darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

HDP: Postmodern parti kapatma metodu bu!

Bilgen, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nda dün eski MİT Müsteşarı Emre Taner'in Oslo ve Habur süreciyle ilgili sözlerinin, ülke için ibretlik mesajlar içerdiğini söyledi.

Bilgen, Oslo ve Habur için yapılan değerlendirmeyi, itirafları, tespitleri Dolmabahçe için yapmanın fırsat ve imkanını bulmakta bile zorlanacaklarını belirtti. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasının, bir terör operasyonu olduğuna dair algı oluşturulduğunu, bakanların, yurt dışından gelen heyetlere ifadeye gidilmediği için bunların yaşandığını söylediğini aktaran Bilgen, "Sorun sadece ifade olsaydı, 13 arkadaşımızı gözaltına aldıktan sonra 3'ünü bırakıp, 10'unu tutuklama yoluna gidilmezdi" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "8 Haziran'da onlara 80 milletvekili verildi onlar halkı sokağa döktüler, insanları öldürttüler" dediğini anımsatan Ayhan Bilgen, seçimlerin Kobani olaylarından 7-8 ay önce olduğunu kaydetti. 

'VER İDAMI, AL BAŞKANLIĞI GÖRÜŞMESİ YAPILDI'

4 Kasım'dan sonra 441'den fazla HDP'linin gözaltına alındığını, bunun "Postmodern bir parti kapatma yöntemi" olduğunu söyleyen Bilgen, kendilerini kimin koruyup, kurtardığının takdirinin millete ait olduğunu vurguladı. Bilgen, "Rakka ve Musul'a girme planı yapanlar, bu planlarını ortaya koyamadıkları için galiba B planı olarak HDP'ye girmeye, HDP yönetimini işlevsizleştirmeye karar vermişler. Bu, uluslararası hesaplaşmanın, bedelinin faturasını adeta HDP'ye ödetme girişimidir." ifadesini kullandı. Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün bir araya gelmesini, anayasa görüşmesi olarak kabul etmediklerini anlatan Bilgen, "Ver idamı, al başkanlığı" görüşmelerinin yapıldığını savundu.

 HDP MYK'SI 14 KASIMDA

Milletvekillerinin bir an önce bırakılacaklarını umut ettiklerini vurgulayan Ayhan Bilgen, "İfade alma ile ilgiliyse tutuklama gerektirecek durumun olmaması gerekiyor. Bu işi kaosa, ülkeye zarar verecek girişime dönüştürmeden yeni bir aklın egemen olmasını umut ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Bilgen, 14 kasım'da MYK toplantısı yapacaklarını da bildirdi.

 

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan'a hakaretten tutuklanan HDP'li tahliye edildi

Politika

AKP'den belediyelere 'dolar' talimatı

Politika

Yandaş yazar Yusuf Kaplan: Tanzimat ve Cumhuriyet ile ayağımıza kurşun sıktık

Politika

AKP'den yerel seçim hamlesi

Politika

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia