Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

HDP'den başkanlık tepkisi: Filli diktatörlük için AKP-MHP ortaklığı

Grup Başkanvekili İdris Baluken "Bundan sonra pası Bahçeli, golü de Erdoğan ve AKP Türkiye demokrasisine karşı atmaya çalışacak" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarına yönelik “Bahçeli’nin yapmış olduğu açıklama Türkiye'de fiili olarak diktatörlük rejimini hayata geçmesi için MHP ve AKP’nin aleni ortaklığını gösteriyor' yorumunda bulundu.

TBMM’de gazetecilerin başkanlık sistemi tartışmalarına yönelik sorularını yanıtlayan Baluken, “Erdoğan Türkiye’yi siyasi krizin içine sokuyor. Bölgesel krizin ortasında bulunuyor Türkiye. Bu gelişmelerle birlikte ekonomik kriz de Türkiye halklarının önüne getirilmiştir. Bu kriz ortamında kendi planlarını direk olarak kamuoyuna söyleme cesaretinde değildir ne kendisi ne AKP yetkilileri. Bundan sonraki süreçte bu krizi diğer muhalefet partileri üzerinden danışıklı dövüş şeklinde ortaya koyacaklar. Bahçeli’nin dün ki açıklamalarını gördünüz. Erdoğan’ın AKP’nin gündemini topluma dayatacak çıkışlarını bundan sonra MHP, Bahçeli yapacak. Dün başkanlık sistemi çıkışı bu danışıklı dövüşün ta kendisi. MHP’nin söylediklerinin hepsini Erdoğan yerine getiriyor. Bugüne kadar MHP’nin teklediği bütün konularda sorumluluğu Erdoğan üstlendi ve Erdoğan tekçi söylemleri Türkiye kamuoyuna dayatmaya çalışıyor' diye konuştu.

'CHP KARAR VERMELİ’

Baluken, MHP lideri Bahçeli’nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamasının MHP ve AK Parti’nin aleni ortaklığının göstergesi olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Bahçeli’nin yapmış olduğu açıklama Türkiye’nin fiili olarak diktatörlük rejimini hayata geçmesi için MHP ve AKP’nin aleni ortaklığını gösteriyor. Krizin derinleşmemesi için bundan sonra pası Bahçeli, MHP atacak. Golü de Erdoğan ve AKP Türkiye demokrasisine karşı atmaya çalışacak. Önemli olan CHP’nin pozisyonudur. Dün ki çıkış Yenikapı ruhunu ne anlama geldiğini ifade ediyor. Yenikapı ruhu diktatörlüğe giden bir rejim değişikliğinin ta kendisidir.'

CHP’nin bir karar vermek durumunda olduğunu belirten HDP’li Baluken, şu ifadeleri kullandı: “CHP, MHP’nin pasıyla Erdoğan’ın diktatörlük gollerini demokrasi kalesine atmasına seyirci mi kalacak, destek mi sunacak? Yoksa hızla seçmen tabanında da rahatsızlık yaratan bu durum karşısında Erdoğan ve MHP’yi ofsaytta mı düşürecektir. Biz HDP olarak Erdoğan’ın MHP ile birlikte ortaya koyduğu danışıklı planlara karşı demokrasi ilkeleri i çerçevesinde kendi mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.'
 

İlgili Haberler

Politika

AB ve Türkiye reform çabalarını görüşecek

Politika

'Avrupa ordusu kurmaya çalışmıyoruz'

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir

Politika

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Politika

Kararlarını bağlayıcı bulmadığını söyleyen Erdoğan, AİHM'e neden başvurmuştu?

Politika

Buldan: AİHM'in Demirtaş kararına derhal uyulsun

Politika

Erdoğan'dan AİHM'in kararına tepki: Bizi bağlamaz

Politika

Kılıçdaroğlu: Gezide bu ülkenin gençleri bir diktatöre diz çöktürdüler

Politika

CHP'den AİHM'in Demirtaş kararıyla ilgili açıklama

Politika

MHP tehditler yağdıran adayına sahip çıktı