YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Biz bu senaryoyu 12 Eylül faşizminde görmüştük

26.01.2017 14:10

Siyasi iktidar çevreleri Referandum çalışmalarında ana temalardan biri olarak "Eğer evet oyu çıkarsa terör hemen kesilir" konusunu işleyecekmiş.

12 Eylül sürecini tüm boyutuyla yaşayan biri olarak bunu acı bir tebessümle karşıladım. Siyasi iktidar bu taktiği abileri Evrenden öğrenmişler sanırım. 

Bu taktik Dünyadaki diktatörlerin kullandığı bir taktik: "Önce terörün zeminini güçlendir, tırmandır, sonra ben gelirsem önlerim propagandasını yap." 

Sanki 15 yıldır iktidarda değillermiş, şiddetin, terörün sorumlusu kendileri değillermiş gibi. Sanki terörün nedenleri arasında sayılan, ülkedeki yolsuzluğun, yoksulluğun, adaletsizliğin nedenleri kendileri değilmiş gibi.

İnsanın "hadi Canım başka kapıya, bu yolu çok kullandınız, size artık burdan ekmek çıkmaz, başka kapıya" diyesi geliyor.

Bu karanlık gidişi tersine çevirmek elimizde. Bunu söylemek için çok nedenimiz var. Herşeyde önce Türkiye toplumu belirli oranda değişti. Tayyipin her dediğine evet diyen bir kitlesi yok. Bunu görelim. Artık aldığı kararlar sorgulanıyor. Ülke koşulları da değişti.

Şunu bilelim; Hiç bir şey kendiliğinden olmaz. Hayatta böyle bir şey yok. Çalışmak, çok çalışmak gerekiyor. Herkes, işi sadece partilere bırakmadan sorumluluk üslenmeli. "Her evi bir mevzi, her bireyi bu mevzinin içinde ulaşılacak bir hedef olarak" görmek zorundayız. 

Bunu yaparken "Her şey Türkiye için, ülkemizin geleceği için" şiarıyla hareket etmeliyiz. Ait olduğumuz parti kimliğini ikinci plana atarak çalışma yapmalıyız.

Partilerimiz açıklayacaklardır ama bugünden şu noktaları öne çıkarabiliriz; Evet çıkarsa "Cumhuriyet" ortadan kalkacaktır. Bu nedenle Cumhuriyet ile birlikte neleri kaybedeceğimiz iyi anlatılmalı.

İkinci olarak ve özellikle ekonomik olarak halkın yaşam koşullarının tümden kötüleşeceğini madde madde anlatabiliriz. Diktatörlük koşullarında yatırımın, iş imkanlarının olmayacağını, var olanlarının azalacağını yada ortadan kalkacağını iyi anlatmalıyız; "Üretimin olmadığı yerde ekmekte olmaz"

Unutmayalım ki, halk oylamasında hayır çıkması aynı zamanda AKPnin çöküş sürecinin başlangıcı olacaktır. Bu bilinçle hareket edebiliriz.

Eğitim