YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Necati Yıldırım

Devrimci şort hareketi engellenemez

08.08.2017 23:32

Çok yakından olmasa bile göz ucuyla trendleri takip eden biri olarak bu yaz sokakları saran kısa denim şort, tayt -hadi o kışın da vardı- ve beli açıkta bırakan kısa tişört salgını karşısında biraz şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Tamam şort mevsimi açıldı, sıcaklar kavuruyor ve kısa tişörtlerle kombin edildiğinde -artık çılgınlık boyutuna gelen Birkenstock terlikleri de unutmayalım- günden geceye sarkan  ben de buradayım bir tarz yakalanıyor. 

Buraya kadar iyi hoş. Özellikle yazlık bölgelerde neredeyse bir tür üniformaya dönüşmesine de bir sözüm yok. Peki ya kentlerdeki yaygınlığına ne demeli? Öyle sadece İstanbulun Moda, Beşiktaş gettolarında değil, aynı yoğunlukta olmasa bile GOP, Seyrantepe, Alibeyköyde, Ankaranın Bahçelievleri, İzmirin Alsancakı, Bursanın Nilüferinde de durum aynı. Toplu taşıma kullananlar ise muhtemelen bu trendin en yakın tanıkları. Hatta kimileri minibüste Asena Melis Sağlama saldıran Ercan Kızılateş gibi sanığı...

Önce bu durum karşısında kendimden şüpheye düştüm. Sonra hemen aklına, fikrine trendine sağlık Voque ve Elle dergilerini karıştırdım. Yok. Yetinmedim Newyork, Tokyo ve Paris sokak modasına göz attım. Yine yok. Yani en azından mevsim normalleri üzerinde bir yaygınlık yok.

Sonra, yakın çevremden başlayarak tek soruluk küçük bir anket çalışmasına giriştim: Pek de moda olmamasına rağmen kot şort tercihinizin nedeni nedir?

Birkaç Havalar çok sıcak, ay çok rahat, cevabının dışında kahir ekseriyet ne dedi dersiniz: İnadına! 

Kapanmanın devlet politikalarıyla yüceltildiği, hatta dayatıldığı -kamuda iş bulmaya çalışın da görün- dinci, gerici mahalle baskısının açıktan şiddet ve tacize döndüğü şu günlerde sokaklarda belki birbirini hiç tanımayan, örgütlü olmayan bir kadın hareketi var. Üstelik sırf Haziran ayında 35 kadın erkekler tarafından öldürülmüş, en az 47 kadın cinsel şiddete maruz bırakılmışken cesurca yükselen bir hareket. 

İşte milletin üzerine karabasan gibi çökenlerin hesap edemediği şey bu. Diledikleri kadar Biz yeni bir devlet kuruyoruz, desinler, Cumhuriyet kazanımları bu toplumun içine öyle işlemiş ki her şeye rağmen yetişen fikri hür nesiller kendileri farkında olmasa bile her türlü gericiliğe karşı bir şekilde isyanı yükseltebiliyorlar.
Yaşasın kılık kıyafet devrimi, yaşasın devrimci şort hareketi!

Son bir not: Sokakta türbanlıyla şortlunun birbiriyle bir derdi yok. Bütün dert sigara için kapalı kadına, kuran kursunda elifba öğrenmeye çalışan parmak kadar çocuğa hallenen insanımsılarda.

Eğitim