Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Haşdi Şabi operasyona başladı!

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin başlattığı Musul operasyonu devam ederken, operasyonda aktif bir şekilde yer alan ve çoğu cephede IŞİD'i yenilgiye uğratan Haşdi Şabi örgütü (Halk Seferberlik Güçleri), Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre, IŞİD'in Irak — Suriye bağlantısını kesmek için operasyon başlattı.

'SURİYE'YE GEÇEMEYECEKLER'

8 gruptan oluşan ve 120 bin savaşçısı olan, savaşçıları arasında Alevi, Sunni, Şii, Kürt, Türkmen, Hristiyan ve Arapların yer aldığı Haşdi Şabi, 2.5 yıldır Irak'ın birçok kentinde IŞİD ile savaşıyor. Musul'a bağlı ve Şii Türkmen ağırlıklı olan Telafer kentini IŞİD'in elinden almak için Irak ordusu ile operasyon başlatan Haşdi Şabi'nin Türkmen Komutanlarından Ahmet Aslan, Sputnik'e konuştu: "IŞİD'in Irak ve Suriye bağlantısını kesmek için herekete geçildi. Geyyara bölgesinden Telafere doğru operasyon yapılıyor. Baya bir ilerledik. Bağlantıyı kesmemizin amacı IŞİD'in Telafer'den Suriye'ye geri çekilmesini engellemek. Bir diğer neden ise IŞİD'in Suriye'den Irak'a takviyesini kesmek. Şimdi bunun için kuşatma harekatı yapılıyor. IŞİD her savaşta bizden kaçtı. Önümüzde direnemiyor. Daha önce Tikrit'te, Felluce'de ve Saklavya'da da bizden kaçtı."

65 BİN SAVAŞÇI

Musul operasyonunda 45 bin Haşdi Şabi milisinin yer aldığını aktaran Aslan, "Irak ordusu ile birlikte 60-65 bin savaşçı bu operasyonda yer alıyor. Harekata Haşdi Şabi içindeki Bedir Tugayları, Es Sadır, Hizbullah, Hizbi Şuheda, Katabul Hizbullah ve Şehde Şuheda gibi grupların da yer aldığı 18 örgüt ve grup katılıyor" dedi.

CEPHEDE KADINLAR DA VAR

Telafer'in alınmasının ardından Musul'un kurtarılmasının daha kolay olacağına işaret eden Aslan, Telafer'in yakın zamanda alınmasını beklediklerini söyledi. Haşdi Şabi milisleri arasında kadınların da olduğu ancak bunların cephe gerisinde görev aldıklarını dile getiren Aslan, Haşdi Şabi'nin ülkesi ve milleti için mücadele ettiğini kaydetti.

'SURİYE'DE DE SAVAŞABİLİRİZ'

Görev verilmesi halinde, IŞİD'e karşı Suriye'de de savaşabilecekleri çağrısında bulunan Aslan, nerede IŞİD varsa orada mücadele etmeye hazır olduklarının altını çizdi. Haşdi Şabi bünyesinde yer alan örgütlerden öne çıkanlar ise şunlar: Bedir grubu, Asaib Ahl El-Hak, Barış Tugayları (Mukteda El Sadr'ın grubu), Hizbullah Tugayları, Seyyid El Şuhada Tugayları, Kataib El İmam Ali, Ebu El-Fadl El-Abbas Güçleri, Harakat Hizbullah El-Nucaba. Haşdi Şabi'de, Türkmenlerden oluşan gruplar da bulunuyor.

 

İlgili Haberler

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı: Biz de hızlı bir şekilde birçok yaptırım uygulayacağız

Dünya

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Dünya

Brexit 300 yıllık anlaşmazlığı yeniden alevlendirdi

Dünya

Orta Avrupa Üniversitesi, Avusturya'ya taşımaya hazırlanıyor

Dünya

Trump, Kelly ile çalışmaya devam edecek mi?

Dünya

Brexit'ten sonra Ankara Anlaşması'nın akıbeti ne olacak?

Dünya

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurdu

Dünya

'Afganistan barış görüşmelerine hazır'

Dünya

Fransa'daki protestoya Türklerden ‘davullu zurnalı' destek

Dünya

'Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak'

Dünya

Suudi Kralı: Veliaht Prens 'insan kaynakları ve gençlerle' ilgilenecek

Dünya

Greenpeace aktivistleri, eylem yaptıkları gemide alıkondu