darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Haziran Hareketi: Çağdaş ve ilerici akademisyenlere yönelik baskı kabul edilemez

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN), gece yarısı çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birlikte çok sayıda ilerici akademisyenin görevine son verilmesine ilişkin bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada, "Birleşik Haziran Hareketi olarak özgür düşünceden ve bilimsel özerklikten yana akademisyenlere yönelik cadı avını kabul etmemiz mümkün değildir. Savaşa ve darbelere karşı barışı ve demokrasiyi, sermayeye ve sömürüye karşı emeği ve doğayı, gericiliğe karşı laikliği savunan akademisyenler üniversitelerin ve bu ülkenin onurudur!" denildi. 

'Çağdaş ve ilerici akademisyenlere yönelik baskı kabul edilemez' başlıklı açıklama şu şekilde:

Dünya Barış Gününün gecesinde çıkarılan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile saldırı bu kez akademiyi hedef almıştır. İki binden fazla akademisyen “Cemaatle mücadele' gerekçesiyle kamudaki görevlerinden ihraç edilmiştir.

Çalışma yaşamı boyunca darbelere karşı demokrasiyi savunan, barıştan yana taraf olmuş ve Cemaat gibi oluşumlara prim vermeyen çağdaş ve ilerici akademisyenler, Olağanüstü halin puslu havasında ihraç listelerine eklenmiştir.

İhraç listelerine hangi gerekçelerle ve kimler tarafından isimlerin yazıldığı bilinmezliğini korurken, emin olunan tek şey, AKP iktidarının çağdaş ve demokrat akademisyenlere tahammülünün olmadığıdır. AKP, dünya görüşünü paylaşmayan akademisyenleri işsiz bırakarak cezalandırma yoluna yönelmiştir.

Savaşta, olağanüstü halde, sıkıyönetimde ihlal edilmemesi gereken temel insan haklarının hiçe sayılması Türkiye’de düşman ve suçlu ayrımının ortadan kaldırıldığının da göstergesidir. AKP iktidarı, düne kadar ortak iş tuttukları Cemaat dışında, kendisi gibi düşünmeyen tüm toplum kesimlerine savaş açmıştır. Sınır ötesindeki savaş, sınır içerisinde de KHK’larla devam etmektedir: Özgür düşünceden yana akademisyenler Cemaat bohçasına atılarak itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta ve tasfiye edilmek istenmektedir.

Birleşik Haziran Hareketi olarak özgür düşünceden ve bilimsel özerklikten yana akademisyenlere yönelik cadı avını kabul etmemiz mümkün değildir. Savaşa ve darbelere karşı barışı ve demokrasiyi, sermayeye ve sömürüye karşı emeği ve doğayı, gericiliğe karşı laikliği savunan akademisyenler üniversitelerin ve bu ülkenin onurudur!

Omuz ver, Bilim kazanacak!
Omuz ver, Özgür düşünce kazanacak!
Omuz ver, Haziran Türkiyesi kazanacak!

Birleşik HAZİRAN Hareketi

İlgili Haberler

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!

Güncel

Kesimden kaçan keçi, 3'üncü kattan bir vatandaşın üzerine düştü

Güncel

Valilikten günler sonra gelen açıklama!

Güncel

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?