Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

HDP'den '2 vekil yurtdışına kaçtı" iddiasına açıklama!

Sarıyıldız ile Tezer'in, dokunulmazlıkların kaldırılması ve ardından tutuklanma ihtimali nedeniyle Türkiye'den kaçtıkları iddia edilmişti. Ancak HDP'li yetkililer bu iddiayı yalanladı. HDP'li yöneticiler; Sarıyıldız ile Tezer'in parti yönetimi tarafından verilen görev çerçevesinde Avrupaülkelerinde temaslarda bulunduklarını dile getirdi. Cizre'de, Bodrum katlarında yaşanan çatışmalar sırasında 100'ün üzerinde kişi ölmüştü. HDP yönetimi, bu çatışmalarda sivillerin öldürüldüğünü iddia ediyor. Sarıyıldız ile Tezer'in, bu iddiaları Avrupa Parlamentosu ve BM gündemine taşımak için temaslarda bulundukları kaydedildi. İki milletvekilinin, ayrıca bazı Avrupa ülkeleri parlementoları gündemine konuyu taşımak için de görüşmelerde bulundukları belirtildi. Temasların ağırlıklı olarak Brüksel, Cenevre ve Londra gibi merkezlerde yürütüldüğü dile getirildi.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken imzasıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün itibariyle bazı basın ve yayın organlarında Şırnak Milletvekilimiz Sayın Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekilimiz Sayın TUĞBA HEZER Öztürk hakkında basın etiğine uymayan, ahlaksız ve maksatlı haberler yer almıştır.

Milletvekillerimiz Sayın Sarıyıldız ve Sayın Hezer Öztürk, parti grubumuzun kendilerini görevlendirmesi üzerine uzun süredir Avrupa ülkelerinde Cizre başta olmak üzere bölgede yaşanan katliamları ve hak ihlallerini dünya kamuoyu ile paylaşmak üzere siyasi çalışmalarını sürdürmektedir.

Parti grubumuzun görevlendirmesi ve bilgisi dahilinde gerçekleşen bu siyasi çalışmalar, her dönem milletvekillerimizin gerçekleştirdiği programlar kapsamındadır. Kaldı ki, söz konusu haberlere konu olan Sayın SARIYILDIZ ile hakkındaki “silah taşıma' iddiaların ilgili fezlekelerde yer almadığı tarafımızdan defalarca kamuoyu ile belgeler eşliğinde paylaşılmıştır.

Milletvekillerimiz hakkında hazırlanan fezlekeler Türkiye’nin demokratikleşmesi ve özgürlükçü bir ülkenin inşa edilmesi içerikli siyasi çalışmalarımız kapsamında hazırlanmış ve TBMM’ye gönderilmiştir. Bu siyasi çalışmalarımızın her bir milletvekilimiz açısından onur nişanı olduğunu kamuoyunda defalarca paylaşmış bulunmakta, bu vesileyle tekrar vurgulama gereği duymaktayız.

Dokunulmazlıklar adı altında Türkiye demokrasisine darbe şeklinde gelişen söz konusu anayasal değişiklik teklifi bizler açısından ülkeyi karanlık bir geleceğe doğru sürüklemektedir. Milletvekillerimiz hakkında yapılan söz konusu haberler, karanlığa ışık yakmak yerine, bu karanlığı zifiri hale getirmek için yapılmış maksatlı haberlerdir.

Bizler milletvekillerimize karşı yapılan maksatlı haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını kamuoyunun ve halkımızın bilgisine tekrar sunmak istiyor, demokrasi mücadelemize tüm karanlık odaklara karşı devam edeceğimizi belirtiyoruz."

İlgili Haberler

Politika

Hulusi Akar sebebini açıkladı: Dış etki söz konusu değil

Politika

Erdoğan'ın Trump sevinci: İdlib politikamızı çok övdü

Politika

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Politika

Demirtaş partisine kırgın mı?

Politika

Ana gündem yerel seçimler... Akşener ve Kılıçdaroğlu bugün görüşecek

Politika

'AKP ittifak yapmazsa İstanbul'da kaybedebilir'

Politika

HDP'li Kürkçü'den Demirtaş açıklaması

Politika

'Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var'

Politika

İyi Parti'den Mansur Yavaş açıklaması

Politika

3. Havalimanında ölümler devam ederken HDP'li vekilin önergesi iade edildi

Politika

Açlık grevindeki HDP'li Güven'den açıklama

Politika

TÜBİTAK'ta 5 yılda yüzlerce ihraç