darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

HDP: OHAL maskesi altında başkanlık sistemi dayatılıyor

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) OHAL'in uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararını eleştiren HDP'li Baluken, "MGK'da bir kez daha OHAL'in uzatılması kararı alınmıştır. 'Tavsiye edilmiştir falan ifadelerine gerek yok. MGK'da Türkiye'nin temel politikaları belirleniyor. Bakanlar Kurulu sadece MGK'nın emirlerini yerine getiren, emirel pozisyonuna bugüne kadar girmiş durumda. Bundan sonraki sürecin OHAL şeklinde ele alındığı rahatlıkla ifade edilebilir" dedi.

"AKP, darbe kurumlarının arkasına saklanarak OHAL üzerinden Türkiye'yi fiili olarak diktatörlük sistemine götürmek istiyor" diyen Baluken, şöyle devam etti: "Şimdi AKP'nin özellikle Erdoğan'ın bu süreçte yapmış olduğu açıklamalara dikkat çekmek istiyorum. OHAL'in 3 ayı bulmayacak bir sürede sona ereceğini söylemişlerdi. AKP iktidara gelirken OHAL'i kaldırdığıyla övünüyordu. OHAL'in uzatılmasının sebebi değiştirilen bu fiili rejimin Erdoğan tarafından hayata geçirmek istenmesidir. Filli bir Türk işi başkanlık sistemi OHAL maskesi altında Erdoğan tarafından topluma dayatılıyor. Darbenin siyasi ayağını bile açığa çıkarmadılar. HDP olarak OHAL uygulamasının derhal kaldırılması ve devreye girmiş KHK'ların hızla geri çekilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Erdoğan, AKP ya da MGK bu fiili rejim değişikliğinden sonra kendi iradeleriyle OHAL'i geri çekmeyeceklerdir. OHAL'i diktatörlük rejimini yasal ve anayasal güvenceye alıncaya kadar sürdürmek isteyeceklerdir. Demokrasi, özgürlük, barış ve emekten yana olan tüm toplumsal kesimlerin mevcut durumlarını gözden geçirmesi ve buna denk düşecek bir mücadele hattı ortaya koymaları son derece önemlidir."

'CHP BU DİKTA REJİMİNİN ARKASINDA OLACAK MI OLMAYACAK MI?'

Baluken, CHP'nin OHAL'in uzatılması kararına tepki vermesi gerektiğini savunarak, "Erdoğan'ın fiili rejiminin hayata geçmesi için üzerine düşen bütün görevleri layıkıyla yerine getirmiştir CHP. CHP çıkıp açık ve net şekilde Türkiye'yi bu fiili rejim değişikliğine götüren ittifakın içinde yer alıp almayacağını açıklamalıdır. Yenikapı ruhu maskesiyle Türkiye'ye dayatılan bu dikta rejiminin arkasında CHP olacak mı olmayacak mı? Tüm toplum CHP'den bu sorunun cevabını bekliyor" ifadelerini kullandı.

Dün akşam Türksat uydusu üzerinden yayın yapan ve aralarında Kürtçe çocuk kanalı Zarok (Çocuk) TV'nin de bulunduğu televizyon kanallarının kapatılmasına tepki gösteren Baluken, "Zarok TV'nin kapatılması, Erdoğan ve AKP'nin duymuş olduğu korkunun hangi boyutta olduğunu ortaya koyuyor. 15 Temmuz darbe girişimini Kürt çocukları mı yaptı? Kürtçe çizgi film izleyen çocukların darbe yaptığını iddia ediyor musunuz ki, onlarla ilgili temel hakkı, saldırıyla devreden çıkarmak istiyorsunuz" diye konuştu.
 

İlgili Haberler

Politika

Açığa alınan Şırnak eski Vali Yardımcısı tutuklandı: ByLock kullandığı tespit edildi

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması