unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Bana yalan söyle! Dinlerim...

26.04.2017 00:33

Fransada Cumhurbaşkanlığı birinci tur seçimleri sonunda bağımsız aday E. Macron ile faşist FN partisinin başkanı M. Le Pen ikinci tura kaldılar. İkinci tur seçimler 7 Mayısta yapılacak ve Fransa yeni cumhurbaşkanını seçecek.

Önceki gün (24 Nisan) FNin yıllardır genel başkanlığını yürütmekte olan M. Le Pen partisinden istifa ettiğini ve ikinci tur seçimlere bağımsız aday olarak katılacağını, tüm Fransa halkını kucaklamakta olduğunu söyledi...

Ben de inandım!

Birinci tur seçimler öncesinde komünistlerin lideri J.L.Melanchon beklenmedik bir yükseliş göstermiş ve özellikle gençlerin sempatisini kazanmıştı, öylesine ki, ikinci turda onunla Macronun karşı karşıya kalma olasılığı hayli yüksekti. Ancak seçimlerden hemen önce Şanzelize bulvarında gerçekleşen terör eylemi ve eylemin İŞİD tarafından hemen üstlenilmesi, Fransada camileri kapattırtacağını söyleyen ve özellikle İslamcıların Fransaya yerleşmesini engellemek için elinden geleni yapacağını söyleyen Le Penin şansını arttırdı ve oyların bir kısmı ona gitti. Böylece komünistlerin tarihi bir fırsatı yakalama olasılıkları da suya düşmüş oldu.

Melanchon ilk sonuçlar açıklandığında bu sonuçlara bakmayın, daha büyük şehir oyları gelmedi, bunlar araştırma şirketlerinin sonuçlarıdır diye karşı çıkan bir konuşma yaptı. Eş zamanlı konuşma yapan sosyalist partinin adayı Hamon %6 lık oyu ile Macronu desteklediğini söylerken, merkez sağın, yolsuzluklarla suçlanan adayı Fillonda %19 luk oyu ile Macronu destekleyeceğini açıkladı.

23 Nisan gece yarısında Fransız İçişleri Bakanlığı kesin sonuçları duyurduğunda Melanchonun beklentisi gerçekleşmedi. Bunun üzerine bir konuşma yapan komünistlerin kızgın ve kırgın lideri seçmenlerini ikinci turda serbest bıraktığını söyleyerek Macronu desteklemeyeceğini açıklamış oldu...

Bütün bu patırtının içinde ekonomik olarak merkez sağdayım, sosyal açıdan da sosyalistim diye olmadık açıklamalar yapan Macron, seçmenlerinin ve Fransız halkının karşısına çıkıp 15 gün sonra Cumhurbaşkanı olduğumda... diye konuşarak siyasi deneyimsizliğinin altını bir kere daha çizmiş oldu...

Geçmişinde hiçbir siyasi pislik bulunmayan Macron 39 yaşında. 16 yaşında iken aşık olduğu resim öğretmeni ile yıllarca bekledikten sonra evlenmiş. Bu davranışı onun inatçı kişiliğinin en önde gelen örneği olarak sunuluyor. Amerikan finans kuruluşunda çalışmış ve F. Hollandın cumhurbaşkanlığı sırasında E. Valls hükümetinde Ekonomi Bakanlığı yaptı. Bakanlığı sırasındaki sert çıkışları ve almış olduğu ekonomik kararları ile sosyalistlerin tepkisini çeken Macron, adaylık için yapılan önseçimde sosyalistler tarafından seçilemeyince, genç üyesi olduğu partisini bırakıp kendi hareketini başlatarak cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuştu, görünen o ki 7 Mayıs seçimlerinde %63-68 aralığında bir oy ile Fransanın en genç cumhurbaşkanı olabilecek...

Bu durumdan nasıl sıyrılıp daha çok oy alabilirim düşüncesine kapılan FN ın eski lideri M. Le Pen hemen Macronvari bir tavır ile halkın adamı olduğunu açıklayarak, faşist kimliğinden sıyrılmayı deniyor, ama nafile, çünkü Fransız seçmeni Avrupadaki en bilinçli seçmen kitlesi olarak biliniyor ve ucuz oyunlara kolay kolay gelmiyor.

Şimdi 7 Mayısa kadar Fransa iki temel konuyu tartışmaya başladı.

Bunlardan birisi komünistlerin kızgınlığı ile nasıl oy verecekleri, ya da sandığa gidip gitmeyecekleri konusu.

Acaba komünistlerden salt kızgınlıkları yüzünden Le Pene oy verenler çıkacak mı? Le Penin %28-35 aralığındaki ikinci tur oyları nasıl sonuç verecek?

İkinci konu ise, genç ve deneyimsiz bir adamın Fransa gibi dünya siyasetinde belirleyici olan bir ülkenin başına yakışıp yakışmadığı konusu. Çünkü Fransanın unutamadığı bir Sarkozy dönemi var ki, bugün yaşanmakta olan ekonomik sıkıntıların temelinde onun yapmış olduğu hatalar yatıyor. Halk arasında söylenen Macron anlatıyor anlatmasına ama ne söylediğini kimse anlamadığı gibi, kendisinin de anlattıklarına inanıp inanmadığı belli değil, acaba Macron medyanın parlattığı ve öne ittiği bir yeni siyasetçi biçimi mi?

Fransa bugüne kadar siyasi bir doktirine dayanmayan birisini cumhurbaşkanı seçmemişti, hele hele çok gençlere hiç yüz vermemişti, bakalım ikinci tur ne getirecek?

Büyük bir olasılıkla Macron gelecek gelmesine, ama önümüzde genel seçimler var ve Macronun hareketi nasıl bir aday profili ile çıkacak halkın karşısına? İşte zaten dananın kuyruğu orada kopacak. %6 larda sürünen Sosyalistler eğer toparlanıp iyi bir milletvekili aday kadrosu ile oraya çıkarlarsa, Macron eli kolu bağlı bir cumhurbaşkanı olarak geçirecek ilk 5 yılını... Ya da hem Fransanın hem de giderek Avrupanın siyasi anlayış ve biçimini değiştirecek.

Bu değişimi ilk algılayan babasını devirerek genel başkanlığı ele geçirmiş olan, hırslı M. Le Pen oldu ve partisinden istifa etti, ama inandırıcı olamadı, çünkü geçmişi çok, ama çok kirli!

 

Eğitim