın', 'İnsanca üretim, insanca yaşam' yazılı dövizler taşırken, mitingin yapılacağı Kent Meydanı'na gelindiğinde halaylar çekildi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da alanda konser verdi. 

TÜRK-İŞ ÇANAKKALE'DE

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, 1 Mayıs'ı Çanakkale'de kutladı.

Çanakkale Savaşları'nın 101. Yıldönümü nedeniyle bu yıl Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından Çanakkale'de gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri, sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Piri Reis Müzesi önüne büyük bir platform kuruldu. Türk-İş Konfederasyonu'na bağlı üye sendikaların yer aldığı kutlamalara katılanlar, salı pazarında toplandı. Ardından buradan miting alanına kortej düzenlendi. Kortejin alana ulaşmasının ardından Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar açılış konuşmasını yaptı.

MEMUR-SEN KAHRAMANMARAŞ'I TERCİH ETTİ
Memur Sendikaları Konfederasyonu’nun (Memur-Sen) Kahramanmaraş Müftülük Meydanı’nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlediği kutlama programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Memur çalışanların giydikleri üniforma, ellerinde bayraklarla katıldığı programda açılış konuşmasını yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya, birlik beraberlik vurgusu ile programa katılan memur çalışanları selamladı, şehitlere rahmet diledi. 

Ardından konuşan Memur-Sen Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdülaziz Aydın da memur çalışanları selamladı, “Hoşgeldiniz' dedi. Programa katılan 'Mehteran’ ekibi de mehter marşlarından örnekler sergiledi. Programa katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Memur-Sen’in erdemli sendikacılık yaptığını, emperyalist oyunlara karşı örnek bir 1 Mayıs kutlama programı gerçekleştirdiğini ifade ederek, teşekkür etti. 

Memur-Sen Genel Başkanı AIi Yalçın ise yaptığı konuşmada, şunları ifade etti: “Emeğin kahramanları olarak alın terimizin hakkı haykırma gününde, kurtuluşumuzun sembol şehrinde Kahramanmaraş’tayız. Birliğin kahramanları olarak helal ekmek mücadelemizin dayanışma şöleninde, bağımsızlığımızın sembolü Kahramanmaraş’tayız. Sütçü İmam’ın torunları olarak sömürüye, emperyalizme, kapitalizme başkaldırı bayramında Maraş’tayız, biriz, beraberiz. 

Toplu sözleşmenin kahramanları olarak Türkiye’deki, dünyadaki bütün çalışanlar için hakkı haykırma gününde özgürlükleri korumanın, emeği yüceltmenin derdindeyiz. Memur-Sen’li dava arkadaşlarım, hepinizi Memur-Sen ailesi adına sevgiyle,saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.' Kürtçe, İngilizce, Arapça, Türkçe 1 Mayıs Bildirgesi okunması ardından program sona erdi.

İlgili Haberler

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti

Güncel

Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi: Adalete iyi tatiller dilerim!

Güncel

İçişleri Bakanı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı hakkında açıklama

Güncel

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması

Güncel

100 kişi birbine girdi: 10 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir

Güncel

Rusya: Yakın zamanda Türkiye'yle Suriye hakkında görüşmelerimiz olacak

Güncel

CHP Bartın: 24 Haziran'da birinci parti olduk, belediyeleri biz kazanacağız

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması