darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP Parti Meclisi üyesine 12.5 yıl hapis cezası

Bolu polisi, geçen yıl Ağustos ayında ihbar üzerine İstanbul'dan Erzurum'a giden yolcu otobüsünü, TEM yolu Gerede İlçesi mevkiinde durdurdu. Otobüsteki yolculardan HDP Parti Meclisi üyesi Erhan Arslan, yanındaki B.C. adlı kızı PKK'ye katılması için Erzurum'a götürdüğü iddiasıyla gözaltına alındı. B.C. de Erhan Arslan tarafından zorla alıkonulduğunu, kendisini PKK'ye teslim etmek üzere götürdüğünü iddia etti.

"SUÇLAMA TAMAMEN SİYASİ"

Tutuklanan Erhan Arslan, 'silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' ve 'tehdit' suçlamasıyla 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada avukatlar da hazır bulundu.

Sanık Arslan savunmasında, suçlamaların ve tutuklamanın tamamen siyasi olduğunu ileri sürerek şöyle dedi:

"Barış süreci olarak adlandırılan süreç bittiği için siyasi kararlarla benim gibi aktif siyaset yapan birçok arkadaşım hakkında komplolar düzenlendiğini görmekteyiz. Şu anda 126 parti meclisi üyemizden 108'inin cezaevinde bulunuyor olması bu iddianın temelsiz olduunu göstermektir. HDP olarak Başkanlık sisteminin yolunu açsaydık, ben bugün burada olmayacaktım. Ben terör örgütü üyesi değilim, bir siyasi parti üyesiyim. Eğer bu siyasi parti yasal değilse neden kapatılmıyor. Uzun süredir siyaset yapan biri olarak hiçbir zaman illegal yollara sapmayı düşünmedim. Siyasetin bir problemlerin çözümünde kullanılabileceğini düşünmeseydim seneler önce dağ kadrosuna katılırdım. Ama ben siyaseti tercih ettim. Dağ kadrosuyla bağlantım yoktur. 2009 yılında KCK davalarından hüküm giydim, 7 ay hapis yattığım doğrudur. Açıkça geçmişimin mahkumiyetim için kullanılması talep edilmektedir. Bu doğru değildir. Yanımda bulunan G.C.'yi örgüte teslim etmek için götürdüğüm iddiaları doğru değildir. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum."

12.5 YIL HAPİS CEZASI

Sanığın avukatı ise G.C.'nin daha önce cinsel istismara maruz kaldığını, bu nedenle psikolojik sorunlar yaşadığını ifade ederek, ifadelerinin dikkate alınmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Mahkeme heyeti, PKK/KCK yapılanmasında örgütün militan kadrosu içerisinde yer aldığı ve terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olduğuna hükmettiği sanığa bu suçtan 8 yıl 9 ay, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 3 yıl 9 ay olmak üzere toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Sanık Arslan, kararın ardından mahkeme salonundan çıkartılarak cezaevi aracına bindirilip cezaevine götürüldü.

 

İlgili Haberler

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı

Güncel

Ne kadar zaman cinsel ilişki olmazsa boşanabilirsiniz

Güncel

NYT: Erdoğan'ın acımasız baskısı demokrasi umudunu boşa çıkardı

Güncel

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD'nin gümrük vergileri için dava

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden saldırıyla ilgili son dakika açıklaması

Güncel

Ankara Valiliğinden flaş açıklama: Saldırıyı kabul ettiler

Güncel

Aksa Elektrik AŞ'de iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

Yunanistan: Türkiye'yle askeri alanda görüşüyoruz

Güncel

Elazığ'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi

Güncel

İmar Barışı'na kaç kişi başvurdu?

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti