Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

HDP'den OHAL'in uzatılmasına ilk tepki

HDP'li Baluken, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) OHAL'in uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararını eleştirdi. 

Baluken, şöyle konuştu:

"MGK'da bir kez daha OHAL'in uzatılması kararı alınmıştır. 'Tavsiye edilmiştir falan ifadelerine gerek yok. MGK'da Türkiye'nin temel politikaları belirleniyor. Bakanlar kurulu sadece MGK'nın emirlerini yerine getiren emirel pozisyonuna bugüne kadar girmiş durumda. Bundan sonraki sürecin OHAL şeklinde ele alındığı rahatlıkla ifade edilebilir. Erdoğan'da yapmış olduğu açıklamada OHAL için 12 ayın bile yetmeyeceğini ifade etti. 

OHAL'İ KALDIRDIĞI İÇİN ÖVÜNÜYORDU

AKP, darbe kurumlarının arkasına saklanarak OHAL üzerinden Türkiye'yi fiili olarak diktatörlük sistemine götürmek istiyor. Şimdi AKP'nin özellikle Erdoğan'ın bu süreçte yapmış olduğu açıklamalara dikkat çekmek istiyorum. OHAL'in 3 ayı bulmayacak bir sürede sona ereceğini söylemişlerdi. AKP iktidara gelirken OHAL'i kaldırdığıyla övünüyordu.

'YASAL GÜVENCE ALMAK İSTEYECEKLER'

OHAL'in uzatılmasının sebebi değiştirilen bu fiili rejimin Erdoğan tarafından hayata geçirmek istenmesidir. Filli bir Türk işi başkanlık sistemi OHAL maskesi altında Erdoğan tarafından topluma dayatılmaya dayatılıyor. Buna itirazı olan kesimleri sindirdikten sonra mutlaka yasal ve anayasal güvenceye de almak isteyecektir. Kendisine karşı çıkacak olan bütün muhalif güçleri tasfiye etmek ve sindirmekle ilgili olayın ta kendisidir. 

'BU DURUM KABUL EDİLEMEZ'

Darbenin siyasi ayağını bile açığa çıkarmadılar. Tüm toplumsal kesimlere yönelik olarak ortaya çıkmış olan bir faşizm saldırısı ve rejim değişikliği nedeniyle muhalefet edecek olanların tasfiyesini ele aldı. Bu durum kabul edilemez. HDP olarak OHAL uygulamasının derhal kaldırılması ve devreye girmiş KHK'ların hızla geri çekilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Erdoğan, AKP yada MGK bu fiili rejim değişikliğinden sonra kendi iradeleriyle OHAL'i geri çekmeyeceklerdir. OHAL'i diktatörlük rejimini yasal ve anayasal güvenceye alıncaya kadar sürdürmek isteyeceklerdir.

 

İlgili Haberler

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...

Politika

Gözaltıda skandal gerekçe: Suçu muhalif gazeteci Çelikkan'ın eşi olmak

Politika

Şişli Belediye Başkan Yardımcısının öldürülmesi davasında tahliye

Politika

Eski MİT'çi Basri Aktepe hakkında yakalama kararı

Politika

Akademisyenlerin gözaltına alınmasına bir tepki de TÜSİAD'dan

Politika

Akademisyenlere gözaltı... Suçlama: ‘Duran Adam'ı getirdiler

Politika

Avrupa Konseyi'nden ikinci 'Osman Kavala' operasyonuna tepki

Politika

Zekeriya Öz davasında Ali Ağaoğlu tanık olarak dinlendi

Politika

AKP'li milletvekilinin amcası evinde ölü bulundu