YAZARLAR

Tüm Yazıları Necdet Saraç

Yüzleşmeden normalleşme olmaz!

05.01.2017 13:54

Reina katliamı bir kez daha yaşam tarzı, laiklik ve siyasal İslam tartışmalarını gündeme taşıdı.

Siyasal İslam ve terör arasındaki ilişkiyi ve siyasal İslamın farklı olana nefret yaydığını, kafir kabul ettiğini, dar-ül Harp olarak ilan ettiğini kabul etmek istemeyenler korosu, bir kez daha, Terörün dini, milliyeti olamaz söyleminin de arkasına saklanarak, artık ezbere dönüşen bunlar Müslüman olamaz, bunların İslamla alakası olamaz, bir barış dini olan İslam şiddeti reddeder türküsünü söylemeye başladılar.

Bu konuda bir diğer yaklaşım da, siyasi eğilimleri farklı da olsa; bizler kardeşiz, dış mihraklar (ya da moda deyimle üst akıl) iç savaş çıkartmak için ortalığı karıştırmak istiyor tezine yeniden sarılıyor. Meydan boş olunca esip-gürlüyorlar da; "Ne yaparlarsa yapsınlar bu milletin birliğini, dirliğini bozabilirler mi? Kardeşliğimize zarar verebilirler mi? Elbette veremezler. Çünkü biz buralarda etle tırnak gibiyiz. Biz bu topraklarda bin yıldır beraberiz, kardeşiz. Biz birlikte Türkiyeyiz. Kürtüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Romanıyla, 72 milletiyle hep biriz hep beraberiz.

Bazı çevreler de, sanki bu topraklarda yaşamıyorlar gibi, Yunusun Mevlananın torunları olan insanımızın içinden böylesine katiller nasıl çıkar diye soruyorlar.

Bu yaklaşımların hiç biri doğru değil, gerçeği de ifade etmiyorlar. Yalnızca hamaset! Hatta yalnızca hamaset olarak yani, taraftarlarını etkilemek veya heyecanlandırmak amacıyla yapılan abartılı anlatım olarak kalsa iyi ama orada kalmıyor, gerçeklerin üzerini örtüyor…

Dün de bugün de bu topraklarda, kin, nefret, iftira, jurnal, linç ve katliam hep vardı. Ve bütün bunların her dönem sorumlusu da siyasi iktidarlar oldu. Son 600-700 yıllık tarihte bu topraklarda sessiz-sakin iktidar tarafından düşman ve hain ilan edilmeden, cadı avı yapılmadan geçen 15-20 yıl yoktur! Son 25-30 yılın geçmişten belki de en önemli farkı, sosyalist sistemin çökmesinden sonra yükselen milliyetçilik ve dincilik üzerinden kin, nefret, iftira, jurnal, linç ve katliamın zirve yapmış olması…

DEĞİŞEN YALNIZCA TARİHLER

Kendi kardeşini, çocuğunu boğduran, Sadrazamını öldüren onlarca Osmanlı padişahı ile bugün, en yakınındakileri bir anda hain, terörist, darbeci ilan eden anlayış arasında hangi fark var?

Kanuni Sultan Süleymanın Şeyhülislamı Ebu Suud Efendinin 1530larda Kızılbaşların topluca öldürülmeleri helal olup, bu din uğruna yapılan büyük savaştır. Bu savaşta ölmek de şehitliğin en ulusudur şeklinde yayınladığı fetva ve gerçekleşen katliam başka topraklarda mı oldu?

Ebussudun bu yaklaşımıyla, Muş Alpaslan ve Marmara Üniversitelerinde ders veren Abdulkadir Şenin Cem Evi, Ali, insana saygı, Madımak, hoşgörü diyen ne kadar namussuz mezhepçi varsa Halepte katillerle beraber. Lanetliler topluluğu, sizi bu coğrafyada yeni Malazgirtler bekliyor. Şahlaştınız Yavuzlaşacağız söylemleri arasında ne fark var?

Farklı hayat tarzlarına müdahale edilen yalnızca Aleviler mi?

PİS ARAP, KORKAK YAHUDİ

Daha dün, bu topraklarda en iyi Kürt ölü Kürttür denmedi mi? İzmirde bir dernek  "Kürt nüfusu azaltılsın, Kürtler  kısırlaştırılsın  kampanyası başlatmadı mı?

Daha dün, Hrant Dinke , Darwini haklı çıkaran ilkel numune, varlık olarak maymun genlerini taşıyan ruh, orangutan maymununun dahi tiksinti duyuyoruz denmedi mi? Araplar hem pistirler hem de arkadan hançerlerler, Yahudiler bu memleketin kanını emiyorlar, Çingeneler hırsızdır denilen ülke burası değil mi?

Ya da Pis Arap, Korkak Yahudi, Ermeni dölü, Gavurun piçi, Kızılbaşın kestiği yenmez, evinin önünden geçilmez lafları başka ülkelerde mi söyleniyor?

Ömer Seyfettin, Halide Edip ve Yakup Kadrinin birçok romanında, sayısı oldukça fazla olan dizilerde, filmlerde Rum kadınlar fahişe ve randevucu, erkekleri de hain, düzenbaz gösterilmez mi?

Diyanet İşleri Başkanlığının 30 Aralık 2016da camilerde okuttuğu hutbelerle yılbaşı kutlamalarını gayri meşru ilan etmesi ile, Noel Babanın kafasına silah dayayarak yapılan parodilerin, liselerde Noel kutlamalarının yasaklanması arasında zihinsel bir ortaklık yok mu?

31 Aralıkta elektriklerin sıkça kesilmesini sosyal medyada Reis, şu elektrikler kesilip-geliyor, bir an evvel gelsin gayri, mum yakıp-söndüre söndüre Alevi olduk diyen zihniyetin yaratıcısı kim? Bu zihniyet nereden besleniyor?

Katliamın hemen arkasından sosyal medyada oh olmuş, ne işleri vardı orada diye yazanlar hangi zihniyetin ürünü?

Bütün bunlar körüklenen nefretin ve ayrımcılığın sonucu değil mi?

BİR YILDA BİN İNTİHAR EYLEMİ!

Reina katliamı sanki IŞIDin ilk eylemiymiş gibi, topu ABDye ya da başka dış mihraklara atarak işi çözebilir miyiz? Yeni Osmanlı hayallerinin, Arap Baharının, cihatçı örgütlere verilen desteğin, eğit-donat kapmalarını, siah taşınan TIRları bizi bugünlere taşıdığını hadi burada tartışmayayım, ama IŞİDin 20 Mart 2014deki Niğde saldırısından bu yana, bizim topraklarımızda yaklaşık 30 IŞİD eylemi olurken ABD yok muydu?

Kasım 2015den bu yana bir yıl içinde Irak, Suriye ve Türkiyede bini aşkın intihar saldırısı olmuş. Belirtildiğine göre IŞİD yalnızca Aralık 2016da Irakta günde ortalama 7, Suriyede ise 3 intihar saldırısı yapmış. Binin üzerinde gerçekleşen intihar saldırısını yapan bin kişinin din ve iman bağlantısını, bu saldırılarda İslamın Dar-ul İslam, Dar-ül Harp yorumunu görmeyecek miyiz?

İslami yapıların önce dost, bir süre sonra da en gerçek İslam biziz diye birbirleirni öldürdüklerini, siyasal İslam açısından ılımlı ya da radikal olarak ifade edilen anlayışlar arasında artık bir fark kalmadığını, dün öfkeli çocuklar olan IŞIDin bugün terör örgütü olduğunu, El Nusranın isim değiştirse de artık başka bir IŞİD olduğunu, ÖSOnun da yakında IŞİDleşeceğini görmemekte ısrar mı edeceğiz?

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezin 2015 yılında yaptığı tespite göre Müslüman coğrafyada son 10 yılda yaklaşık 12 milyon kişinin katledilmiş. Bunu yalnızca emperyalistlerin oyunu olarak mı yorumlayacağız?

IŞİDe içinde İslam geçtiği için IŞİD yani Irak ve Şam İslam Devleti diyemeyen bir anlayış da, kardeş olmadığımız, eşit yurttaşlar olmadığımızı bile bile hepimiz kardeşiz ya da Gerçek İslam bu değil diyerek bugüne kadar hiçbir sorun çözülmedi, bundan sonra da bu yaklaşımla çözülemez! Adını değiştirebilirsiniz , gerçek İslam bu değil dersiniz ama bu gerçeği değiştiremezsiniz! Çünkü, başımızı kuma gömmekle İslami terör örgütleri yok olmuyor!

YÜZLEŞME İÇİN BİR KAÇ SORU DAHA!

1) İslamda "galeyan ve tahrik olma" hali neden hiç bitmez? Siyasal İslamcılar her katliam sonrası katliamın üzerine gitmek varken niçin uydurma gerekçeler ararlar?
2) İslam adına işlenen bütün cinayetlerden sonra "saldırı ve savunma gerekçeleri" olarak söylenenlerin, yerleri ve tarihleri hariç hep aynı olması tesadüf müdür?
3) Siyasal İslamcılar yüzleşmekten ısrarla neden kaçarlar? İslamda dar-ül harp yok mu? Cihat geleneği yok mu? Katl-i vacip yok mu? Linç ve toplu katliam geleneği yok mu?
4) Adı ne olursa olsun, din iktidar olmak istediği sürece şiddet ve cinayet hep oluyor! İslamın en temel sorunu bu olabilir mi?
5) Madımak Oteli önünde "yakın ulan yakın" diye bağıranların sayısının 3-5 "meczup" değil tam 15 bin kişi olmasını, 1978de Maraş katliamında 25 bin kişi olması, tesadüf mü? On binlerce kişi katliamlara silah zoruyla mı ortak oldu? Türkiyeden 20 bin kişinin, Avrupadan dört bin kişinin cihat için Iraka ve Suriyeye gitmesini yalnızca kandırılmışlık olarak açıklayabilir miyiz?

SİYASAL İSLAM İFLAS ETTİ!

Devlet demokratikleşmeden, laiklik ayakları üzerine yeniden dikilmeden Türkiye normalleşmez. Laflar ne olursa olsun, eğer gerçekleri söyleyeceksek, kin, nefret , linç ve katliam maalesef bitmez!

Moskova Deklarasyonu ile iflasını ilan etmiş siyasal İslamla hesaplaşmadan, dini devletin ve kamunun kurumsal yapısı dışına çıkartmadan, Diyaneti kapatmadan, İmam Hatipleri yalnızca İmam yetiştiren mesleki okulların dönüştürmeden laikliği uygulanır bir hale getirmeden normalleşme olmaz!

Dinci siyasal iklim değiştirilmeden, nefret söylemlerine karşı cezai yaptırım uygulanmadan, "televizyonlarda birlik olmalıyız laflarıyla Türkiye normalleşmez.

IŞİD din ve İslam adına askerlerimizi yakarken, canlı bombalarla dört bir yanda masum vatandaşları katlederken, Fettullah Güleni hain ilan edip, arkasından da onlarca cemaat ve tarikatla yan yana gelip, cihatçıların beslendiği iklimi yaratan yeni dini koalisyonlar kurarak Türkiye normalleşemez!

Biriz, birliğiz deyip arkasından Cumhuriyet aklı ve bilimi öne çıkardı, dini eğitimi engelledi diyerek İmam hatiplerin sayısını arttırmalı, dini eğitimi birinci sınıftan başlatmalı diyerek Türkiye normalleşmez!

Türkiye, normalleşmek için, yeni bir siyasal ve toplumsal kültür için, bir bütün olarak siyasal İslamla hesaplaşmayı göze almalı ama bu işin ilk adımını sol, sosyal demokrasi atmalı. CHP atmalı! 2024de Hilafet geri gelecek diyen, hilafet ve halifelik hayali  kuran, dincilikle, siyasal İslamla hesaplaşmadan Türkiye normalleşmez!

 

Eğitim