darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Havada panik: Erdoğan'ın uçağı ile kule arasında diyalog!

Darbe girişiminde Dalaman'dan İstanbul'a havalanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın içinde olduğu ATA adlı Gulfstream 550 tipi uçağın pilotları ile Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi arasındaki konuşmalar ortaya çıktı. Darbecilerin uçağını İstanbul hava sahasında gören kontrolör, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın içinde olduğu uçağın pilotunu uyardı.

Kontrolör, "Bir trafik bilgisi vereceğim askeri trafik temasızım yok. Akıncı'dan kalktığını öğrendik şu an boğaz üzerinde 1500 feet (450 met) ile 6-7 bin feet (1800-2100 metre) feet arasında sürekli dalış tırmanış yapıyor. Yani niyetini bilmiyoruz temasımız yok" uyarısında bulunması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin yapıldığı geceyarısından sonra Dalaman'dan TC-ATA kuyruk tescilli VIP uçağına binerek saat 01:43'de İstanbul Atatürk Havalimanı'na hareket etti. Bir saate yakın Biga semalarında bekleme yapan Gulfstream 550 tipi uçağa, F-16'lar eşlik etti. Ancak Gulfstream tipi uçağın İstanbul Atatürk Havalimanı'na 03.18'de inmesinden sonra darbeci F-16'lar, Bandırma'dan kalkan F-16'lar tarafından kovalandı.

TC-ATA uçağı İstanbul'a iniş yaptıktan sonra Florya tarafındaki Genel Havacılık apronuna geçti. Bu sırada iki F-16 uçağı Atatürk Havalimanı üzerinden ses hızını aşarak çok alçaktan uçtu. Bazı hangarların camları kırıldı. Bu sırada uçakların İstanbul hava sahasında KC135R tanker uçaklarından yakıt ikmali yaptığı belirlendi. TK8456 sefer sayısını kullanan uçağın pilotu ile Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi arasındaki konuşmalar da ortaya çıktı.

KONTROLÖR ERDOĞAN'IN İÇİNDE OLDUĞU UÇAĞI UYARDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan uçağın pilotuna, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi'ni darbecilerin F-16 uçağı ile ilgili bilgilendirmesi dikkat çekti. Radar da darbecilerin F-16 uçağını gören kontrolör hemen pilotu bilgilendirdi. O konuşmalar da ortaya çıktı.

İŞTE O KONUŞMALAR

Kontrolör: Şu an hangi piste iniş yapacağınızla ilgili şu an tam karar veremedik. Kule tarafından ben sizi yaklaştırmaya devam edeceğim 05 pistine (Florya-Ataköy yönündeki) doğru kendileri bilgi verecekler hemen.

Pilot: Mümkün olursa 3.5'e (Florya-Sefaköy yönündeki pist) inmeyi talep ederiz

Kontrolör: Mutabık, ayrıca şunu da 05 inerseniz Y apronu olabilirmiş bu da net değil 3.5 inecek olursanız V apronu olabilirmiş.

Kontrolör: TK8456 istanbul hocam bir trafik bilgisi vereceğim askeri trafik temasızım yok. Akıncı'dan kalktığını öğrendik şu an boğaz üzerinde 1500 feet ile 6 bin 7 bin feet arasında sürekli dalış tırmanış yapıyor meydan kuzey doğusu civarlarında dolanıyor yani genelde boğaz civarı kuzeye çıkmadan dolaşıyor yani niyetini bilmiyoruz temasımız yok. Nasıl bir trafik olduğunu da bilmiyoruz. Hızlı bir trafik muhtemelen askeri.

Pilot: Anlaşıldı efendim radar teması mevcut o uçakla mutabık mıyız?

Kontrolör: Biz radarımızda görebiliyoruz çok hızlı bir trafik bizde yetkisi olmadığı için ne yapabileceğini bilmiyorum o yüzden ben takip edilsem bile ayırma konusunda kesinlikle bir şey söylemem ne amaçla dahi kalktığını bilmiyorum. O yüzden bunu söylemek istedim. Sizin de niyetinizde etkili olabilecek

Pilot: Anlaşıldı, biz 05'e devam ederiz bir an önce iniş olursa memnun olacağız. Trafikle ilgili bir durum olursa bilginizi bekliyoruz.

Kontrolör: Anlaşıldı, ben yaklaştığınız zaman tekrar sürekli bilgilendirme yapacağım. Pozisyonunu vermeye çalışacağım.

İlgili Haberler

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü

Güncel

Valilikten günler sonra gelen açıklama!

Güncel

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Güncel

2M Kablo'da 25 işçi, sendika üyesi oldukları için işten atıldı

Güncel

Sabah 9 akşam 5 mesaisinin sonu mu geliyor?