darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Havalimanı girişinde kontroller riski artırıyor mu?

Avrupa'da check-in öncesinde cihaz taramasının yapıldığı tek havaalanı olan Atatürk Havalimanı, bu özelliğiyle, Brüksel'de Mart ayında Zaventem Havalimanı’nda düzenlenen saldırının ardından örnek gösterilmiş, Avrupa'daki diğer havaalanlarında da güvenlik kontrolünün giriş bölümüne çekilmesi tartışmaları patlak vermişti. Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının tam da girişteki kontrol noktasında meydana gelmesi, tartışmalara neden oldu.
Almanya ve pek çok Avrupa ülkesinde güvenlik kontrolü, check-in sonrasında yapılıyor ve güvenli bölge pasaport kontrolü noktasında, terminalin içinde başlıyor.
"Girişteki kontrol riski artırıyor"
 Deutsche Welle Türkçe Beklan Kulaksızoğlu'nun haberine göre Alman Havaalanları Birliği'nin (ADV) Genel Müdürü Ralph Beisel, binanın hemen girişinde yapılan kontrollere karşı olan isimlerden. Beisel, Atatürk Havalimanındaki patlamanın, Alman havaalanı işletmecilerinin güvenlik felsefesini teyit ettiğini belirterek, bina girişlerinde yapılan kontrollerin güvenlik riskini artırdığını savundu.
Beisel, Brüksel havaalanındaki saldırının ardından terminal öncesinde güvenlik kontrollerinin yapıldığı Atatürk Havalimanı’nın hep olumlu örnek olarak verildiğine dikkat çekerek, "Şimdi ise binanın girişinde bekleyen insan yığınlarının saldırılardan korunmasının daha da zor olduğu görülmüştür. İntihar saldırganları kendilerine yumuşak hedefler arıyor. Kontrol noktaları önündeki bekleme kuyrukları gibi" diye konuştu.

ADV, havaalanında kontrollerin girişte değil, terminal içinde yolcuların olduğu alanda yapılması gerektiğini savunuyor. Beisel, kamuya açık bölümde de çok sayıda önlem alınabileceğini kaydederek, devriyelerin güçlendirilmesi, kişilerin daha iyi ve elektronik destekli şekilde gözlemlenmesini örnek verdi.
"Yüzde yüz güvenlik sağlanamaz"
Almanya'da sivil hava trafiği güvenliğinden sorumlu Federal Polis'in Berlin teşkilatı sözcüsü Thorsten Peters, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada Türkiye'deki durumu ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, eyaletler ve federal düzlemde güvenlik birimleriyle bağlantı halinde olduklarını kaydetti. Şu an Almanya'da bina girişlerinde ön kontrollerin yapılmadığını belirten Peters, bu konuda karar verme yetkisinin eyalet emniyet teşkilatlarında olduğunu söyledi.
Paris ve Brüksel'deki saldırıların ardından Berlin'deki havaalanlarında güvenlik önlemlerinin hala üst düzeyde tutulduğunu belirten Federal Polis sözcüsü, havaalanlarında alınan tüm önlemlere rağmen yüzde yüz güvenliğin sağlanamayacağına dikkat çekti.

İlgili Haberler

Güncel

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Güncel

Sulama kanalına düşen çoban boğuldu

Güncel

Maltepe'de silahlı soygun

Güncel

'Türkiye yıl sonunda NATO'dan çıkabilir'

Güncel

FSM'de trafik kazası: 1 ölü

Güncel

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

Güncel

Kur artışı elektrik üretimini de vurdu

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü 38 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk'ü kaldırdı

Güncel

Dolarını bozdurana çaydanlık hediye kampanyası başlatıldı

Güncel

Otomobil, yol bakım çalışması yapan işçilere çarptı: 2 ölü

Güncel

TSK'ya dört yeni komando tugayı