unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Harbiye Açık Hava Tiyatrosu yıkılıyor!

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Şen’in 4 bin 500 kişilik tiyatronun yıkılarak, yerine 7 bin kişilik yeni bir açıkhava tiyatrosunun inşa edileceğini söylediğini yazdı. Şen, tiyatronun yıkılma tarihininse bu yaz sonu olduğunu söyledi.

Semercioğlu, yazısında Şen’in kendisine verdiği bilgileri şöyle anlattı: “Habire yazıp duruyorum ya Açıkhava’da bu yıl son konserler yapılacak, sonra üstü kapanacak diye… Önceki akşam işin aslını öğrendim ve çok şaşırdım… Yenileme falan değil, 'üstü kapanacak’ denilen şey tam anlamıyla bir yıkım çalışması olacakmış… Şu an 4 bin 500 kişilik olan Açıkhava tamamen yıkılıp yerine 7 bin kişilik yeni bir salon yapılacakmış… Bu bilgiyi önceki akşam Çırağan’da sohbet yemeği yediğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen’den öğrendim… İnanamadığım için defalarca sordum, 'Tamamen yıkılacak mı’ diye… 'Evet’ dedi, Şen…
Yıkılıp yerine modern bir Açıkhava Tiyatrosu yapılacakmış…'

'Proje hazır’

Semercioğlu’nun Şen’den edindiği bilgilere göre, yenileme çalışması kapsamında açıkhava tiyatrosunun alanı geçen ay yıkılan Cahide’ye doğru genişleyecek, sahnesi sağa doğru kaydırılıp büyütülecek. Böylece seyirci kapasitesi de 7 bine çıkarılacak, açılır kapanır bir tavanın da eklenmesiyle tiyatronun yaz-kış hizmet vermesi sağlanacak. Ancak Semercioğlu, projeyi görmek istemesine rağmen, İBB Kültür Daire Başkanı’nın “Proje hazır, nasıl bir salon olacağı da belli ancak şu anda fotoğrafları paylaşmam doğru olmaz' dediğini vurguladı.

Öte yandan AKM’nin sekiz yıldan beri atıl biçimde çürümeye bırakıldığı bir ortamda Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nun genişletme amaçlı kapatılacak olması kuşku uyandırıyor. Zira Harbiye, kentteki önemli konser, festival ve gösterilere ev sahipliği yapan en merkezi noktalardan biri ve bilinen bir yıkılma tehdidi de bulunmuyor.

Açıkhavada 'halter keyfi’nden yıkıma

Harbiye’nin yenilenme sürecine dair detayları da paylaşan Semercioğlu, “İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’na aday olduğu dönemde, 2012 yılında teftiş için gelen Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine halter müsabakalarının yapılabileceği mekanlar da gösteriliyor… Olimpiyat komitesinin denetçileri Açıkhava’yı çok beğeniyorlar, 'Ancak buranın kapalı bir salona dönüşmesi lazım’ diyorlar… Olimpiyatı alacağız sevdasıyla apar topar izinler alınıyor, sadece üzerinin kapatılması değil, Açıkhava için yıkım izni de o dönem çıkıyor…' diye yazdı.

O dönem olimpiyatlar için Madrid ve Tokyo’yla yarışan İstanbul’un Harbiye tiyatrosunda halter müsabakaları yapılması projesinin de 'hayal olduğu’nu kaydeden Semercioğlu, hazırlanan projenin bu yaz sonunda hayata geçirilmek istendiğini kaydetti.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Güncel

Suruç'ta katledilen 33 kişi yarın anılacak

Güncel

Yine aynı go-kart dehşeti: Saçı lastiğe dolanan kadın ağır yaralandı

Güncel

Zahmet oldu! İşçileri zehirleyen firma iş bıraktı

Güncel

Sinem Gedik'ten Ceceli ve Semercioğlu hakkında suç duyurusu!

Güncel

Adapazarı'nda evler sular altında kaldı

Güncel

TTB'den sağlıkta şiddete karşı tüm yurtta eş zamanlı eylemler

Güncel

Zonguldak'ta IŞİD operasyonu: 3 tutuklama

Güncel

İçme suyundan hastalık şüphesi: Bakanlık açıklama yaptı

Güncel

Bodrum'da çıkan yangında 40 hektar kül oldu

Güncel

Alperen'in ailesi: Bu işi bırakmayacağız

Güncel

Tokat'ta kaybolan küçük kız 10'uncu günde de bulunamadı

Güncel

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?