Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

HDP’li Yıldırım’dan Meclis Başkanı’na: Keşke hiç konuşmasaydınız...

2017 yılı bütçe görüşmelerinin başlangıcında Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a cezaevlerinde tutulan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin durumu soruldu. Bütçenin geneli üzerine söz alan HDP Muş milletvekili Ahmet Yıldırım, oturumu yöneten Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın TBMM üyelerinin tutukluluğu konusunda yorum yapmamasını eleştirdi ve “Cezaevi müdürlerini kendinize eş başkan mı atadınız' diye sordu. 

Yıldırım konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Meclis Başkanına bütün Meclis’in huzurunda sesleniyorum; bir ayı aşkın bir süredir Meclis'in üçüncü büyük partisinin iki Eş Genel Başkanının tutuklu olduğundan haberiniz var mı? Bu konuyla ilgili demeç vermemeniz haberiniz olmadığından mı, yoksa sadece iktidar partisinin başkanı olmanızdan mı kaynaklı?'

'EŞ BAŞKAN MI ATADINIZ?'

"Meclis Başkanısınız ve yasama faaliyetini koruyan bir tane bile demeciniz yok. 10 arkadaşımızın tutuklu olması da onlara ilişkin uygulamalar da Sayın Başkan’ın ayıbı. Sayın Başkan, Eş Genel Başkanlarımız ve vekiller hala bu meclisin üyeleri mi? Hala dokunulmazlıkları var mı? Utanmanız gereken bir başka örnek veriyorum, Eş başkanlarımız ve vekillerimiz başkanlık divanına kanun teklifi verebilir mi, önerge verebilir mi? Acaba siz cezaevi müdürlerini kendinize eş başkan atadınız da bizim haberimiz mi yok. Bir yasama faaliyeti, cezaevi mektup okuma kurulu tarafından nasıl engellenir? Eş Genel Başkanımızın gönderdiği mektubun yüzde 70’i nasıl silinir? Bir vekil nasıl soru önergesi veremez? Cezaevi müdürü, cezaevi mektup okuma kurulu bunu nasıl engelleyebilir?"

“UTANÇ VERİCİ'

“Milli iradeyi diline pelesenk edenler; Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan, Hakkari’de oyların yüzde 86’sını aldı. Hakkari’yi sildik mi haritadan Sayın Başkan? Tutuklu Şırnak vekillerimiz Leyla Birlik ve Ferhat Encü Şırnak’ta yüzde 89 oy aldı. Grup Başkanvekilimiz İdris Baluken Diyarbakır’da yüzde 77.7 oy aldı. Van’da Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ yüzde 73 oy aldı. Hakkari’yi, Şırnak’ı, Van’ı, Diyarbakır’ı sildik mi haritadan? Bu arkadaşlarımız önerge veremiyor, teklif veremiyor. Bu utanç verici bir durumdur.'

'TEK KİŞİLİK HÜCRE İŞKENCEDİR'

"Arkadaşlarımız tek kişilik hücrelerde, esaret altındalar. Bütün uluslararası metinlere göre bu işkencedir, 10 milletvekili işkence altındadır, tecrittedir, mektup yazamamaktadır, aile görüşleri kısıtlanmaktadır. Sayın Başkan, cezaevi mektup okuma kurulu sizin yerinizi aldı."

'REHİN ALMADIR'

Bu yargılama değil. Güç siyasetiyle intikam alınıyor. Ayrıca cezaevine alınmaları tutuklanma değil, rehin almadır. Ya 59’umuzu da alacaksınız ya da arkadaşlarımızı serbest bırakın. Bunun ötesi yargının değil parlamentonun ayıbıdır. İdris Baluken sadece konuşmalarından dolayı tutuklu. Bir siyasetçi konuşmayacak da ne yapacak. Selahattin Demirtaş propogandadan tutuklu. Bir siyasetçi propaganda yapmayacak da ne yapacak?

'90 YILLIK CUMHURİYET YAZARLARI TERÖRİST'

"İtiraz eden herkes 'terörist' zaten. 90 yıllık Cumhuriyet gazetesi yazarları terörist! Bu bir safsata. Şehir efsanesi değil, Saray efsanesi. Buna alışmayacağız. Bizi teröristlikle suçlayanlar, uygulamalarının Hitler dönemiyle benzerliğine baksınlar."

'MİLLETVEKİLLİLİKLERİ DÜŞÜRÜLDÜ DE HABERİMİZ Mİ YOK'

"Sayın Başkan, makamınıza duyduğumuz saygı gereği, keşke hiç konuşmasaydınız diyoruz. Nasıl da çeliştiniz kendinizle. “İç tüzük madde 64 benim konuşmama engel' dedikten sonra konuştunuz. Siz devletin ikinci kademesindesiniz. Sizin bu konuşmanız yargıçlara talimattır. Size yalın bir şey soruyoruz: Cezaevlerinde tutulan arkadaşlarımızın milletvekilliği düşürüldü de bizim mi haberimiz yok? Somut soruyorum."

 

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan grup toplantısına neden katılmadı? Kara kaplı defter açıldı...

Politika

Ramazan, AKP'li Uğur Işılak'a 'milyonuyla' gelmiş...

Politika

AKP'li vekilden Bahçeli isyanı

Politika

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

Politika

Yandaş Sabah sahip çıktı! Faşist kafalı solcu yobazlar

Politika

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Politika

AYM'den CHP'ye ret

Politika

Belediye başkanına silahlı saldırı

Politika

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Politika

Kritik görüşme sonrası açıklama: Bu toplantı geleceğe umutla bakmamızı sağladı

Politika

Yeliz Koray | Hıyanet

Politika

İHD'den Leyla Güven çağrısı