Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Halep'ten 2.000 cihatçı ve aileleri tahliye edildi

Rus kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Halep’te teslim olan cihatçılardan ve ailelerinden oluşan 2 bin kişi kentten ayrıldı.

Cihatçılara yakın kaynaklar ise sayının 3 bin 500’ü bulduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda dün tahliye otobüslerinin cihatçılarca yakıldığı Fua ve Kefraya’dan da tahliyeler gerçekleşti.

RİA Novosti'ye bilgi veren bir kaynak, "Halep'in doğu mahallelerinden 25 otobüsten oluşan bir konvoy ayrıldı. Otobüsler militanlar, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere neredeyse 2.000 kişiyi taşıyordu. İçlerinden bazıları, Halep'te kalmak istediklerini söyledi" dedi. Kaynağın verdiği bilgiye göre, Halep'ten tahliyelerin devam etmesi planlanıyor.

Suriye devlet televizyonu İdlib'deki köylerden 10 otobüsün ayrıldığını söyledi. Köyler neredeyse 4 yıldır cihatçıların kuşatması altında. 

CİHATÇILAR TAHLİYE OTOBÜSLERİNİ YAKMIŞTI

Halep'in doğu kesimlerinden geri kalan militanların tahliyesi cuma günü durmuştu. Cihatçıların kuşatması altında olan Fua ve Kefraya kasabalarının kişilerin tahliyesi karşılığında Halep'ten tahliyelerin devam edilmesine ilişkin yeni bir anlaşma sağlanmıştı.

Dün Fua ve Kefraya’ya giden tahliye otobüsleri cihatçılar tarafından ateşe verilmişti. Yandaş medya ise, Nusra Cephesi’nin otobüsleri yaktığına dair açıklamasına rağmen otobüsleri Suriye devletinin yaktığını iddia etmeye devam ediyor.

Anadolu Ajansı da Türkiye sınırına gelen cihatçılar için kamp hazırlıklarının devam ettiğini ve bölgeye çok sayıda “Yardım' TIR’ının geçtiği duyurdu. Halep'ten çıkan cihatçılar ve yakınlarından Türkiye'ye getirilenlerin sayısı 131 ulaşırken, beş kişi hastanelerde yaşamını yitirdi.

HALEP'TE YAKALANAN AJANLAR ARASINDA TÜRK DE BULUNUYOR

Öte yandan Suriye kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, Suriye Özel Kuvvetleri Halep’te cihatçı işgalinden kurtarılan bölgelerde 1’i Türk olmak üzer 14 ajan yakaladı. Suriye Parlamentosu üyesi ve Halep Ticaret Odası başkanı olan Fares Şehabi, bir sığınakta yakalanarak gözaltına ajanların isimlerini yayınladı.  ABD, İsrail, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Faslı ajanların yanı sıra yakalanan isimler arasında Türkiye'den bir ismin de yer alması dikkat çekti.

Şehabi'nin paylaştığı isimler şu şekilde:

Mutaz Kanoğlu - Türkiye

David Scott Winer - ABD

David Shlomo Aram - İsrail

Muhamad Tamimi - Katar

Muhamad Ahmad Assabian, Abd-el-Menham Fahd al Harij - Suudi Arabistan, İslam Salam Ezzahran Al Hajlan, Ahmed Ben Naoufel Al Darij, Muhamad Hasan Al Sabihi, Hamad Fahad Al Dousri, Qassem Saad Al Shamry, Ayman Qassem Al Thahalbi  - Suudi Arabistan

Amjad Qassem Al Tiraoui - Ürdün

Muhammed Ech-Chafihi El Idrissi - Fas

İlgili Haberler

Dünya

Trump'ın göçmenlere ilişkin kararı askıya alındı

Dünya

ABD, Venezuela'yı 'terörizm listesi'ne almayı planlıyor

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı: Biz de birçok yaptırım uygulayacağız

Dünya

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Dünya

Brexit 300 yıllık anlaşmazlığı yeniden alevlendirdi

Dünya

Orta Avrupa Üniversitesi, Avusturya'ya taşımaya hazırlanıyor

Dünya

Trump, Kelly ile çalışmaya devam edecek mi?

Dünya

Brexit'ten sonra Ankara Anlaşması'nın akıbeti ne olacak?

Dünya

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurdu

Dünya

'Afganistan barış görüşmelerine hazır'

Dünya

Fransa'daki protestoya Türklerden ‘davullu zurnalı' destek

Dünya

'Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak'