Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

MEB'den Hz. Ali skandalı!

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

HDP'li vekil: PKK ve Hükümet HDP'yi tost haline getirdi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "PKK'yı bir terör örgütü olarak görmüyoruz" açıklamasını değerlendiren Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, "Sürekli şehit haberleri geliyor, bu ortamda, bir de siyasi kimliğiniz varsa daha dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "PKK'yı bir terör örgütü olarak görmüyoruz" açıklaması ile gündemde. Demirtaş bu açıklamasının yanında PKK'nın sivillere yönelik eylemlerini kınadıklarını da hatırlattı ama tartışmalar bitmedi.

Demirtaş'a bir uyarı da parti içinden, Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'tan geldi. AKP'nin kurucuları arasında yer alan, bir dönem partide iki numara olan ve AKP'den ayrıldıktan sonra HDP'den meclise geri dönen Fırat Rusyanın Sesi FM'de Yavuz Oğhan'ın konuğu oldu.

Fırat'a göre açıklamalar yapılırken yaşanan hassas dönem dikkate alınmalı: "Bana göre de biraz daha dikkatli olmasında fayda var. Açıklama düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilebilir ama ortam belli, sürekli şehit haberleri geliyor ve bu atmosferde siyasi bir kimliğe sahip olunca daha dikkatli olmak gerekiyor. Ama diğer taraftan Türkiye'de medyanın durumu da belli. Her türlü şiddet eylemi kınanmasına hatta lanetlenmesine rağmen bunlar medyada yer almıyor. Herhangi bir açıklamanın sansasyon yaratacağına inanılan bölümü yalan yanlış büyütülüyor. Bütün iyi şeyler bir yana oluyor, onlara ambargo uygulanıyor, bir şey söylerseniz bu katlanarak, büyütülerek manşetlere yerleştiriliyor, TV kanallarında yer alıyor.
'PKK VE HÜKÜMET HDP'Yİ 'TOST' HALİNE GETİRDİ'

Fırat,HDP'nin 7 Haziran seçimlerinin ardından iktidar partisi tarafından hedef alındığını, Hatta PKK'dan daha çok HDP'nin üzerine gelindiğini söylüyor. Böylece HDP'nin siyaset alanı dışına itildiğine inanıyor. Hem iktidar partisini hem de PKK'yı suçluyor:

"İki taraftan sıkıştırılmış adeta tost yapılıyor HDP. Buradan yola çıkarak insanın aklına 'İktidar ile PKK arasında bir ilişki mi var' sorusu geliyor. PKK'ya gösterilen tepkiden daha çoğu iktidar partisi tarafından HDP'ye gösteriliyor. Her yapılan saldırıyı lanetliyoruz, her yapılan saldırıda, her türlü teşebbüste de bulunuluyor, icap ediyorsa Kandil'e de gidiliyor. Doğru yapılmadığı net şekilde ifade ediliyor. Ama devlet yetkililerine bakın hedefte PKK yok, varsa yoksa HDP. Sanki bombayı patlatan, silahla eylem yapan o.

'ER YA DA GEÇ ÇÖZÜM BULUNACAK'

Fırat'a göre masa dağıldı ama tekrar kurulmasından başka bir yol yok. Fırat "Çözüm olacak, çözüm mutlaka olacak da bu arada şehit olan gençlerin hesabını kim verecek" diyor ve devam ediyor: "Keşke şu paralı askerlik yapanlar ya da doktordan 'askerlik yapamaz' raporu alanlar askere gitseydi. Keşke bugün yönetici olanların çocukları askere gitseydi. O zaman çözüm çok daha çabuk olurdu. Dünyanın her yerinde bu böyledir, bir şekilde temel hak ve özgürlükler konusunda bir ayrım varsa eşitlik sağlayarak bunu önleyebilirsiniz. Zaten bunu PKK ile konuşmaya da gerek yok. Peki PKK da bir sorun mu? Evet bir sorun. Onu da oturur konuşursunuz. Bugün hepimizin yüreği yanıyor. Şehitlere üzülmeyen, görünce duyunca kalbi kan ağlamayan insan değildir."

Fırat, "Bu yapılan terördür" diyor. Görüşünü "İnsana yönelik her hareket terördür, elinde silah olmayan bir insanın öldürülmesi terördür" diye ifade ediyor. "Hendek siyasetinin yanlış olduğunu, öz yönetim gibi taleplerin mecliste görüşülmesi gerektiğini hep söyledim" diye ekliyor. Ama bugünün Türkiye'sinde hükümetin kendisine yönelik her eleştiriyi suç kabul etmesine de itiraz ediyor.

Fırat, "Milletvekili olarak benim görevim hükümeti denetlemek, denetlerken uyarıları dile getirmek, ama bunu yapınca suç kabul ediliyor dava açılıyor" sözleriyle uygulamaları eleştiriyor.

İlgili Haberler

Politika

İyi Partili vekilin ağabeyi AKP'den aday adayı oldu

Politika

Büyükerşen'e saldıranların aldığı ceza belli oldu

Politika

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: AKP'nin oda ve borsa başkanları teklifini doğru bulmuyoruz

Politika

Atatürk heykeline çıkıp ‘Babam' diyen şahsa linç girişimi

Politika

Akşener protestocularına bir dava bir takipsizlik: Tehdit var, suç yokmuş

Politika

İmam, vaaz kürsüsünde AKP'den adaylığını açıkladı

Politika

'Tek Adam Rejiminin 100 Günü' raporu: Vaat edilenlerin tam tersi yaşandı

Politika

CHP'li Aygun: AKP'den hiçbir tepki gelmemesi Atatürk'ü hazmedemeyen cepheyi ele verdi

Politika

AKP'den oda ve borsa başkanları için 'adaylık' düzenlemesi

Politika

HDP binasına silahlı saldırı

Politika

Ekmek bulamazlarsa pasta yesinler haberi: Et yerine balık, tavuk, hindi yesek bu iş çözülecek

Politika

HDP'li dört milletvekili hakkında fezleke düzenlendi